• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keletą savaičių finansų rinkas drebina LIBOR skandalas. Kas yra LIBOR ir kodėl bankininkai norėjo juo manipuliuoti?

REKLAMA
REKLAMA

Už bandymą manipuliuoti LIBOR (angl. London inter–bank offered rate) – Londono tarpbankinės rinkos palūkanų norma – antras pagal dydį britų bankas „Barclays“ sumokėjo 450 mln. JAV dolerių (1,26 mlrd. litų) baudą, dalis banko vadovybės buvo priversta trauktis iš pareigų ir pradėtas tarptautinis tyrimas įtariant, kad manipuliuoti tarpbankinėmis palūkanomis galėjo ir dauguma didžiųjų bankų.

REKLAMA

Pagrindai

Pradėkime nuo pagrindų: LIBOR – tai palūkanų norma, už kurią bankas sutiktų skolintis tam tikrą valiutą tam tikram laikotarpiui. Kiekvieną dieną iki 11 valandos ryto pirmaujantys pasaulio bankai pateikia savo palūkanų normas dešimčiai valiutų penkiolikai laikotarpių (trims, šešiems mėnesiams ir t. t.). Pavyzdžiui, palūkanų normas doleriams pateikia 18 bankų. Tuomet „Thomson Reuters“, kurie šiuo metu atsakingi už palūkanų skaičiavimą, atmeta keturis didžiausius ir keturis mažiausius siūlymus, o iš likusių dešimtiems išveda vidurkį ir taip nustato tos dienos JAV dolerio LIBOR.

REKLAMA
REKLAMA

Kas nuo LIBOR priklauso? Šiuo metu su juo susieta įvairių finansinių produktų, kurių vertė siekia bent 350 trln. JAV dolerių (980 trln. litų), kaina. Be to, LIBOR naudojamas nustatant paskolų palūkanas – tarpbankinė palūkanų norma imama kaip bazė, o prie jos pridedama banko marža – didėjant LIBOR automatiškai didėja ir paskolų palūkanos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Johnas Carney iš CNBC pateikia dar vieną priežastį – per krizę bankai nori nuo rinkos ir reguliuotojo nuslėpti, kad jiems brangsta skolinimasis. Tokiu atveju bankas, pateikdamas neadekvatų LIBOR dydį, nesistengia manipuliuoti galutiniu rodikliu – jis tenori nuslėpti tikrąją finansinę savo būklę.

REKLAMA

Dvi stovyklos

Kaip parodė tyrimas, 2006–2007 metais „Barclays“ makleriai tiesiogiai prašydavo asmenų, kurie pateikdavo LIBOR dydžius „Thompson Reuters“, nustatyti tam tikrą rodiklį. „Sveiki, vyručiai. Mums ateinančias tris dienas bus itin svarbi trijų mėnesių LIBOR vertė. Ar galite ją išlaikyti 5,39 lygio ateinančias kelias dienas? Mums tai labai padėtų. Nenorime didesnės vertės. Labai ačiū“, – „New York Times“ cituoja vieno iš „Barclays“ maklerių prašymą kolegai.

Tiesa, daugelis ekspertų sutinka, kad tiesiogiai manipuliuoti LIBOR itin sudėtinga, nebent veiktų bankų kartelis, kuris sutartų, kuria kryptimi paveikti LIBOR judėjimo kryptį. Tačiau kol kas įrodymų apie tai nėra, be to, kaip pastebi J. Carney, maklerius nuolat viliotų galimybė atitrūkti nuo susitarimo ir netikėtais statymais sužeisti konkurentus.

„Aleph Investments“ savininkas Davidas Merkelis taip pat mano, kad sėkmingai manipuliuoti LIBOR reikšme yra itin sudėtinga, tačiau savo tinklaraštyje pateikia skaičiavimus, kuriuose išaiškėja dvi bankų grupės, bandančios trijų mėnesių LIBOR reikšmę pakreipti skirtingomis kryptimis. Statistinė jo analizė parodė, kad 2005–2008 metais „Barclays“, BTMU, „Credit Suisse“, HBOS, „Norinchuckin“, ir RBS nuolat nurodė aukštesnes LIBOR reikšmes, o „Citi“, „HSBC“, „JP Morgan“, „Lloyds“ ir „Rabobank“ – mažesnes.

„Gal ir buvo bandymų manipuliuoti LIBOR, net dvi bankų grupės bando šį rodiklį patraukti savo pusėn, tačiau, mano nuomone, sėkmingas sistemiškas LIBOR reikšmės keitimas yra mažai tikėtinas“, – konstatuoja D. Merkelis.

REKLAMA

Nesvarbu, ar LIBOR buvo sėkmingai manipuliuojama, ar ne, bet finansų rinkos jau pradeda ieškoti patikimesnio rodiklio, su kuriuo būtų galima susieti savo finansų rodiklius.

Smūgis reputacijai

Šis skandalas – ne tik smūgis 300 metų senumo banko „Barclays“ reputacijai, bet ir Londonui, kaip pasaulio finansų centrui. Tyrimų bendrovės „Z/Yen Group“ sudarytame finansų centrų reitinge Jungtinės Karalystės sostinė užėmė pirmąją vietą. Londone įsikūrę apie 250 užsienio bankų, o finansinės paslaugos užima didžiausią dalį šalies eksporto pyrage.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jo reputacijai nuolat suduodami smūgiai: be LIBOR skandalo, neseniai nuskambėjo „JPMorgan“ bent 2 mlrd. JAV dolerių (5,6 mlrd. litų) sieksiantys nuostoliai, sukelti vieno maklerio, o kito banko – UBS makleris kaltinamas bankui sukėlęs 2,3 mlrd. JAV dolerių (4,6 mlrd. litų) nuostolių – viskas vyko Londone.

REKLAMA

„Panašu, kad kiekviena milžiniška prekybos nelaimė atsitinka Londone, ir norėčiau sužinoti kodėl“, – birželį per „JPMorgan“ nuostolių svarstymą klausė JAV Atstovų rūmų narė Carolyna Maloney.

Anglijos centrinio banko vadovas Mervynas Kingas sutiko, kad visi supranta, jog atsitiko „kažkas labai negero“ Jungtinės Karalystės bankų sektoriui: „Nuo per aukšto kompensacijų lygio iki prasto klientų aptarnavimo ir bandymo manipuliuoti vienu svarbiausių rodiklių – galime matyti, kad mums reikia tikrų pokyčių šio sektoriaus kultūroje.“

REKLAMA

FAKTAI: Skandalo kaina

Po skandalo liepos 3 dieną buvo priverstas iš pareigų pasitraukti „Barclays“ generalinis direktorius Bobas Diamondas.

Taip pat atsistatydino „Barclays“ direktorių tarybos pirmininkas Marcusas Agiusas.

„Barclays“ akcijų kaina nuo birželio 27 dienos, kai buvo paskelbtas sprendimas nubausti banką, Londone biržoje sumažėjo per 15 proc.

Straipsnis publikuotas savaitraštyje „Ekonomika.lt“ (nr. 26(88) liepos 16 - 29 d.)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų