• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amarai, voratinklinės erkės ir kiti kenkėjai gali stipriai pakenkti mūsų mylimoms gėlėmsvaisiams ir daržovėms. Šie gyviai sodą puola būriais, ir, tiesiogine to žodžio prasme, išsiurbia iš jų gyvybę bei dažnai sukelia ligas. Daugelis cheminių pesticidų, pavyzdžiui, tie, kurių sudėtyje yra glifosato, gali būti nesaugūs tiek mums patiems, tiek aplinkai.

Amarai, voratinklinės erkės ir kiti kenkėjai gali stipriai pakenkti mūsų mylimoms gėlėmsvaisiams ir daržovėms. Šie gyviai sodą puola būriais, ir, tiesiogine to žodžio prasme, išsiurbia iš jų gyvybę bei dažnai sukelia ligas. Daugelis cheminių pesticidų, pavyzdžiui, tie, kurių sudėtyje yra glifosato, gali būti nesaugūs tiek mums patiems, tiek aplinkai.

REKLAMA

Dėl jų vaisiai ir daržovės gali tapti nebesaugūs vartoti. Laimei, kovoje su kenkėjais gali padėti naminiai pesticidai, kuriuos nesunkiai pasidarysite iš ekologiškų priemonių, kurių turime bemaž kiekvienas.

Kenkėjų kontrolė prasideda nuo mūsų

Prieš pradedami naudoti pesticidus (net ir ekologiškus), apsvarstykite ar tikrai ėmėtės visų priemonių, kad atbaidytumėt kenkėjus nuo savo mylimų augalų puolimo. Štai keli patarimai:

  • Augalus maitinkite organinėmis medžiagomis, pvz., brandintu kompostu. Stiprūs augalai nepritraukia tiek daug vabzdžių ir geriau atlaiko jų puolimą nei silpni. Jei naudojate trąšas, atidžiai laikykitės instrukcijų. Pertręšti augalai tik pritrauks kenkėjus, kurie suės viską.
  • Sodinkite augalus su tais, kurie natūraliai gali atbaidyti vabzdžius. Vis dėlto, ne visi augalai gali būti sodinami kartu, todėl prieš sodinant reikėtų daugiau pasidomėti.
  • Naudokite barjerus, pvz., argroplėvelę, kad kenkėjai nepasiektų jūsų augalų (nepamirškite nuimti plėvelės, kai augalai įsitvirtina ir pradeda žydėti, kad bitės galėtų juos apdulkinti.) Be to, aplink mažus persodinamus augalus (1-2 cm į dirvą) įsodintos „apykaklės“ (popierinių rankšluosčių arba tualetinio popieriaus kartono ritinėliai) neleis vabzdžiams, pavyzdžiui, pjūkleliams, nugraužti jaunų stiebų.
  • Sodinkite augalus laiku, kad išvengtumėte vabzdžių populiacijos piko. Pavyzdžiui, kuo anksčiau pasodinkite moliūgus, kad išvengtumėte kenkėjų, kurie deda kiaušinėlius vasaros pradžioje ar viduryje. Morkas sodinkite po birželio 1 d., o derlių nuimkite iki rugsėjo pradžios, kad išvengtumėte morkinės musės. Rinkitės veisles, kurios natūraliai atsparios kai kuriems kenkėjams.
  • Pasirūpinkite, kad jūsų sodas būtų draugiškas naudingiems vabzdžiams, kurie mis nepageidaujamais kenkėjais ir taip jie atliks daug darbo už jus. Pavyzdžiui, boružėlės gali jums padėti kovojant su amarais.
  • Išmokite atpažinti savo sodo vabalus. Jų neįveiksite, jei nežinote, kas yra draugas, o kas – priešas. Pasidomėkite, kaip atrodo jų lervos ir kiaušinėliai, kad užkirstumėte jiems kelią, kol jie dar neužaugo.

REKLAMA
REKLAMA

6 ekologiški naminiai pesticidai nuo kenkėjų

Jei pasinaudojote visais šiais patarimais ir manote, kad be rimtesnių priemonių vis tiek neapsieisite, nesirinkite stiprių cheminių medžiagų. Jos gali padaryti daugiau žalos nei naudos, nes teršia vandenį, bei gali sunaikinti tiek gerus, tiek blogus vabzdžius.

REKLAMA

Na, o galiausiai vabzdžiai, kuriuos bandote sunaikinti, gali tapti atsparūs šiems chemikalams, todėl teks naudoti dar stipresnius! Stiprūs pesticidai taip pat gali pakenkti paukščiams, gyvūnams, jums ir jūsų vaikams!

Rekomenduojame išbandykite natūralesnį metodą ir pabandyti pasigaminti vieną iš šių naminių purškalų. Atminkite, kad nors jie yra mažiau toksiški, nėra visiškai nekenksmingi. Laikykite juos atokiau nuo vaikų ir naminių gyvūnų.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš pradėdami juos visus naudoti, išbandykite ant kelių lapų, kad įsitikintumėte, jog jie nepakenks jūsų augalams. Niekada nepurkškite augalų karštąją dienos dalį, nes kitaip jie tikrai pakenks lapams. Purkškite vakare, kai bitės ir kiti apdulkintojai nėra aktyvūs.

