Lietuvoje įprastą aštuonetą telefonų numerių pradžioje pakeis nulis, tačiau paprasčiausia visų išsaugotų adresatų pradžias pakeisti kodu +370. O jei jie – taip ir įrašyti, tada išvis nieko daryti nereikia.
Vis tik pakeisti dešimtis ar net šimtus numerių adresatų knygelėse gali kainuoti daug kantrybės ir laiko – pašnekovai įvardijo programėles, su kuriomis tą padaryti bus daugiau paprasčiau.
Kas ir kada keisis?
Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) tarybos narė Kristina Mikoliūnienė primena, kad nuo šių metų kovo mėnesio atsiras galimybė telefono numerio priekyje esantį 8 keisti į 0.
Jos aiškinimu, pokytis įgyvendinamas dėl tinklo sisteminių pokyčių, siekiant suderinti Lietuvoje naudojamą numeraciją su pasaulyje naudojama numeracija.
Metus vis dar bus galima prisiskambinti ir renkant 8, tačiau tik iki 2025 metų kovo. Taigi, net jei skambindami gyventojai rašys 8, atsiliepusiojo telefone jau bus matomas 0, 00 arba +370.
„Nuo 2025 m. kovo telefonai su numerio priekyje esančiu 8 nebeveiks, skambinantysis turėtų išgirsti pranešimą apie tai, kad sujungimas – negalimas.
Pokyčių visiškai nepajus tie, kurie jau dabar naudoja Lietuvai priskirtą kodą +370, išsisaugodami kontaktų ryšio numerius savo užrašinėse“, – komentavo RRT atstovė.
Ji nurodė, kad apie šiuos pokyčius tarnyba informuoja jau nuo pernai, pastaruoju metu savo komunikaciją suintensyvino ir mobiliojo ryšio operatoriai.
K. Mikoliūnienė paminėjo, kad RRT taip pat vykdo projektą senjorų skaitmeninei įtraukčiai didinti „Nė vienas nėra pamirštas“:
„Skirtinguose Lietuvos miestuose vykstančių dirbtuvių metu kalbame su senjorais įvairiomis temomis, viena jų – apie numeracijos pokyčius, kur rodome, kaip paprastai galima susitvarkyti kontaktus.“
Pataria jau dabar keisti į +370
„Telia“ paantrino, kad skambinimas su 8 bus išjungtas kitąmet, o nuo šio kovo gyventojai pokyčio nepajus, nes skambinti galės naudodami ir 0, ir 8, ir +370 prefiksus.
Visus naujus kontaktus į telefono adresų knygelę vesti tik naudojant kodą +370 Lietuvos žmones jau kurį laiką kviečia ir skaitmeninių paslaugų bendrovė „Bitė Lietuva“.
„Bitės Profas“ ir išmaniųjų sprendimų ekspertas Martynas Vrubliauskas atkreipė dėmesį, kad jokio automatinio pasikeitimo žmonių telefonuose nebus.
Tad jau dabar reikėtų pratintis prie +370, visiems laikams pamirštant senąją telefono numerių pradžią, t. y. 8.
„Savo klientus jau informavome keletą kartų – trumposiomis žinutėmis, el. paštu, rengėme išsamų turinį socialiniuose tinkluose. Tad vidinius kanalus esame gana aktyviai išnaudoję žinios sklaidai apie šį svarbų, visus mus paliesiantį pokytį. Taip pat ne sykį komunikavome ir žiniasklaidoje.
Nepaisant to, žinome, kad žmonių įpročiai keičiasi sunkiai, tad tikrai bus daugybė žmonių tiek „Bitės“, tiek kituose tinkluose, kurie telefono numerių į naująjį prefiksą nepasikeis ir dėl to patirs sunkumų skambindami. Mūsų klientų aptarnavimo specialistai yra pasirengę padėti“, – komentavo M. Vrubliauskas.
Tam gali padėti programėlės
„Taigi, ką jau dabar gali pradėti daryti vartotojai – keisti numerių priekyje esantį 8 tiek į 0, tiek į tarptautinį kodą +370“, – kalbėjo RRT atstovė.
Ji pridūrė, kad šiuo metu jau yra veikiančių mobiliųjų programėlių, kurios leidžia paprastai pakoreguoti telefono numerius.
Anot M. Vrubliausko, būtent tam skirtos specialios programėlės leidžia lengvai nuskanuoti visą adresų knygutę telefone ir vos keliais mygtuko paspaudimais sutvarkyti ten esančių adresatų numerių pradžią.
Jis įvardijo, kad pakeisti telefonų, kurių operacinė sistema – „Android“, visos adresų knygos numerius į tinkamus galima naudojant „Add Country Code“ programėlę.
Tuo metu „iPhone“ telefone tai padaryti galima su „ContactPrefixFixer“ programėle.
„Pats išbandžiau, puikiai veikia! Nenusiminkite, jei programėlės nepakeis visų adresų knygelėje esančių telefono numerių vienu ypu – procesą galima pakartoti tol, kol bus pakeisti visi saugomi numeriai.
Jei adresatai saugomi kompiuteryje, galima pasinaudoti dažnam įprasta „Excel“ programa ir tam tikromis formulėmis. Turintiems mažiau patirties dirbant su „Excel“ ir jo formulėmis, pagalbon gali ateiti ir dirbtinis intelektas“, – dėstė „Bitės profas“.
Nori atkreipti verslų dėmesį
„Telia“ nurodė, kad šiam pokyčiui aktyviai ruošiasi iš anksto, nes nori, kad klientams jis būtų kuo sklandesnis ir mažiau juntamas.
„Daugiau detalių planuojame pateikti per artimiausią mėnesį, įskaitant ir galimas rekomendacijas dėl trečiųjų šalių sukurtų programėlių, kurios padėtų pakeisti telefonų atmintyje esančius numerius.
Šiuo metu atliekame tokių programėlių saugumo vertinimus, kad atsakingai galėtume rekomenduoti juos savo klientams, nesukeliant jiems jokios rizikos“, – kalbėjo bendrovės atstovai.
Dėl būsimų prefikso pokyčių „Telia“ nori atkreipti ir verslo dėmesį. Anot atstovų, organizacijų numeriai paprastai būna paskelbti įvairiuose šaltiniuose, todėl jų prefikso keitimas gali užtrukti.
„Todėl įmonėms rekomenduojame pasidaryti inventorizaciją, surandant ir pakeičiant senąsias aštuonetu prasidedančias telefonų numerių pradžias socialiniuose tinkluose, rinkodarinėje medžiagoje, internetinėje svetainėje, el. pašto parašuose, programėlių prisijungimuose bei rekvizitų duomenų bazėse“, – vardijo „Telia“.
Anot bendrovės, tai dar svarbiau užsakinėjant lauko reklamą, stendus ir darbuotojų vizitines korteles – ten jau dabar reikėtų naudoti numerius su +370. Mat tai padės išvengti poreikio visa tai vienu metu gaminti iš naujo, pasibaigus pereinamam etapui.