Pakelkite ranką, jei nemanote, kad toji darbo pokalbio dalis, kai kandidato paklausiate, ar šis turi jums klausimų, tėra tik laiko švaistymas, tik būkite nuoširdus, ragina žurnalas Inc.com.
Problema yra ta, kad daugumai kandidatų visai nesvarbūs atsakymai: jie tiesiog tikisi, kad užduos tokius klausimus, kurie atrodys „protingi“, o jie patys jūsų, vadovo, akyse pasirodys esą gudresni. Taigi, jiems labiau rūpi, ko jie klausia jūsų, o ne tai, ką jiems atsakysite.
Puikūs kandidatai klausia klausimų ir nori gauti atsakymus, nes tokiu būdu įvertina ir jus, ir kompanją. O, svarbiausia, išsiaiškina, ar tikrai norėtų jums dirbti.
Štai tie 5 klausimai, kuriuos gali užduoti tik geriausi kandidatai į darbo vietą:
Kokius tikslus turėčiau įgyvendinti per pirmąsias 60 ar 90 darbo dienų?
Geri darbuotojai nori mušti rekordus, siekti naujų tikslų, o ne praleisti dienų dienas ar savaites tam, kad geriau pažintų organizaciją.
Jie tiesiog nori pasiekti pokyčių ir tuojau pat.
Kas būdinga geriausiems jūsų darbuotojams?
Geriausi kandidatai nori tapti ilgailaikiais darbuotojais. Visos organizacijos yra skirtingos, todėl kiekvienoje kompanijoje skiriasi ir geriausiųjų savybės.
Galbūt vienų kompanijų patys geriausi žmonės dirba ilgiau, o kitiems svarbiau kūrybiškumas nei metodai. Treti galvoja, kaip nuolat pritraukti naujus klientus, o ne kurti ilgalaikę partnerystę su jau esamais.
Geriausi kandidatai nori žinoti, ko jums reikia dėl trijų priežasčių: jiems svarbu žinoti, ar yra jums tinkami, o jei taip ir yra – kaip tapti geriausiems visoje kompanijoje.
Kokie dalykai padeda kompanijai pasiekti rezultatus?
Darbuotojai yra investicijos. Todėl kiekvienas iš jų įmonei turėtų duoti grąžą, kitu atveju, kodėl jų pavardės turėtų atsirasti algalapyje?
Kiekviename darbe yra veikla, kuri žymiai skiriasi nuo kitų. Norite, kad jūsų personalo skyrius užpildytų laisvas darbo vietas, tačiau jums iš tikrųjų reikia, kad jis rastų pačius tinkamiausius darbuotojus, nes tada sumažinsite jų apmokymo kaštus, o ir bendras darbo produktyvumas bus geresnis.
Geriausieji kandidatai nori žinoti, kas iš tikrųjų sukuria vertę ir atneša pokyčius. Jie supranta, kad jų pagalba kompanijai reikš ir asmeninę sėkmę.
Ką žmonės veikia po darbo?
Laimingi darbuotojai yra tada, kai jiems patinka, ką daro ir gerai jaučiasi su žmonėmis su kuriais kartu dirba.
Neabejotinai į tokį klausimą atsakyti sunku. Nebent kompanija yra labai maža ir vadovas žino apie savo darbuotojus, nors dažniausiai viskas, ką jie gali padaryti, šnekėti bendrybėmis.
Svarbiausia, kad kandidatas nori įsitikinti, ar tikrai sėkmingai įsilies į kolektyvą, nes dažniausiai geriausieji turi galimybių dirbti ir kitose kompanijose.
Kaip ruošiatės išspręsti...?
Kiekvienas verslas susiduria su milžiniškais iššūkiais: technologiniais pokyčiais, konkurentais, ateinančiais į rinką, sunkėjančiomis ekonominėmis sąlygomis, – retai yra auksinė taisyklė mažam verslui apsaugoti.
Taigi, kandidatai tikisi augimo ir pažangos. Net jei jie ir paliktų darbą kompanijoje, norėtų, kad sąlygas diktuotų jie patys, o ne turėtų išeiti iš darbo vien todėl, kad buvote priverstas pasitraukti iš rinkos.
Tarkime, aš klausiu jūsų pokalbyje dėl darbo vietos dviračių parduotuvėje. Dar viena tokia prekybos vieta įsikuria netoliese, už kelių šimtų metrų: „Kaip susidorosite su nauju konkurentu?„ Arba vadovaujate dideliam paukštynui: „Ką darysite, kai sparčiai kyla pašarų kainos?“
Geriems darbuotojams neužtenka išsiaiškinti, ką manote. Jiems rūpi sužinoti, ką tiksliai planuojate daryti ir kokia būtų jų vieta jūsų veiksmų plane.