Užsienio verslas
Ekonomikos ir verslo naujienos iš užsienio: pasaulinių kompanijų ir rinkų aktualijos, pasaulinės tendencijos ir prognozės.
Trumpo viražai dėl importo tarifų: automobilių kainos didės?
JAV prezidentas Donaldas Trumpas šeštadienį pareiškė, kad jam nė motais, jei automobilių gamintojai padidins kainas amerikiečiams dėl jo įvestų importo tarifų.
Buvo pasirodę pranešimų, kad D. Trumpas grasino automobilių įmonių vadovams atsakomosiomis priemonėmis, jei kainos šoktels, bet „NBC News“ jis teigė, kad augančios kainos paprasčiausiai padės JAV įsikūrusiems gamintojams.
„Man visiškai nerūpi.
„Tesla“ savininkai masiškai pardavinėja savo automobilius: Europoje pardavimai smuko 45 proc.
Kovo mėnesį „Tesla“ savininkų, prekiaujančių savo automobiliais, skaičius išaugo iki rekordinio lygio, taip dar labiau padidindamas automobilių gamintojos, kuri įsivėlė į ginčus nuo tada, kai generalinis direktorius Elonas Muskas tapo pagrindine prezidento Donaldo Trumpo administracijos figūra, bėdas, rašoma „The Washington Post“.
Iš visų transporto priemonių, iki kovo 16 d. atiduotų į salonus, mainais į naujus ar naudotus automobilius, 1,4 proc.
Vokietija: ES derasi su JAV dėl muitų, bet yra pasirengusi imtis atsakomųjų priemonių
Vokietija penktadienį pareiškė, kad tikisi, jog Europos Sąjungai (ES) ir JAV pavyks susitarti dėl Amerikos muitų automobiliams, tačiau blokas yra pasirengęs imtis atsakomųjų priemonių ir perspėjo, kad šiuo klausimu neatmetamas joks variantas.
Šią savaitę JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) paskelbė 25 proc.
Latvijos vaistinių apyvarta 2024-aisiais augo 8 proc.
Latvijos vaistinių apyvarta 2024-aisiais, ją vertinant vien tik vaistų pardavimais, buvo 8 proc. didesnė nei 2023 metais ir siekė 504,1 mln. eurų, neskaičiuojant pridėtinės vertės mokesčio (PVM), pranešė Valstybinė vaistų agentūra.
Bendri jų pardavimai augo 11,5 proc. iki 667,2 mln. eurų be PVM.
85,6 proc. visos apyvartos suformavo tinklai, kuriuos sudaro ne mažiau kaip dvi vaistinės.
2024-aisiais Latvijoje veikė 777 bendro naudojimo vaistinės.
Vokietijos vartotojų pasitikėjimas šį mėnesį sustiprėjo kukliai
Vokietijos vartotojų pasitikėjimas šį mėnesį labai kukliai sustiprėjo, po kritimo ankstesnius du mėnesį.
Didžiausios šalyje rinkos tyrimų bendrovės „GfK“ skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas, kurį sudarant dalyvauja apytikriai 2 tūkst. respondentų iš visų šalies regionų, kovą pakilo iki minus 24,5 punkto nuo patikslino vasario mėnesio minus 24,6 punkto įverčio.
Su šiais tyrimais nesusiję analitikai „Trading Economics“ duomenimis, pranašavo gana stipresnį pakilimą – iki 23 punktų.
Argentina iš TVF siekia pasiskolinti 20 mlrd. dolerių
Argentina kreipėsi į Tarptautinį valiutos fondą (TVF) dėl 20 mlrd. JAV dolerių paskolos, ketvirtadienį pranešė šalies ekonomikos ministras.
Teigiama, kad Argentinos vyriausybė šio žingsnio ėmėsi siekdama išlaikyti užsienio valiutos atsargas ir sustiprinti savo valiutos – peso – kursą.
Iš Rygos oro uosto vasaros sezono metu bus siūloma beveik 100 tiesioginių krypčių
Iš Rygos oro uosto per šių metų vasaros sezoną, kuris prasidės šį savaitgalį, bus siūloma beveik 100 tiesioginių krypčių, pranešė oro uosto administracija.
Pranešime taip pat pažymima, kad oro vežėjos šią vasarą gerokai sutankins skrydžius keliais svarbiais maršrutais.
Lenkijos „LOT Polish Airlines“ pasiūlys žymiai daugiau skrydžių ir 1,5 karto daugiau vietų maršrutu Ryga-Varšuva, o „British Airways“ – tarp Rygos ir Londono Hitrou oro uostų.
Statybos Latvijoje per metus pabrango 1,8 proc.
Statybų kainos Latvijoje praėjusį mėnesį buvo vidutiniškai 1,8 proc. didesnės nei pernai vasarį, ketvirtadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
Darbo jėga per metus brango 6,0 proc., statybinės medžiagos pigo 0,9 proc., o išlaidos mašinoms ir mechanizmams didėjo 3,0 procento.
Per mėnesį (vasarį, palyginti su sausiu) Latvijos statybų kainų indeksas nepakito, statybininkų atlyginimams augus 0,2 proc., statybinėms medžiagoms pigus 0,2 proc., išlaidoms mašinoms bei mechanizmams nekitus.
Kanada sustabdė „Tesla“ elektromobilių pardavimų subsidijavimą
Kanados vyriausybė sustabdė „Tesla“ elektromobilių pardavimų subsidijavimą ir uždraudė jų gamintojui dalyvauti būsimose subsidijų programose, skelbia „Reuters“.
Kanados transporto ministrė Chrystia Freeland paaiškino, jog subsidijų išmokos bus įšaldytos, kol bus peržiūrėta kiekviena paraiška, o atnaujintose taisyklėse bus numatyta, kad „Tesla“ automobilių pirkimui nebus taikoma vyriausybės paramos programa iZEV tol, kol galios „neteisėti ir nepagrįsti“ JAV muitos Kanados prekėms.
Prancūzai supyko ant amerikiečių – žada nepirkti kelnaičių ir mėsainių
Prancūzijoje atlikta apklausa parodė, kad dauguma šalies gyventojų remia vietines įmones ir žada boikotuoti Donaldą Trumpą remiančius Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) magnatus.
Dauguma Prancūzijos gyventojų svarsto galimybę boikotuoti Jungtinių Valstijų prekių ženklus, kad pasipriešintų naujajai JAV valdžiai, kuri ne kartą žodžiu užsipuolė Europą, rašo „Politco“.
Antradienį paskelbti bendrovės „Ifop“ apklausos, atliktos interneto svetainėje nyc.
Švedija paskelbė apie papildomus 27,6 mlrd. eurų gynybos išlaidoms
Švedijos vyriausybė trečiadienį paskelbė, jog per ateinantį dešimtmetį didins gynybos išlaidas papildomais 300 mlrd. kronų (27,6 mlrd. eurų).
Premjeras Ulfas Kristerssonas spaudos konferencijoje teigė, jog investicijos bus finansuojamos paskolomis ir reikš „didžiausią ginklavimąsi nuo Šaltojo karo laikų“.
Vyriausybė sieks iki 2030-ųjų padidinti gynybos biudžetą nuo dabartinių 2,4 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP) iki 3,5 proc. BVP.
ES prekybos aliuminiu deficitas pernai siekė 11,1 mlrd. eurų
Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui pasiūlius Europos Sąjungai įvesti atsakomuosius muitus amerikietiškam plienui ir aliuminiui, jei JAV prezidentas Donaldas Trumpas pritaikys 25 proc. muitus importui iš Europos, oficialioji prekybos statistika rodo, kad JAV nėra svarbiausių aliuminio importuotojų į ES sąraše - kitaip nei priešingoje prekyboje.
Eurostatas trečiadienį skelbia, ES išorinės prekybos aliuminiu deficitas 2024-aisiais buvo solidus – 11,1 mlrd.
Belgijos oro uostai atšaukia visus kovo 31 d. numatytus skrydžius
Abu pagrindiniai Belgijos sostinę aptarnaujantys oro uostai – Briuselio ir Šarlerua – atšaukė visus kovo 31 d. išvykstančius skrydžius dėl vienos dienos nacionalinio streiko, rašo „Reuters“.