1. Indų ploviklio/ muilo purškalas

Ištirpinkite 1 valgomąjį šaukštą švelnaus indų ploviklio (be baliklių, nuriebalintojų) arba muilo, 1 litre vandens. Insekticidinis muilas puikiai tinka minkštakūniams vabzdžiams naikinti. Būtinai apipurkškite visą augalą – iš abiejų lapų pusių ir ant stiebų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Muilo purškalai veikia tik tada, kai yra drėgni, todėl juos reikės pakartotinai naudoti kas 4-7 dienas arba tol, kol pastebėsite, kad vabzdžių populiacija sumažėjo. Po kelių purškimų, jei lietus to nepadarė, nupurkškite augalus paprastu vandeniu, kad nuplautumėte muilo likučius.

2. Aliejaus purškalas

Sumaišykite 1 puodelį augalinio aliejaus su 1 valgomuoju šaukštu švelnaus skysto muilo. Įpilkite 2-8 arbatinius šaukštelius šio mišinio į 1 litrą vandens ir purkškite augalus, kaip nurodyta pirmiau.

REKLAMA

Šiame purškale esantis aliejus veiksmingai naikina amarus, tripsus, erkes ir žvynabudes.

3. Pomidorų lapų purškalas

Pomidorų lapuose yra solanino ir tomatino, todėl juos galima naudoti kaip insekticidą. Pamirkykite 2 puodelius šviežių lapų 1 litre vandens per naktį. Perkoškite ir purkškite augalus.

Šis purškalas naikina amarus ir daugelio rūšių vabzdžius, taip pat pritraukia naudinguosius vabzdžius. Nenaudokite jo naktižiedžiams, pavyzdžiui paprikoms ar bulvėms.

REKLAMA

4. Atbaidantis česnakinis purškalas

Nepaisant visko, ką žinote apie šį augalą, česnakas veikia labiau kaip repelentas, o ne žudikas. Sutrinkite 2 česnako skiltelės ir sumaišykite su 1 puodeliu vandens bei palikite nusistovėti per naktį. Skystį perkoškite į pusės litro stiklainį, įpilkite 1/2 puodelio augalinio aliejaus ir 1 arbatinį šaukštelį skysto muilo, o likusią dalį stiklainio pripildykite vandeniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šio mišinio puodelį skieskite su 1 litru vandens ir purkškite juo pažeistus augalus. Šis purškalas gerai atbaido amarus, kopūstinius kirminus, lapgraužius, vikšrus ir baltasparnius.

5. Aitriųjų paprikų purškalas

Aitriosios paprikos yra taip pat geras repelentas ir gali atbaidyti daugelį vabzdžių. Sumaišykite 1 valgomąjį šaukštą džiovintų aitriųjų paprikų miltelių, 1 litrą vandens ir 1 arbatinį šaukštelį švelnaus muilo. Purkškite visu pajėgumu ant atakuojamų augalų.

REKLAMA

Jei sode turite daug aitriųjų paprikų, galite pasigaminti šviežią nuovirą iš 1/2 puodelio susmulkintų paprikų, sutrintų 1 puodelyje vandens. Tyrę supilkite į 1 litrą vandens ir užvirinkite. Palikite pastovėti, kol atvės, tada perkoškite. Įpilkite 1 arbatinį šaukštelį švelnaus muilo ir  gautu purškalu apipurkškite augalus. Dirbdami su šiuo purškikliu galite mūvėti pirštines.

6. Apelsinų pagrindo purškalas

Kai kitą kartą suvalgysite vieną ar du apelsinus, išsaugokite jų žieveles ir pasigaminkite šį neįtikėtinai paprastą naminį purškalą. Žieveles galima ir šaldyti, jei reikia didesnio kiekio. Sudėkite dviejų apelsinų žieveles į dubenį, užpilkite 2 puodeliais verdančio vandens ir palikite mirkti 24 valandas.

REKLAMA

Ryte skystį perkoškite į purškimo indą, įlašinkite kelis lašus indų ploviklio ir suplakite buteliuką, kad viskas susimaišytų. Tai fantastiškas pesticidas minkštakūniams kenkėjams, pavyzdžiui,šliužams, miltligei ir amarams, naikinti.

Ar actas – geras pasirinkimas?

Nėra daug produktų, kurie gali padaryti tiek daug, kiek actas. Jis ne tik gali padėti valant namų patalpas, bet ir naikinti piktžoles. Actą geriausia naudoti jaunoms, vienmetėms piktžolėms naikinti ir nepamiršti, kad jį panaudoti reikia bent kelis kartus. Jei norite pasigaminti acto purškalą, rekomenduojame purkštuve sumaišyti vieną dalį acto su dešimtadaliu šilto vandens.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, actas taip pat gali būti naudojamas ir senesnėms, atkaklesnėms piktžolėms, tereikia šaknis jų užpilti stipriu 20 proc. acto mišiniu.

Daugelis atmeta idėją apie naminius pesticidus, manydami, kad jie nėra pakankamai veiksmingi. Pagalvokite, ką ūkininkai ir sodininkai darė prieš šimtus metų, kai nebuvo komercinių pesticidų. Jie gamino savus, iš natūralių ingredientų, kuriuos turėjo po ranka, dažnai pagal tai, ką tuo metu augino. Taigi, suteikite šiems purškalams šansą ir išlaikykite sodininkystę kuo natūralesnę.

Šaltinis: derlingas.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų