Dienos pjūvis 

 

Svarbiausios dienos naujienos, ekspertų ir politikų įžvalgos bei komentarai aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ – kiekvieną darbo dieną naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play.
 

DIENOS PJŪVIS. Moterų atlyginimai nepaveja vyrų: ar reikės įsikišti valstybei?

Lietuvoje vyrai uždirba vidutiniškai 14 proc. daugiau nei moterys. Didžiausias atotrūkis – finansinės ir draudimo veiklos įmonėse: jose vyrai gauna trečdaliu daugiau nei moterys. Toks didžiulis algų skirtumas, anot specialistų, atsiranda dėl to, kad moterys dažnai renkasi mažiau apmokamas specialybes. Valstybės duomenų agentūra skelbia, kad pernai bendras vidutinis vyrų ir moterų algų atotrūkis siekė 14 proc. Tai – 3 procentais daugiau, nei 2022-aisiais.

DIENOS PJŪVIS. Ar Donaldas Trumpas į viceprezidentus pasirinko Rytų Europos siaubą?

Pirmadienį vykusiame respublikonų nacionaliniame suvažiavime kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas pareiškė, kad jo viceprezidentu bus populistinės dešinės šalininkas Ohajo senatorius J. D. Vance‘as – kadaise aršus D. Trumpo kritikas. Nors prieš 2016 metais vykusius JAV prezidento rinkimus šis buvęs finansininkas buvo griežtas D. Trumpo kritikas, šiuo metu jis yra vienas karščiausių buvusio Baltųjų rūmų šeimininko rėmėjų ir vienas iš populistinio partijos sparno lyderių.

Jau netrukus automobiliai lenktyniaus Palangoje: vieno kaina gali siekti ir 700 tūkstančių

Didžiausias Rytų Europoje autosporto festivalis „Aurum 1006 km lenktynės“ liepos 17-20 dienomis sugrįš į Palangą jubiliejinį 25-ąjį kartą. Šiemet renginys pasižymės daugybe veiklų, pramogų ir itin didele konkurencija su grįžtančiu lenktynių rekordininku danu Andersu Fjordbachu priešakyje. Apie įspūdingiausią Lietuvoje autosporto renginį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ papasakojo pagrindinis renginio organizatorius Darius Jonušis ir žurnalistas Ramūnas Fetingis.

DIENOS PJŪVIS. Kokia kova laukia tarp Nausėdos ir Šimonytės po „mandagumo atsistatydinimo“?

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį pateikė Seimui premjerės Ingridos Šimonytės kandidatūrą po vadinamojo „mandagumo atsistatydinimo“, bet pateikimas buvo labai lakoniškas – vos vieno sakinio. Tai šiek tiek neįprasta, bet suprantama, nes premjerė I. Šimonytė per prezidento inauguraciją pasirinko apeiti tradiciją pasakyti kalbą prezidentui prisiekus antrai kadencijai.

DIENOS PJŪVIS. Po pasikėsinimo Donaldo Trumpo šansai laimėti auga: ką tai reiškia Lietuvai?

2024 m. JAV prezidento rinkimų kampanija turi naują ikoną: Donaldas Trumpas, praėjus kelioms akimirkoms po to, kai vos išvengė sunkaus sužeidimo ar mirties nuo žudiko kulkų, stovi iškėlęs kumštį, ant veido matyti tekančio kraujo žymės, o už nugaros vėjyje plevėsuoja Amerikos vėliava. Šis išpuolis jau pradėjo sklisti per Amerikos partijų dialogą, nes daugybė respublikonų pasisakė smerkdami prezidentą J. Bideną ir demokratus už tai, kad jie sukūrė smurtui palankią retorinę aplinką.

Mažėjant maisto pakuotėms galime pasiekti kritinį tašką – pardavinėsime tuščius popieriukus

Jeigu degalinėse kainos nesikeistų, bet už jas būtų galima įsipilti vis mažiau degalų, tą pastebėtų turbūt daugelis vairuotojų. Tačiau, kiek gyventojų atkreipia dėmesį, kad parduotuvėse už, regis, tokias pačias prekes moka panašiai, bet realiai jų nusiperka gerokai mažiau? Apie tai, kodėl maisto pakuotės ir svoris mažėja, o kainos ne, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja prekybos tinklo „Norfa" valdytojos Dainius Dundulis ir kainų lyginimo por...

Specialistams tai kelia nerimą: „Kai kam sulaužyta ranka ar žandikaulis nėra smurtas“

Per tris dienas Lietuvoje įvyko trys mirtini konfliktai artimoje aplinkoje per kuriuos nužudyti mažiausiai 5 žmonės. Policija stebi, kad nužudymų kasmet po truputį mažėja, tačiau dauguma jų vis tiek įvyksta namuose. Kodėl smurtautojai nestabdomi? Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Policijos departamento Viešosios tvarkos biuro viršininko pavaduotojas Mindaugas Akelaitis ir Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė.

Ekspertas prakalbo apie negrįžtamus pokyčius NT rinkoje: „Nebus taip, kad užsinorėjau ir nusipirkau“

Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje pastaraisiais metais buvo šiek tiek ramesnės nuotaikos. Mažesnis birželio NT sandorių rinkos aktyvumas neleido sumažinti atotrūkio nuo praėjusių metų rezultato – pirmasis šių metų pusmetis maždaug 10 proc. kuklesnis nei pernai, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras. Apie tai, ar tikėtis kainų augimo, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo „Luminor“ vyr.

DIENOS PJŪVIS. Palangoje – 1006 km lenktynės: viskas, ką reikia žinoti

Didžiausias Rytų Europoje autosporto festivalis „Aurum 1006 km lenktynės“ liepos 17-20 dienomis sugrįš į Palangą jubiliejinį 25-ąjį kartą. Šiemet renginys pasižymės daugybe veiklų, pramogų ir itin didele konkurencija su grįžtančiu lenktynių rekordininku danu Andersu Fjordbachu priešakyje. Apie įspūdingiausią Lietuvoje autosporto renginį naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ pasakoja pagrindinis renginio organizatorius Darius Jonušis ir žurnalistas Ramūnas Fetingis.

Ekspertas paaiškino, kodėl Nausėda ir valdantieji nesutaria: tam yra labai aiški priežastis

Penktadienį vyks perrinkto prezidento Gitano Nausėdos iškilminga inauguracija, šventinis priėmimas šalies elitui ir svečiams iš užsienio. Antrosios G. Nausėdos kadencijos belaukiant, kyla klausimas – ar šalies vadovas bus griežtesnis nei iki šiol?  Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo politologas Vytautas Dumbliauskas ir politikos apžvalgininkas Virgis Valentinavičius.

DIENOS PJŪVIS. Moterų žmogžudystės namie sukrėtė Lietuvą – kodėl smurtautojai nesustabdomi?

Per tris dienas Lietuvoje įvyko trys mirtini konfliktai artimoje aplinkoje per kuriuos nužudyti mažiausiai 5 žmonės. Policija stebi, kad nužudymų kasmet po truputį mažėja, tačiau dauguma jų vis tiek įvyksta namuose. Kodėl smurtautojai nestabdomi? Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Policijos departamento Viešosios tvarkos biuro viršininko pavaduotojas Mindaugas Akelaitis ir Moterų informacijos centro direktorė Jūratė Šeduikienė.

DIENOS PJŪVIS. Antroji Gitano Nausėdos kadencija – ar dabar prezidentas bus griežtas kaip Dalia Grybauskaitė?

Liepos 12 d. rengiama perrinkto prezidento Gitano Nausėdos iškilminga inauguracija, šventinis priėmimas šalies elitui ir svečiams iš užsienio.  Ceremonijos, o tuo pačiu ir antros G. Nausėdos kadencijos belaukiant, kyla klausimas – ar šalies vadovas bus griežtesnis nei iki šiol? Gal antra prezidento kadencija primins Dalios Grybauskaitės valdymo laikotarpį? Apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja žurnalistas, redaktorius, humanitarinių mokslų dakt...

DIENOS PJŪVIS. Ko laukti iš NATO viršūnių susitikimo: patyrusių diplomatų verdiktas

Antradienį Vašingtone prasidės tris dienas truksiantis jubiliejinis NATO viršūnių susitikimas. 75-ąsias įkūrimo metines mininčio Aljanso valstybių lyderiai ypatingą dėmesį susitikimo metu skirs paramos Ukrainai didinimui – sieks priimti sprendimus dėl ilgalaikės karinės bei finansinės paramos, Ukrainos karių mokymų. Taip pat bus aptariamos Rusijos agresiją atremiančios šalies narystės NATO perspektyvos.

DIENOS PJŪVIS. NT rinka: ar tikėtis kainų augimo?

Nekilnojamojo turto (NT) rinkoje pastaraisiais metais – šiek tiek ramesnės nuotaikos. Ko tikėtis artimiausiais mėnesiais? Mažesnis birželio NT sandorių rinkos aktyvumas neleido sumažinti atotrūkio nuo praėjusių metų rezultato – pirmasis šių metų pusmetis maždaug 10 proc. kuklesnis nei pernai, skelbia įregistruotus NT sandorius analizuojantis Registrų centras. Pirmąjį šių metų pusmetį visoje Lietuvoje iš viso įregistruota 50,9 tūkst. pirkimo-pardavimo sandoriais perleistų NT objektų – 9,6 proc.

Automobilių įmonės vadovas kirto elektromobilių savininkams: „Pirkai netinkamą daiktą ir paskui verki“

Lietuvos vairuotojai per lėtai persėdinėja į elektromobilius. Valstybės kontrolė išrašė pylos valdžiai: esą Lietuvos keliais važinėja per mažai elektromobilių, o ir jiems reikalingų įkrovos stotelių keturis kartus mažiau nei turėjo būti pastatyta.

Meteorologo prognozė likusiai vasarai: ruoškitės karščiams

Lietuvoje ir pasaulyje kone kiekvieną vasarą būna mušami karščio rekordai. Štai birželio 28 d. Druskininkuose užfiksuotas naujas šios dienos oro temperatūros rekordas, kada termometro stulpelis įkaito iki 34 laipsnių. Ankstesnis rekordas registruotas vos prieš dvejus metus, kai temperatūra pakilo iki 33,6 laipsnio. Nauji karščio rekordai pasiekti beveik visose pagrindinėse meteorologijos stotyse, keturiose iš jų pagerinti net 84 metų senumo rekordai.

Mokslų daktaras įspėja gyventojus dėl magnetinių audrų: „Dažnai žmonės nesupranta“

Temperatūrai vasarą mušant rekordus itin svarbu yra apsisaugoti nuo saulės ar šilumos smūgių. Bet, kaip pabrėžia mokslų daktaras Julius Kalibatas, reikia nepamiršti ir trečio mūsų sveikatai pavojingo faktoriaus – magnetinių audrų. Apie tai, kaip saulės spinduliai ir magnetinės audros veikia žmogaus sveikatą, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsakė gydytojas, habilituotas biomedicinos mokslų daktaras J. Kalibatas.  Karšti orai būna išbandymas žmonių sveikatai.

Ekonomistas nebeiškentė dar vieno pakeitimo: „galų gale baikim su tuo pakopų reformavimu“

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai siūlant galimybę pasitraukti iš antrosios pensijų pakopos, pensijų fondų valdytojai reikalauja nepaversti jos bėdų turgaus krepšeliu. Fondų valdytojai sutinka kaupimą nutraukti tik dėl sunkios negalios ir mirtinų ligų. Tačiau socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad teiks daug platesnį sąrašą priežasčių dėl kaupimo nutraukimo.

DIENOS PJŪVIS. Interviu su Uspaskich – apie sugrįžimą į Darbo partiją ir susidūrimą su teisėsauga

Viktoras Uspaskich trečią kartą grįžta į Darbo partiją: tapo laikinuoju jos pirmininku ir bandys reanimuoti sunkius laikus išgyvenančią politinę jėgą. Artėjant Seimo rinkimams, Uspaskichas renka koaliciją. Tiesa, kirto ir Darbo partiją palikusiems nariams – išvadino juos bėgančiomis žiurkėmis. O politologai ir politikos apžvalgininkai abejoja, ar Uspaskichui šį karta pavyks: esą tiek laikinasis partijos vedlys, tiek pati partija – be gyvybės ženklų.

DIENOS PJŪVIS. Gyventojai piktinasi – kodėl maisto pakuotės ir svoris mažėja, o kainos ne?

Jeigu degalinėse kainos nesikeistų, bet už jas būtų galima įsipilti vis mažiau degalų, tą pastebėtų turbūt daugelis vairuotojų. Tačiau, kiek gyventojų atkreipia dėmesį, kad parduotuvėse už, regis, tokias pačias prekes moka panašiai, bet realiai jų nusiperka gerokai mažiau? Apie tai, kodėl maisto pakuotės ir svoris mažėja, o kainos ne, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja prekybos tinklo „Norfa" valdytojos Dainius Dundulis ir kainų lyginimo portalo ...

DIENOS PJŪVIS. Ar karščio bangos ir audros Lietuvoje dažnės – kaip veikia žmones ir gyvius?

Praėjusį penktadienį, birželio 28 dieną, fiksuotas naujas šios dienos aukščiausios oro temperatūros rekordas, termometro stulpelis Druskininkuose įkaito iki 34 laipsnių, praneša Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT). Ankstesnis rekordas registruotas vos prieš dvejus metus Kretingoje, kai temperatūra pakilo iki 33,6 laipsnio, tai yra 0,4 laipsnio mažiau nei šiais metais.

DIENOS PJŪVIS. Tarp ES ir Kinijos kyla įtampa – ar atlaikysime prekybos karą?

Už prekybą atsakingi Europos Sąjungos (ES) ir Kinijos pareigūnai šeštadienį surengė derybas dėl Briuselio planų padidinti tarifus Kinijos elektromobiliams. Abi pusės susitarė ir toliau rengti konsultacijas, praneša AFP. ES anksčiau įspėjo, kad nuo liepos mėnesio iš Kinijos importuojami elektromobiliai bus apmokestinti papildomu 38 proc. tarifu po to, kai buvo pradėtas tyrimas dėl Kinijos taikomų subsidijų automobilių pramonei, o tai gali išprovokuoti didžiulį prekybos karą, rašo ELTA.

DIENOS PJŪVIS. Kaupimas pensijai – ar žmonės liks įkalinti fonduose, ar galės pasitraukti?

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai turint savo projektą dėl galimybių pasitraukti iš antrosios pensijų pakopos, pensijų fondų valdytojai reikalauja nepaversti jos bėdų turgaus krepšeliu. Fondų valdytojai sutinka kaupimą nutraukti tik dėl sunkios negalios ir mirtinų ligų. Tačiau Socialinės apsaugos ir darbo ministrė sako, kad teiks daug platesnį sąrašą priežasčių dėl kaupimo nutraukimo.

Ekspertė paaiškino, kaip veiks pajamų mokesčio pataisos – numatytas 10 metų pereinamasis laikotarpis

Birželio 25 d. Seimas galutinai pritarė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms. Jomis panaikinta mokestinė lengvata gyvybės draudimui ir savarankiškam pensijų kaupimui. Taip pat sudaroma daugiau sąlygų gyventojams investuoti į įvairius finansų rinkose platinamus produktus.