Tai antrasis streikas, planuojamas dėl naujosios vyriausybės vykdomų darbo rinkos reformų.
Kramtomoji guma burnoje išskiria mikroplastiko, nustatė mokslininkai
Kramtomoji guma burnoje išskiria šimtus mažyčių plastiko gabalėlių, teigiama antradienį paskelbtose tyrimų išvadose.
Šis nedidelis tyrimas atliktas mokslininkams vis dažniau aptinkant mažų plastiko gabalėlių, vadinamų mikroplastiku, visame pasaulyje – nuo kalnų viršūnių iki vandenyno dugno, ir net ore, kuriuo kvėpuojame.
Tyrėjai taip pat nustatė, kad mikroplastiko yra visame žmogaus kūne, įskaitant plaučius, kraują ir smegenis, todėl baiminamasi, kokį poveikį tai gali turėti sveikatai.
Nedarbas Lenkijoje vasarį nepakito – 5,4 proc.
Registruoto nedarbo lygis Lenkijoje praėjusį mėnesį nepakito – 5,4 proc., antradienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba (GUS).
Anksčiau šį mėnesį vyriausybė, remdamasi išankstiniais skaičiavimais, skelbė apie nedarbo augimą vasarį iki 5,5 procento.
GUS duomenimis, oficialiai registruotų bedarbių šalyje per praėjusį mėnesį padaugėjo nuo 837,6 tūkst. iki 846,6 tūkstančio.
Per metus (praėjusį mėnesį, palyginti su pernai vasariu) registruoto nedarbo lygis Lenkijoje nepakito.
„Tesla“ pardavimai Europoje šiemet sunyko perpus
Per pirmus du šių metų mėnesius „Tesla“ pardavimai Europos Sąjungoje sunyko bemaž perpus, nes Elono Musko (Ilono Masko) politika ir senstantys modeliai veikiausiai atstūmė pirkėjus.
Europos automobilių gamintojų asociacijos, žinomos kaip ACEA, duomenimis, naujų „Tesla“ automobilių ES sausį ir vasarį užregistruota 49 proc. mažiau nei prieš metus – 19,05 tūkstančio.
Kritimas užfiksuota bendros elektromobilių rinkos augimo fone – 28,4 proc. iki 255,49 tūkstančio.
Lenkija ruošiasi: „Biedronka“ pasiūlė nusipirkti išgyvenimo kuprines
Lenkijos prekybos tinklas „Biedronka“ savo pirkėjams siūlo įsigyti kuprinę, kuri gali būti naudojama evakuacijai karo ar kito rimto pavojaus atveju.
Kaip rašo portalas „Business Insider Polska“, internete parduodamose „karo kuprinėse“ galima rasti ne tik žibintuvėlį, turintį SOS režimą, titnagą, bet ir miegmaišį su švilpuku ir karabinu.
Teigiama, kad nuolatinė Rusijos agresija prieš Ukrainą verčia lenkus susirūpinti, kokią įrangą jie galėtų panaudoti galimos evakuacijos atveju.
Trumpas paskelbė įvesiantis 25 proc. muitus šalims, perkančioms naftą iš Venesuelos
JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį paskelbė, kad įves 25 proc. tarifą visoms šalims, perkančioms naftą ar dujas iš Venesuelos, eskaluodamas prekybos karą tiek su JAV sąjungininkėmis, tiek su priešininkėmis.
„Venesuela yra labai priešiška Jungtinėms Valstijoms ir mūsų propaguojamoms laisvėms“, – savo socialiniame tinkle „Truth Social“ rašė D. Trumpas.
„Todėl bet kuri šalis, perkanti naftą ir (arba) dujas iš Venesuelos, privalės sumokėti 25 proc.
Derybos dėl paliaubų Ukrainoje mažina dujų kainas Europos rinkoje
JAV pareigūnų derybos su Ukrainos ir Rusijos atstovais Saudo Arabijoje dėl galimo ugnies nutraukimo daugiau kaip trejus metus trunkančiame kare Ukrainoje mažina dujų kainas Europos didmeninėje rinkoje, jos dalyviams reaguojant į galimybę padidinti dujų teikimą.
