Naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ apie tai kalbiname sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.
Ar pacientus, kurie užsirašo ir neateina pas gydytojus, reikia bausti, ar taikyti kokį nors registracijos mokestį?
Yra dvi medalio pusės. Aš linkęs pirmiau rasti sprendimus, kurie nėra baudimas, o labiau visų pusių proceso sutvarkymas ir motyvavimas. Baudimai yra kraštutinės priemonės, netikiu jų tvarumu, nes atsiranda kiekvieno baudimo naujas apėjimas. Aišku, yra svarbu šviesti pacientus, todėl kviečiu pasitikėti Lietuvos medikais. Esu girdėjęs, kad kai kurie gydytojai rašo siuntimus, nes grasina skundais, todėl kviečiu ir įstaigų vadovus užstoti ir ginti savo darbuotojus.
Yra ir skaidraus darbo organizavimo problema, turime išnaudoti visas technines priemones, turime „E. Sveikata“ sistemą, kuri mums padėtų, jeigu joje būtų maksimalus galimas registracijos laikų skaičius. Tai padėtų valdyti ir medikų krūvį, kurį galima valdyti per aiškiai susitartas taisykles ir tvarką. Pacientui irgi būtų aiškiau. Neišnaudojame galimybių, kurios leistų daryti tai sklandžiau. Čia – kompleksinis dalykas.
Mūsų programoje tarp pokyčių tokio registracijos mokesčio nebuvo. Jis nėra toks paprastas, koks atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šalyse, kuriose jis yra, tai dažniausiai nereiškia papildomo mokesčio. Tai yra disciplinuojantis, simbolinis mokestis tam, kad pacientas kitaip vertintų savo veiksmus. Bet šito dalyko administravimas, visų informacinių sistemų pritaikymas tikrai nebūtų pigus variantas. Manau, kad ateityje kuri nors Vyriausybė galėtų šią idėją įtraukti į savo programą, nes tai yra labai rimtas pokytis, o įgyvendinimo kaštai gali pasirodyti ne tokie ir maži, todėl tai reiktų įsivertinti.
Visą pokalbį pamatykite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.