Urbonaitė pastebi – Nausėda stiprina galią: jau dabar sudarinėja sandorius su socialdemokratais

Prezidentas Gitanas Nausėda birželio 25 d. Seime skaitė penktąjį metinį pranešimą, kuris yra paskutinis šioje kadencijoje, bet šalies vadovas neseniai buvo išrinktas naujai penkerių metų kadencijai. Tai iš dalies jaučiasi ir pranešime, nes prezidentas pasisakė atviriau ir tiesiau, labiau akcentavo telkiančias iniciatyvas, o ne skaldančias.

Ekspertas pataria, kur keliauti vasarą: bus šilta, bet be karščio bangų

Visuotinis atšilimas ir toliau iššaukia vis ekstremalesnius reiškinius bei karščio bangas. Pastarąją savaitę Graikijos kurortuose nuo neįprasto karščio mirė trys turistai. Užsieniečiai, nepaisydami svilinančio 43 laipsnių karščio ir toliau didvyriškai vaikštinėja po kaitria saule ir alpsta vietoje.  Apie tai, kaip mūsų atostogas pakeis klimato kaita, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo keliautojas Rimvydas Širvinskas ir aviacijos ekspertas Simonas Bartkus.

Eurokomisaro postas vis dar laisvas – Gentvilas laukimą vadina „Šventuoju Gabrieliumi“

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis su savo seneliu Vytautu Landsbergiu susiginčija ne pirmą kartą, tik iki šiol tai vykdavo už uždarų durų, o per paskutinį tarybos posėdį priešiškumas išsiveržė viešai.

DIENOS PJŪVIS. Ar naujoji ministrė sugebės atliepti mokytojų ir mokinių lūkesčius? Interviu su Radvile Morkūnaite-Mikulėniene

Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį pasirašė dekretus, kuriais paskyrė dabartinę konservatorių frakcijos Seime seniūnę Radvilę Morkūnaitę-Mikulėnienę vadovauti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Ar naujoji ministrė sugebės atliepti mokytojų ir mokinių lūkesčius? Pokalbis su R. Morkūnaite-Mikulėniene – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“. LAIDĄ „DIENOS PJŪVIS“ RASITE STRAIPSNIO PRADŽIOJE.

DIENOS PJŪVIS. Atranka į olimpines žaidynes – ar Lietuvos krepšinis vis dar priklauso pasaulio elitui?

Lietuvos vyrų rinktinė nesėkme baigė pasiruošimą olimpinei atrankai. Slovėnijoje jie dramatiškai 68:70 pralaimėjo aikštelės šeimininkams, o jau po savaitės rinktinė išvyks į Puerto Riką, kur prasidės olimpinė krepšinio atranka. „Turėjome geras rungtynes, kažkiek pasidarysime išvadas, turėsime 3–4 dienas treniruočių darbams atlikti, išsigryninti puolimą bei gynybą. Susižaidimo trūksta, bet jis, manau, ateis“, – po pralaimėjimo kalbėjo rinktinės vyriausiasis Kazys Maksvytis.

DIENOS PJŪVIS. Iš vienų atima, o kitiems prideda – kodėl Seimas nusprendė panaikinti lengvatą?

Antradienį Seimas galutinai pritarė Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstatymo pataisoms. Jomis panaikinta mokestinė lengvata gyvybės draudimui ir savarankiškam pensijų kaupimui. Taip pat sudaroma daugiau sąlygų gyventojams investuoti į įvairius finansų rinkose platinamus produktus.

DIENOS PJŪVIS. Nausėdos metinis pranešimas – ar tikrai konservatorių Vyriausybė skaldo ir rūšiuoja Lietuvą?

Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Seime skaito penktąjį metinį pranešimą, kuris yra paskutinis šioje kadencijoje, bet šalies vadovas neseniai buvo išrinktas naujai penkerių metų kadencijai. Tai iš dalies jaučiasi ir pranešime, nes prezidentas pasisakė atviriau ir tiesiau, labiau akcentavo telkiančias iniciatyvas, o ne skaldančias.

Psichiatras nurodė, kaip užkirsti kelią savižudybei – klauskite tiesiai šviesiai

Praėjusį ketvirtadienį Alytuje įvyko tragiškai Alytuje mirusios 14-metės laidotuvės. Mieste nuo Baltosios rožės tilto nušokus 14 metų mergaitei, institucijos ieško tokio elgesio priežasčių, o policija pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuris numato atsakomybę dėl privedimo nusižudyti. Tačiau tai įprasta tyrimo praktika, kai ranką prieš save pakelia nepilnametis asmuo.

Janulevičius apie akcizų pokyčius ir pinigus gynybai – „Laimingų niekada nebus“

Finansų ministerijos parlamentui antradienį teikiamame Gynybos fondo projekte prezidentas pasigenda socialinio teisingumo ir nepalaiko vartojimo mokesčių didinimo akcizų kurui, sako prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė. Apie tai, iš ko atims ir kam pridės, ir iš kur valdžia paims pinigų gynybai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius ir ekonomistas Nerijus Mačiulis.

Profsąjungų pirmininkė tikina nesuprantanti, kodėl Vilniuje atlyginimai didžiausi: „Tai yra didžiulė klaida“

Lietuvą į dvi skirtingas dalis skaldo ir žmonių atlyginimai: Vilniuje vidutiniškai vienas gyventojas uždirba daugiau nei 1500-us eurų į rankas, o Zarasuose net puse tūkstančio mažiau. Negana to, ši praraja tarp sostinės regiono ir likusios Lietuvos toliau auga: per ketvirtį padidėjo beveik 20-ia eurų ir vidutiniškai siekia 235-is eurus atskaičius mokesčius.

DIENOS PJŪVIS. Kokio posto turime siekti Europos Komisijoje – tinkamo Landsbergiui, ar Lietuvai?

Lietuva niekaip nesusitaria dėl kandidato į eurokomisarus. Potencialiausias kandidatas – užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis savo kandidatūros ir galimybių viešai aptarinėti nenori. Pykčiai dėl eurokomisaro posto aštrėja ir koalicijoje - tiek laisvės partija, tiek liberalai gūžčioja pečiais ir kartoja, kad jei Lietuva ir toliau temps laiką, liks prie suskilusios geldos.

DIENOS PJŪVIS. Karščio bangos Europoje – kaip mūsų atostogas pakeis klimato kaita?

Visuotinis atšilimas ir toliau iššaukia vis ekstremalesnius reiškinius bei karščio bangas. Pastarąją savaitę Graikijos kurortuose nuo neįprasto karščio mirė trys turistai. Užsieniečiai, nepaisydami svilinančio 43 laipsnių karščio ir toliau didvyriškai vaikštinėja po kaitria saule ir alpsta vietoje. Karšta ne tik Europoje, bet ir už Atlanto – Amerikos zoologijos sodų darbuotojai sugalvoja įvairių būdų, kaip nuo kaitros gelbėti gyvūnus.

DIENOS PJŪVIS. Kur glūdi profesoriaus Landsbergio ir anūko nesutarimų šaknys?

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų lyderis Gabrielius Landsbergis su savo seneliu Vytautu Landsbergiu susiginčija ne pirmą kartą, tik iki šiol tai vykdavo už uždarų durų, o per paskutinį tarybos posėdį priešiškumas išsiveržė viešai.

DIENOS PJŪVIS. Putinas iškėlė sąlygas Ukrainai – kaip atsakys Vakarai?

Rusijos vadovas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Maskva „nedelsiant“ nutrauks ugnį ir pradės taikos derybas, jei Ukraina išves pajėgas iš savo pačios keturių šalies regionų ir atsisakys siekio įstoti į NATO.

DIENOS PJŪVIS. Kaip Navickienės atsistatydinimu pasibaigęs skandalas atsilieps konservatoriams?

Monikai Navickienei prabangus užsakomasis skrydis į Dubajų kainavo ministrės postą, tačiau istorija tuo nesibaigia. Vyriausybinei komisijai oficialiai pripažinus, kad jos vyro verslo partneriai kelia grėsmę saugumui, kyla klausimas, ką daryti dėl Seimo nare likusios Navickienės? Premjerė Ingrida Šimonytė, kuri su Navickiene bičiuliaujasi kaip draugės, pareiškė – problemos buvusios ministrės kompanijoje nemato. Nors opozicija ir ekspertai sako, kad tai ir yra didžiausia šio skandalo problema.

Budbergytė netiki Navickienės pasiteisinimais: „Ministrė čia suvaidino vaidmenį“

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės atsistatydinimo. Taip nutiko po to, kai trečiadienio vakarą M. Navickienė pranešė paliekanti ministrės postą. Ketvirtadienį ji surengė spaudos konferenciją, kurioje turėjo paaiškinti savo ryšius su tolimais sutuoktinio giminaičiais, tarp kurių yra už sukčiavimą teistas Vilhelmas Germanas bei nepatikima investuotoja pripažinta Ieva Trinkūnaite.

Dabartinė švietimo būklė gąsdina ekspertus: mes kaip laivas plaukiame neaišku į kur

Trečdalio pradingusių dešimtokų rašinių Švietimo agentūrai taip ir nepavyko atkurti. Mokiniai ir mokytojai baiminasi, kad tokia betvarkė gali būti ir per brandos egzaminus, mat dabar net ir atsakomybės nelabai yra iš ko reikalauti – beveik du mėnesius nėra švietimo ministro, daugiau nei tris mėnesius nėra už patikrinimus atsakingos Švietimo agentūros vadovo. Švietimo sistema – begalvė, o nuolatinių reformų chaoso išvarginti mokytojai svajoja, kada sistemoje jis pagaliau baigsis.

DIENOS PJŪVIS. Tragiškos nepilnamečių mirtys Lietuvoje – kaip stabdysime?

Ketvirtadienį Alytuje įvyko tragiškai Alytuje mirusios 14-metės laidotuvės. Alytaus mieste nuo Baltosios rožės tilto nušokus 14 metų mergaitei, institucijos ieško tokio elgesio priežasčių, o policija pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, kuris numato atsakomybę dėl privedimo nusižudyti. Tačiau tai įprasta tyrimo praktika, kai ranką prieš save pakelia nepilnametis asmuo.

DIENOS PJŪVIS. Navickienė neteko ministro posto – ar kažkas bus vietoje jos?

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės atsistatydinimo. Taip nutiko po to, kai trečiadienio vakarą M. Navickienė pranešė paliekanti ministrės postą. Ketvirtadienį ji surengė spaudos konferenciją, kurioje turėjo paaiškinti savo ryšius su tolimais sutuoktinio giminaičiais, tarp kurių yra už sukčiavimą teistas Vilhelmas Germanas bei nepatikima investuotoja pripažinta Ieva Trinkūnaite.

DIENOS PJŪVIS. Ar žlugs valstybinė švietimo sistema – ką atneš reformų virtinė?

Trečdalio pradingusių dešimtokų rašinių Švietimo agentūrai taip ir nepavyko atkurti. Mokiniai ir mokytojai baiminasi, kad tokia betvarkė bus ir per brandos egzaminus, mat dabar net ir atsakomybės nelabai yra iš ko reikalauti – beveik du mėnesius nėra švietimo ministro, daugiau nei tris mėnesius nėra už patikrinimus atsakingos Švietimo agentūros vadovo. Švietimo sistema begalvė, o nuolatinių reformų chaoso išvarginti mokytojai svajoja, kada sistemoje jis pagaliau baigsis.