Dujų megavatvalandės kaina Nyderlandų ateities sandorių biržoje „Title Transfer Facility“ (TTF) (Europos lyginamoji kaina) pirmadienį popiet siekė 41,9 euro, nuo prekybos sesijos smuktelėjo 1,6 proc.
„Orlen“ įsigijo du visiškai naujus SGD gabenančius laivus
Didžiausia Lenkijos energetikos grupė „Orlen“ pranešė įsigijusi du visiškai naujus suskystintas gamtines dujas (SGD) gabenančius laivus, kurie bus naudojami tiekimui Lenkijai.
Laivai pastatyti Pietų Korėjos „Hyundai Samho Heavy Industries“ statykloje.
Kiekvienas jų gali gabenti apie 70 tūkst. tonų SGD, o tai atitinka maždaug 100 mln. kubinių metrų dujinės būsenos.
„AirBaltic“ direktorius: siekiame būti pirmąja oro linijų bendrove, kuri vykdys skrydžius iš Baltijos šalių į Kijevą
Baltijos šalių oro linijų bendrovė „airBaltic“ yra pasirengusi vėl įtraukti Kyjivą ir Lvivą į savo maršrutų tinklą, kai tik bus atverta oro erdvė, teigia įmonės prezidentas ir generalinis direktorius Martinas Gaussas.
„Siekiame būti pirmoji oro linijų bendrovė, kuri vykdys skrydžius iš Baltijos valstybių į Kyjivą“, – Eltai teigė M. Gaussas.
„Mūsų komanda buvo Kyjive, diskutavome su vyriausybe ir Boryspilio oro uosto atstovais apie krypties atidarymą“, – pridūrė jis.
Lietuvė ištekėjo už užsieniečio, bet vėliau labai pasigailėjo – ir ne tik dėl pinigų
Paprastai po vestuvių sutuoktiniai gyvena kartu, turtas būna bendras ir susituokti su kitais žmonėmis nėra galimybės. Vis tik keblumų gali kilti dėl užsienio šalyse sudarytomis santuokomis, kai apie jas niekas nežino. Tuomet, regis, galima ir tuoktis su kitais, ir pretenduoti į bendrą turtą, o išsiskirti – ne taip ir lengva.
To dar nebuvo: lietuvis apgavo pasaulinę kompaniją „Amazon“ ir išviliojo virš 2,5 mln. eurų
Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai kartu su Generalinės prokuratūros prokurorais atskleidė beprecedentį sukčiavimo atvejį ir sulaikė Lietuvos pilietį D. R., kuris, kaip įtariama, pasinaudodamas neteisėtomis pinigų grąžinimo schemomis iš tarptautinės bendrovės „Amazon“ išviliojo virš 2,5 mln. eurų, rašoma policijos pranešime.
„Tesla“ atšaukia beveik visus „Cybertruck“ elektromobilius
Ketvirtadienį automobilių gamintoja „Tesla“ paskelbė atšaukianti beveik visus savo futuristinės išvaizdos elektromobilius „Cybertruck“ iš pardavimo. Taip pasielgta paaiškėjus, kad jų išorinės apdailos plokštės gali nukristi ir sukelti pavojų kelyje.
ES iki balandžio vidurio atideda atsakomuosius muitus JAV prekėms
Europos Sąjunga (ES) ketvirtadienį pareiškė, kad muitai, kuriuos žadėjo paskelbti amerikietiškoms prekėms kaip atsaką į JAV tarifus plienui ir aliuminiui, bus pradėti taikyti balandžio viduryje, dviem savaitėmis vėliau nei planuota, kad būtų daugiau laiko dialogui.
„Visos kovo 12 dieną paskelbtos ES atsakomosios priemonės įsigalios balandžio viduryje“, – pareiškime sakė ES prekybos atstovas Olofas Gillas.
„Tai suteikia papildomo laiko diskusijoms su JAV administracija“, – pridūrė jis.
Bankas daliai klientų išmokės kompensacijas: kada pinigų galite reikalauti ir jūs?
