Iranas pirmą kartą istorijoje surengė tiesioginę ataką prieš Izraelio teritoriją, taip smarkiai paaštrindamas ilgai besitęsiantį netiesioginį konfliktą tarp regioninių priešų ir sukeldamas baimę, kad gali kilti platesnio masto konfliktas, nes Gazos Ruože tęsiasi Izraelio ir „Hamas“ kovotojų kovos.
Teheranas ne kartą grasino atkeršyti Izraeliui už balandžio 1 dieną suduotą mirtiną oro smūgį Irano konsulato pastatui Damaske, o Vašingtonas pastarosiomis dienomis įspėjo, kad atsako grėsmė reali.
Vėlai šeštadienį Iranas į Izraelį paleido daugiau kaip 300 dronų ir raketų, sužeisdamas 12 žmonių, pranešė Izraelio kariuomenė.
Tačiau, padedant Jungtinėms Valstijoms, Jordanijai ir kitoms sąjungininkėms, beveik visi dronai ir raketos buvo perimti jiems nepasiekus Izraelio.
Rishi Sunakas teigia, kad JK naikintuvai numušė Irano dronų
Jungtinės Karalystės premjeras Rishi Sunakas sekmadienį pareiškė, kad britų naikintuvai irgi numušė Irano dronų per precedento neturinčią Teherano ataką prieš Izraelį.
Izraelio kariuomenės atstovas spaudai kontradmirolas Danielis Hagari sakė, kad 99 proc. paleistų raketų buvo perimtos, ir pareiškė, kad „Irano ataka buvo sužlugdyta“.
Nors 170 dronų ir 30 sparnuotųjų raketų buvo numuštos nepasiekusios Izraelio, kelios iš 110 balistinių raketų pasiekė šalį, sakė Izraelio kariuomenė.
Tarp sužeistųjų buvo septynerių metų mergaitė, nukentėjusi netoli pietinio Izraelio Arado miesto. Kaip pranešė ją priėmęs medicinos centras, ji gydoma reanimacijoje.
Irano prezidentas E. Raisi pareiškime sakė, kad „jei sionistinis režimas (Izraelis) ar jo rėmėjai elgsis neapgalvotai, jie sulauks ryžtingo ir daug griežtesnio atsako“.
Daug šalių pasmerkė išpuolį, o Jungtinių Tautų Saugumo Taryba vėliau sekmadienį turi surengti neeilinį posėdį dėl to, ką pavadino „rimtu eskalavimu“.
Išpuolis taip pat buvo įvykdytas tuo metu, kai naujausias bandymas pasiekti paliaubas per karą Gazos Ruože, atrodo, žlugo, o Izraelis apkaltino palestiniečių kovotojų grupuotę „Hamas“ atmetus pasiūlymą dėl paliaubų.
„Padėtis tikrai bauginanti“
Irano įgaliotiniai ir sąjungininkai taip pat vykdė koordinuotus išpuolius prieš Izraelio pozicijas.
Naujienų agentūros AFP korespondentai anksti sekmadienį girdėjo sprogimus danguje virš Jeruzalės, o naktį žmonės ieškojo slėptuvių mieste, kai kurie gyventojai kaupė vandens atsargas.
Sekmadienio rytą žmonės pradėjo nedrąsiai grįžti į Jeruzalės gatves.
48 metų Ayala Salant sakė AFP, kad „padėtis tikrai bauginanti“.
„Bijome to, kas vyksta, ir visų artėjančių bombardavimų bei orlaivių“, – teigė ji.
Izraelis, Irakas, Jordanija ir Libanas pranešė, kad po to, kai per išpuolį buvo sustabdytas oro eismas, vėl atvėrė savo oro erdvę.
Irano kariuomenė paskelbė, kad jos ataka buvo „sėkmingai užbaigta“, ir teigė, kad tai buvo „savigyna“ po Damasko smūgio, per kurį anksčiau šį mėnesį žuvo septyni Irano revoliucijos gvardijos kariai, įskaitant du generolus.
„Operacija „Garbingas pažadas“ pasiekė visus savo tikslus“, – sakė Irano ginkluotųjų pajėgų štabo viršininkas Mohammadas Bagheri.
Jis sakė, kad ataka buvo nukreipta į žvalgybos centrą ir oro pajėgų bazę, iš kurios, Teherano teigimu, pakilo Izraelio naikintuvai F-35 ir smogė Damasko konsulatui.
