Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen atsakė, kas šių klausimų laukia šiais metais.
Kaip manote, ar laisviečiams pavyks pasiekti savo tikslų ir bus priimtas kanapių dekriminalizavimo įstatymas, ar ne? Nes galima matyti, kad ir valdančiųjų koalicijos viduje dėl šio klausimo buvo įvairiausių įtampų.
Tas projektas jau gerokai transformavosi nuo pirminės laisviečių idėjos, jis ne kartą svarstytas ir komitete. Prie dabartinio projekto pavidalo yra prisidėję ir Liberalų sąjūdžio atstovai, tai vyko per pasiūlymus, kurie stiprintų reabilitaciją, prevenciją. Manau, kad tai irgi yra labai svarbu.
Kas, man rodos, neturėtų stebinti, tai, kad tokių klausimų, kurie sukelia nemažą atsaką visuomenėje, diskusija tęsiasi ilgai. Tai natūralu ir tą mes matome parlamente, kalbant apie dekriminalizavimo projektą.
Žvelgiant atgal į pasikeitusį reguliavimą (tai yra nuo 2017 metų reguliavimas buvo sugriežtintas, buvo kriminalizuotas) kažkokio teigiamo efekto narkotikų vartojimui Lietuvoje nebuvo. Tai, manau, todėl dabar visiškai pagrįstai mes turime grįžti į tą reguliavimą, kuris Lietuvoje buvo iki 2017 metų, nes, primenu, būtent tokia yra pasiūlymo esmė, nieko naujo nėra siūloma.
Mes turime ieškoti veiksmingesnių būdų kovoti su narkotikų vartojimu Lietuvoje.
Ar valdančioji koalicija yra įsipareigojusi remti laisviečius, ar frakcijos nariams leidžia balsuoti laisvai?
Dėl šio klausimo valdančiojoje koalicijoje nuomonės nėra vieningos, mes turime tam tikrą valdančiosios koalicijos atstovų procentą, kurie nepritaria dekriminalizavimui, tačiau palaikymo yra pakankamai daug. Taip pat kažkiek palaikymo yra ir iš opozicijos. Aš manau, kad šis klausimas tikrai yra svarbus ir jis toliau bus svarstomas Seime.
Tiek pat aistrų koalicijos viduje ir tarp opozicijos bei valdančiųjų kelia ir Partnerystės įstatymas. Kaip manote, ar pagaliau kažkas bus priimta?
Kalbant apie civilinę sąjungą ir partnerystę, aš neturiu abejonių, kad šis klausimas Lietuvoje ankščiau ar vėliau bus išspręstas, kad partnerystė, tame tarpe ir lyčiai neutrali, bus priimta. Šis klausimas svarstomas jau ne vieną dešimtmetį.
O kaip bus šiais metais?
Kalbant apie šiuos metus, tikrai sulauksime klausimo svarstymo Seime. Dėl procedūrinių reikalavimų šis procesas dabar kol kas yra pristabdytas, tikriausiai reikės ekspertinės išvados, bet aš prognozuočiau, kad pavasario sesijoje mes prie to sugrįšime.
Mano galva, jau šioje kadencijoje procesą reikėtų pabaigti. Gerai, kad šis klausimas yra praėjęs pateikimo stadiją, kad jis yra apsvarstytas komitetuose. Ankščiau to pasiekti nepavyko, todėl šiokia tokia pažanga yra, tačiau, kaip dažnai būna žmogaus teisių klausimais, ta pažanga yra lėta, labai atsargi ir tenka įveikti ne vieną kliūtį, kol skeptikams pavyksta įrodyti, jog pavojų nuo to, kad viena ar kita mažesnė visuomenės dalis įgaus pakankamai teisių, nekyla.
Daugiau galite sužinoti laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.