Ne paslaptis, kad kartas nuo karto bankuose vis pasitaiko sutrikimų, dėl kurių klientai negali atsiskaityti kortele ar išmaniuoju telefonu, neturi prieigos prie savo sąskaitų ar pan. Vis tik ne visi žino, kad tokiais atvejais iš bankų galima išsireikalauti kompensacijų. Tik kiek tai – realu Lietuvoje?
Neseniai „Barclays“ bankas Jungtinėje Karalystėje (JK) patyrė programėlės ir svetainės sutrikimus, dėl ko klientai negalėjo naudotis el. banku, neturėjo prieigos prie savo sąskaitų.
JAV FED pradeda dviejų dienų posėdį dėl palūkanų normų
Antradienio rytą JAV Federalinė rezervų sistema pradėjo dviejų dienų posėdį dėl palūkanų normų. Atsižvelgiant į baimes dėl ekonomikos augimo, infliacijos ir prekybos netikrumo, iš politikos formuotojų nesitikima daug veiksmų.
Posėdis, kaip ir planuota, prasidėjo 9.00 val. Vašingtono laiku (15.00 val. Vilniaus laiku), nurodoma FED pranešime.
Dauguma analitikų tikisi, kad centrinis bankas išsaugos palūkanų normas 4,25-4,50 proc. diapazone, kur jos laikosi nuo gruodžio mėnesio.
„Xiaomi“ pajamos ir pelnas 2024-aisiais augo 35 proc.
Kinijos elektronikos prietaisų milžinė „Xiaomi Corp.“, pernai įžengusi ir į elektromobilių rinką, pranešė pardavimų pajamas ir grynąjį pelną 2024-aisiais išauginusi 35 proc. iki atitinkamai 365,9 mlrd. ir 23,6 mlrd. juanių.
Suderintas pelnas augo 41 proc. iki rekordinės sumos – 27,2 mlrd. juanių.
Vien tik paskutinio metų ketvirčio įplaukos ūgtelėjo 48,8 proc., o toks šuolis viršijo agentūros „Bloomberg“ kalbintų analitikų lūkesčius, kurie numatė kiek kuklesnį – 43 procentais.
„Google“ už 32 mlrd. dolerių įsigis kibernetinės saugos platformą „Wiz“
„Google“ ketina už 32 mlrd. dolerių įsigyti debesijos saugos platformą „Wiz“, motyvuodama didesnių kibernetinės saugos pajėgumų poreikiu tuo metu, kai technologijų infrastruktūroje vis labiau įsitvirtina dirbtinis intelektas.
Europolas: DI „transformuoja“ organizuotą nusikalstamumą
Europolas antradienį įspėjo, kad dirbtinis intelektas sparčiai skatina organizuotą nusikalstamumą – nuo seksualinės prievartos prieš vaikus vaizdų kūrimo iki pinigų plovimo per kriptovaliutas, o tokie pasiekimai kaip kvantinė kompiuterija viską tik pablogina.
Ataskaitoje, kurioje išdėstytos organizuoto nusikalstamumo keliamos grėsmės, Europos policijos organizacija teigė, kad nusikaltėliai naudojasi DI galimybėmis kaip „katalizatoriumi“ savo veiklai plėtoti.
Šveicarija apkarpė ekonomikos augimo šiemet ir kitąmet prognozes
Šveicarijos finansų ministerija antradienį apkarpė šalies ekonomikos augimo šiais ir ateinančiais metais prognozes, motyvuodama „dideliu neapibrėžtumu“ pasaulyje.
Prognozė 2025 metams sumažinta nuo 1,5 proc. iki 1,4 proc., o 2026 metams – nuo 1,7 proc. iki 1,6 procento.
„Tai reikštų, kad Šveicarijos ekonomika dar dvejus metus augs lėčiau istorinio vidurkio“, – nurodė ministerija.
„Belstat“: Baltarusijos ekonomika sausį-vasarį augo 3,1 proc.
Baltarusijos ekonomika sausio-vasario mėnesiais, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, palyginamosiomis kainomis paaugo 3,1 proc., skelbia nacionalinė statistikos tarnyba („Belstat“).
Galiojusiomis kainomis bendrasis vidaus produktas (BVP) įvertintas 38,7 mlrd. rublių.