DIENOS PJŪVIS. Iš ko atims ir kam pridės – iš kur valdžia paims pinigų gynybai?

Finansų ministerijos parlamentui antradienį teikiamame Gynybos fondo projekte prezidentas pasigenda socialinio teisingumo ir nepalaiko vartojimo mokesčių didinimo – akcizų kurui, sako prezidento vyriausioji patarėja Irena Segalovičienė. Apie tai, iš ko atims ir kam pridės, ir iš kur valdžia paims pinigų gynybai, naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ diskutuoja Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius ir ekonomistas Nerijus Mačiulis.

DIENOS PJŪVIS. Staigmenos ir netikėtumai EP rinkimuose – ką tai signalizuoja prieš Seimo rinkimus?

Paskelbti Europos Parlamento rinkimų rezultatai: triumfavo konservatoriai, socialdemokratai – antroje vietoje. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) surinko 20,92 proc. balsų ir iškovojo 3 EP mandatus, o antroje vietoje liko socialdemokratai su dviem mandatais. Į Europos Parlamentą vyks ir buvęs Seimo narys Petras Gražulis.

Naglis Šulija perspėjo apie besikeičiančius orus Lietuvoje: „Reikės pratintis“

Pietų Lenkijoje nuo didelės liūties kilo potvynis, praneša lenkų leidinys „gazeta.pl“. Skelbiama, kad didžiausias potvynis kilo Belsko Bialos mieste, o Krokuvoje vanduo jau taip pat ėmė plauti gatves. O Pietų Vokietijoje avarinės tarnybos išgelbėjo moterį, kuri, gelbėdamasi nuo potvynio, dvi su puse paros praleido įsikibusi į medžio šakas.

DIENOS PJŪVIS. Vieni juos puola, kiti palaiko – kokia tikroji „Pride“ eitynių prasmė?

Penktadienį Vilniuje prasideda dvi dienas truksiantis LGBT+ bendruomenės festivalis „Lithuanian Pride 2024“. Visgi, panašu, kad renginiui aktyviai ruošiasi ne tik jo organizatoriai, policijos pareigūnai, bet ir iniciatyvai prieštaraujantys asmenys – Vilniaus miesto savivaldybė yra išdavusi 3 leidimus protestams iki kelių šimtų žmonių. Pažymima, kad protestams pasirinktas laikas beveik sutampa su LGBT+ bendruomenės eitynėmis.

DIENOS PJŪVIS. Naglis Šulija atskleidžia – ar Lietuvoje sulauksime neregėtų orų anomalijų kaip Vokietijoje, Lenkijoje?

Pietų Lenkijoje nuo didelės liūties kilo potvynis, praneša lenkų leidinys „gazeta.pl“. Skelbiama, kad didžiausias potvynis kilo Belsko Bialos mieste, o Krokuvoje vanduo jau taip pat ėmė plauti gatves. O Pietų Vokietijoje avarinės tarnybos išgelbėjo moterį, kuri gelbėdamasi nuo potvynio dvi su puse paros praleido įsikibusi į medžio šakas.

DIENOS PJŪVIS. Mūšis dėl ministrų kabineto – ar Nausėda ir Šimonytė ras sutarimą?

Premjerė Ingrida Šimonytė nuvyko pas ją Prezidento rinkimuose nušlavusį Gitaną Nausėdą, tačiau naujo švietimo ministro kandidatūros taip ir nepasiūlė. Nors laikas bėga, Šimonytė į kalbas ir toliau nesileidžia – esą kandidatą pateiks šią arba kitą savaitę. Prezidento tokie tempai netenkina, visgi jis mano, kad kandidatūrą svarstys kartu su kitomis pavardėmis, jei Šimonytė nusileis ir nuspręs vieną ar kitą ministrą liepos mėnesį pakeisti.
Į viršų