„Abu šie centrai buvo smarkiai apgadinti“, – sakė jis, nors Izraelis tvirtina, kad ataka padarė tik nedidelę žalą.
Šimtai iraniečių susirinko Teherano Palestinos aikštėje mojuodami Irano ir palestiniečių vėliavomis, taip išreikšdami paramą kariniams veiksmams.
„Geležinė parama“
Pasak saugumo agentūros „Ambrey“, prie išpuolio prisijungė Irano sąjungininkai regione: Teherano remiami Jemeno husių sukilėliai taip pat paleido dronų į Izraelį.
Libano judėjimas „Hezbollah“ paskelbė maždaug tuo pačiu metu apšaudęs raketomis Izraelio pozicijas aneksuotose Golano aukštumose, taip pat po kelių valandų paleido antrąją bangą.
Sekmadienį Izraelio smūgis sunaikino pastatą Libano rytuose, pranešė valstybinė Nacionalinė naujienų agentūra. Šaltinis iš „Hezbollah“ sakė AFP, kad aukų nebuvo.
Vykstant išpuoliui, JAV prezidentas Joe Bidenas pakartojo, kad Vašingtono parama Izraeliui lieka „geležinė“.
J. Bidenas sakė, kad per pokalbį telefonu premjerui Benjaminui Netanyahu pasakė, jog Izraelio gynyba nuo atakos buvo „aiški žinia priešams, kad jie negali veiksmingai grasinti Izraelio saugumui“.
Irano misija prie Jungtinių Tautų įspėjo Vašingtoną nesikišti į Teherano konfliktą su Izraeliu.
Misija socialiniame tinkle „X“ pridūrė, kad tikisi, jog Irano ataka nesukels tolesnio eskalavimo, o „klausimas gali būti laikomas baigtu“.
NATO atstovė spaudai Farah Dakhlallah (Fara Dachlala) sakė, kad Aljansas smerkia „naktinį Irano eskalavimą“, ir pabrėžė: „Labai svarbu, kad konfliktas Artimuosiuose Rytuose neišsiveržtų iš kontrolės.“
R. Sunakas pasmerkė ir neapgalvotais pavadino Irano veiksmus bei pažadėjo, kad jo vyriausybė „ir toliau gins Izraelio saugumą“.
Regiono galybė Saudo Arabija paragino šalis elgtis „santūriai ir apsaugoti regioną bei jo tautas nuo karo pavojaus“.
Izraelio prašymu sekmadienį apie 20 val. Grinvičo (23 val. Lietuvos) laiku turi susirinkti JT Saugumo Taryba ir aptarti naujausią krizę.
Sekmadienio popietę Didžiojo septyneto (G-7) šalys taip pat surengs vaizdo konferenciją išpuoliui aptarti.
Jordanija, esanti tarp Izraelio ir Irano, pranešė, kad per išpuolį perėmė jos oro erdvę pažeidusius „skraidančius objektus“.
Prieš Teheranui šeštadienį pradedant ataką Izraelio kariuomenė įspėjo Iraną, kad jis patirs „pasekmes, jei nuspręs toliau eskaluoti situaciją“.
Anksčiau Iranas Persijos įlankoje užgrobė su Izraeliu susijusį konteinerių laivą.
Aklavietė dėl paliaubų
Tuo metu Gazos Ruože toliau vyksta kovos. Karas prasidėjo beprecedenčiu spalio 7 dienos „Hamas“ išpuoliu prieš Izraelį, per kurį, AFP duomenimis, pagrįstais Izraelio skaičiais, žuvo 1 170 žmonių, daugiausia civilių.
Izraelio atsakomojo puolimo metu Gazos Ruože žuvo mažiausiai 33 729 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai, teigia teritorijos „Hamas“ valdoma sveikatos apsaugos ministerija.
Šeštadienio vakarą „Hamas“ pranešė pateikęs savo atsakymą dėl paliaubų plano, kurį JAV, Kataro ir Egipto tarpininkai pristatė balandžio 7 dieną Kaire prasidėjusiose derybose.
„Hamas“ teigė, kad laikosi savo ankstesnių reikalavimų, reikalaudamas „nuolatinių paliaubų“ ir „(Izraelio) okupacinės armijos išvedimo iš viso Gazos Ruožo“.
Izraelio žvalgybos agentūra „Mossad“ tai apibūdino kaip pasiūlymo atmetimą, kaltindama „Hamas“ „toliau išnaudojant įtampą su Iranu“ ir siekiant „bendro eskalavimo regione“.