BVP defliatoriaus indeksas sudarė 106,8 procento.
„Belstat“ duomenimis, 2024-aisiais šalis sukūrė palyginamosios kainomis 4 proc. solidesnį nei ankstesniais metais BVP.
Aukso kaina pakilo iki naujo rekordo
Atsinaujinus įtampai tarp Izraelio ir „Hamas“, aukso kaina antradienį pasiekė rekordą. Trojos uncija (apie 31,1 gramo) rytinėje prekyboje brango iki 3 019 JAV dolerių. Skaičiuojant eurais, aukso kaina dar šiek tiek atsilieka nuo vasario viduryje pasiekto rekordo.
Auksas neramiais laikais laikomas saugia investicija, tada jo paklausa auga.
Apklausa: dauguma lenkų mano, kad pinigai atneša laimę
Pirmadienį paskelbtos Lenkijos gyventojų nuomonės apklausos rezultatai atskleidė, kad 69 proc. lenkų pinigus sieja su laime. Apklausą kovo mėnesį atliko tyrimų grupė „Ariadna“, praneša naujienų agentūra PAP.
Paklausti, ar pinigai atneša laimę, 17 proc. žmonių atsakė „tikrai taip“, o 52 proc. – „veikiau taip“.
Tuo metu 31 proc. apklaustųjų nemano, kad pinigai atneša laimę. Iš jų, 6 proc. atsakė „veikiau ne“, o 25 proc.
„Orlen“ ketina į elektros tinklų modernizavimą per 10 metų investuoti bemaž 10 mlrd. eurų
Lenkijos energetikos grupei „Orlen“ priklausanti „Energa“ iki 2035 metų šalies energetikos infrastruktūros modernizavimui, plėtrai ir skaitmeninimui skirs 40 mlrd. zlotų (beveik 9,6 mlrd. eurų pagal dabartinį zloto kursą), pranešė „Orlen“.
Numatyta pastatyti keturis jūrinių vėjo jėgainių parkus, nutiesti 11 tūkst. kilometrų naujų elektros linijų, daugiausia požeminių.
Be to, planuojama modernizuoti beveik 10 tūkst.
Prancūzijoje tebevyksta tyrimas dėl programėlės „Telegram“, o savininkas – Dubajuje
Socialinio tinklo „Telegram“ vadovas Pavelas Durovas pirmadienį pranešė, kad išvyko į Dubajų, o Prancūzijos institucijos toliau tiria galimą nusikalstamą veiklą jo žinučių siuntimo programėlėje.
P. Durovas savo buvimo vietą atskleidė įraše savo „Telegram“ kanale. Praėjusią vasarą jis buvo sulaikytas, kai atvyko į Paryžių privačiu lėktuvu.
Prancūzijos teisėsauga pateikė jam kaltinimus dėl nusikalstamos veiklos neužkardymo platformoje. Tuomet jis buvo paleistas už 5 mln. eurų užstatą.
Lietuviai daug išlaidauja, tad kainos toliau kyla? Štai kiek viskas brangs
Kasmet augant algoms, pensijoms, išmokoms, didėjant akcizams ir kitiems mokesčiams, kartu kyla ir kainos. Nors infliacijos šiemet tikimasi nedidelės, prekybininkai nusprendė maisto nepiginti, o kainas vėl pamažu kelti, kadangi lietuviai „plačiai atveria savo pinigines“.
Tuo metu paslaugos Lietuvoje dėl didesnių algų taip pat sparčiai brangs. Ekonomistai suskaičiavo, kas ir kiek 2025-aisiais gali pabrangti, o kas – netgi atpigti.
JAV valstybės sekretorius apie muitus: „Tai nėra priešiška kieno nors atžvilgiu“
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio penktadienį pareiškė Didžiojo septyneto (G-7) užsienio reikalų ministrams pasakęs, kad prezidento Donaldo Trumpo muitai nėra priešiški JAV sąjungininkams.
„Tai nėra priešiška kieno nors atžvilgiu. Tai draugiška ir tai palaiko mūsų, kaip šalies, nacionalinius interesus“, – sakė jis žurnalistams po G-7 derybų Kanadoje.
JAV prašo Europos kiaušinių
Dėl paukščių gripo protrūkio Jungtinėse Valstijose ėmus trūkti kiaušinių ir jiems pabrangus, šalis prašo Europos didinti kiaušinių eksportą. Atitinkamų prašymų sulaukė Danijos ir Švedijos eksportuotojai, pranešė šių šalių žiniasklaida.
Danijos kiaušinių asociacijos atstovas Jørgenas Nybergas Larsenas specializuotam žurnalui „AgriWatch“ sakė, kad JAV teiravosi, kokius kiekius kiaušinių būtų galima pristatyti. Tokių pačių užklausų esą taip pat sulaukė Suomija, Švedija ir Nyderlandai.
ECB pirmininkė: Trumpo muitai pirmiausiai kenkia pačioms JAV
JAV prezidento Donaldo Trumpo sukeltas prekybos karas, pasak Europos Centrinio banko pirmininkės Christinės Lagarde, turėtų rimtų ekonominių padarinių – ir pirmiausiai paveiktų pačias JAV. „Jei kiltų tikras prekybos karas, kuris smarkiai susilpnintų prekybą, tai turėtų rimtų pasekmių augimui ir kainoms visame pasaulyje, tačiau pirmiausiai – JAV“, – sakė Ch. Lagarde stočiai BBC.
Permaininga D. Trumo muitų politika, pasak jos, kelia susirūpinimą.
Degalai Baltijos valstybėse per savaitę atpigo
Degalai Baltijos valstybių mažmeninėje rinkoje per pastarąją savaitę atpigo su vienintele išimtimi – Estijoje dyzelino kainos buvo stabilios, rodo agentūros BNS kaupiami duomenys pagal vidutines kainas viename didžiausių regione „Circle K“ degalinių tinkle.
Pigiausias benzinas ir brangiausias dyzelinas išliko Lietuvoje, pigiausias dyzelinas – Estijoje, o brangiausias benzinas – Latvijoje.
ES šalys remia naujus tarifus rusiškoms trąšoms ir žemės ūkio produktams
ES šalys penktadienį pritarė planams užkrauti tarifus papildomiems iš Rusijos ir Baltarusijos importuojamiems žemės ūkio produktams bei kai kurioms trąšoms, taip sustiprinant finansinį spaudimą Maskvai.
27 valstybių Europos Sąjunga, reaguodama į 2022 m. Rusijos pradėtą totalinę invaziją į Ukrainą, jau paskelbė ne vieną sankcijų etapą. Naujausiais tarifais „tikimasi sumažinti Rusijos pajamas iš eksporto ir apriboti galimybes finansuoti agresijos karą“, teigiama Europos Vadovų Tarybos pareiškime.
„UniCredit“ gavo ECB pritarimą įsigyti beveik 30 proc. „Commerzbank“ akcijų
Italijos bankininkystės milžinas „UniCredit“ penktadienį pranešė gavęs Europos Centrinio Banko leidimą įsigyti iki 29,9 proc. antro pagal dydį Vokietijos banko „Commerzbank“ akcijų, o tai atveria visiško perėmimo galimybes.
Praėjusiais metais „UniCredit“ padidino turimą „Commerzbank“ akcijų paketą iki maždaug 28 proc. ir pareiškė neatmetantis visų akcijų įsigijimo galimybės.
Latvijoje būstas per metus pabrango 8 proc.
Būsto kainos Latvijoje paskutinį 2024-ųjų ketvirtį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu metais anksčiau, pakilo vidutiniškai 8,1 proc., penktadienį skelbia nacionalinė statistikos tarnyba.
Naujos statybos būstas pabrango 4,1 proc., o kainos antrinėje būsto rinkoje pakilo 9,2 procento.
Per metų ketvirtį (ketvirtąjį praėjusių metų, palyginti su trečiuoju) būsto kainų indeksas nukrito 0,2 procento. Kainos pirminėje būsto rinkoje kainos sumažėjo vidutiniškai 2,8 proc.
Vokietijos viešojo sektoriaus derybos dėl darbo užmokesčio pasiekia trečią etapą
Penktadienį po kelias savaites trukusių streikų prasideda trečiasis Vokietijos viešojo sektoriaus darbuotojų kolektyvinių derybų etapas.
Darbdaviai ir profsąjungos susitiks Potsdame netoli Berlyno, o derybos, kaip numatyta, truks tris dienas.
Prieš pat derybas valstybės tarnautojų profsąjunga „dbb“, kuri derybose dalyvauja kartu su viešųjų paslaugų profsąjunga „verdi“, įspėjo, kad derybos gali nutrūkti, o darbo ginčas – paaštrėti.
Derybos vyksta dėl daugiau kaip 2,5 mln.
Azijos rinkos kyla tikintis, kad JAV vyriausybė nebus uždaryta
Penktadienį baigiantis skausmingai savaitei Azijos investuotojai kovojo dėl pelno, palankiai sutikę ženklus, kad JAV įstatymų leidėjai užkirs kelią vyriausybės uždarymui, tačiau sunerimę dėl Donaldo Trumpo prekybos karo.
Pastarosiomis savaitėmis akcijos krito, o auksas pasiekė rekordines aukštumas, skatinamas nuogąstavimų dėl JAV recesijos, kol D. Trumpas prekybos partnerius daužo tarifais, o jo milijardierius sąjungininkas Elonas Muskas karpo federalines darbo vietas.
„Netflix“ įkūrėjas paaukoja 2 mln. dolerių Ukrainos labui
Vienas iš „Netflix“ įkūrėjų ir dabartinis transliacijų platformos generalinis direktorius Reedas Hastingsas paaukojo 2 mln. dolerių labdaros organizacijai „White Stork“, teikiančiai pagalbą Ukrainai.
Šiai labdaros organizacijai JAV vadovauja amerikiečių veteranai, o Ukrainoje ji veikia pavadinimu „Leleka-Ukraine“. Organizacija Ukrainoje veikia nuo pat 2022 m. vasario mėnesį prasidėjusios Rusijos invazijos.
„Nvidia“ išlieka vertingiausiu lustų pramonės prekės ženklu, skelbia „Brand Finance“
„Nvidia“ prekės ženklas tebėra brangiausias pasaulinėje lustų pramonėje, skelbia tarptautinė tyrimų kompanija „Brand Finance“.
Jos skaičiavimais, „NVidia“ prekės ženklo vertė per pastaruosius metus išaugo net 98 proc. iki 87,87 mlrd. JAV dolerių.
Smarkiai nuo lyderio atsilikęs, antras liko TSMC (34,24 mlrd. dolerių, 37 proc. daugiau nei prieš metus), trečias – „Intel“ (14,28 mlrd. dolerių, 33 proc. mažiau), ketvirtas – „SK Hynix“ (13,68 mlrd. dolerių, 37 proc.
„IfW“ padidino Vokietijos ekonomikos augimo 2026-aisiais prognozę iki 1,5 proc.
Vokietijos ekonominių tyrimų institutas „IfW“ paskelbė, jog tikėtino būsimojo federalinio kanclerio Friedricho Merzo tvirtas siekis didinti valstybės išlaidas gali paskatinti spartesnę ekonomikos plėtrą, tačiau tik kitąmet, pranešė visuomeninė transliuotoja „Deutsche Welle“.
„IfW“ padidino šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) augimo 2026-aisiais prognozę iki 1,5 proc. nuo gruodį prognozuotų 0,9 procento.
Auksas pasiekė naują rekordinę vertę – beveik 3 tūkst. JAV dolerių už unciją
Aukso kainos tarptautinėje rinkoje ketvirtadienį pasiekė naują istorinį lygį – 2988 JAV doleriai už Trojos unciją, pagerindamos praėjusio mėnesio pabaigoje fiksuotą rekordą.
Naujos grėsmės paskatino investuotojus aktyviau tolti nuo rizikingesnių aktyvų, o tai padidino aukso, laikomo saugia investicija, paklausą, rašo AFP.
Viena tokių grėsmių – nepaliaujamai auganti įtampa tarptautinėje prekyboje, JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) paskelbus naujus grasinimus – įvesti 200 proc.