FIBA Pasaulio čempionato atrankos mačus stebėkite per naujos kartos televiziją GO3.
Prieš laukiantį rinktinių savaitgalį naujienų portalas tv3.lt apžvelgia situaciją visose grupėse ir kviečia pažvelgti, kas jau praktiškai turi kelialapį į Pasaulio taurę, o kam dėl jo padai svyla labiausiai.
Šiuo metu vietą Pasaulio čempionate yra užsitikrinusios yra vos 6 rinktinės. Japonijai ir Filipinams ši teisę atiteko dėl šeimininkų statuso, o Suomija, Libanas, Naujoji Zelandija ir Dramblio Kaulo krantas žaisti tarp pasaulio stipriausiųjų išsikovojo sportiniu principu.
Pasaulio čempionatas rugpjūčio 25–rugsėjo 10 d. vyks Indonezijoje, Filipinuose ir Japonijoje.
Europos zona
Senajame žemyne dėl 12 vietų pasaulio čempionate kovoja net 24 rinktinės. Tai – didžiausias skaičius tarp visų žemynų.
Lietuvos rinktinė rungtyniauja K grupėje ir likus 4 turams iki atrankos pabaigos jau praktiškai turi kelialapį į pasaulio čempionatą. Jį Kęstučio Kemzūros auklėtiniams užtikrintų vienintelė pergalę per likusias 4 rungtynes arba palankiai susiklostę rezultatai kitose arenose.
Apie komfortabilią lietuvių situaciją daugiau galite skaityti čia.
Stebinanti Latvija ir prie sienos priremta Serbija
Itin įdomi situacija susiklostė I grupėje. Čia kol kas pirmauja Latvija (5/1). Vis dėl to Luca Banchi auklėtiniams sustoti ir nusiraminti dar tikrai nevalia. Latviams ant kojų mina Graikija (4/2), Belgija (3/3) ir Serbija (3/3).
Arti nepatekimo į pasaulio čempionatą yra Turkija (2/4), o Didžioji Britanija vilčių žaisti Indonezijoje jau seniai nepuoselėja (1/5).
Kalbant apie latvius, jie šiame FIBA atrankos lange penktadienį svečiuose kovos su Graikija, o pirmadienį namuose priims Didžiąją Britaniją. Paskutiniame atrankos lange vasarį Latvija namuose žais su Turkija ir išvykoje prieš Graikiją.
Latviams vietą Pasaulio čempionate, kuriame jie niekada nėra žaidę, garantuotų 3 pergalės. Tiek pasiekti bus labai sunku, kadangi laukia du susitikimai su itin motyvuotais graikais ir gelbėtis bandysiančiais turkais.
Dviejų pergalių gali neužtekti, kadangi prie sienos prispaustų serbų situacija atrodo kur kas dėkingesnė nei latvių. Svetislavo Pešičiaus auklėtiniai penktadienį išvykoje žais su Didžiąja Britanija, o pirmadienį namuose sieks palaužti Turkiją. Serbai atranką vasarį užbaigs dvikova išvykoje prieš Graikiją ir maču namuose su britais.
Serbų galimybės šiai dienai atrodo gana palankios pasiekti bent 3 pergales, kas jiems garantuotų patekimą tarp 3 stipriausių grupės komandų. Kita vertus, nesėkmingai susiklosčius šiam langui, serbų situacija gali visiškai susikomplikuoti. Teisės klysti V. Pešičiaus komanda praktiškai nebeturi.
Labai daug priklausys ir nuo išsišokėlių belgų. Jie šį penktadienį išvykoje kovos su Turkija, o pirmadienį namuose priims Graikiją. Vasarį Belgija išvykoje susitiks su britais, o atranką užbaigs namie su turkais.
Belgijos tvarkaraštis atrodo kone sunkiausias iš visų komandų, kurios pretenduoja patekti į pasaulio čempionatą. Jeigu britai su savo nepatekimu į pasaulio čempionato yra susitaikę jau seniau, tai kitoms dviem už borto liksiančioms komandoms nepatekimas į Pasaulio taurę bus itin skaudus.
Solidi Suomija ir aiškumas J grupėje
J grupėje Lassi Tuovi vadovaujami Suomijos (7/1) krepšininkai tapo pirmąja rinktine, užsitikrinusia vietą pasaulio čempionate.
Suomija žemiau trečiosios vietos jau tikrai nebenukris, o labai arti to yra ir Vokietija (7/1).
Sunku tikėtis, kad kelialapį į pasaulio čempionatą paleis ir trečioje vietoje šiuo metu esanti Slovėnija (5/3).
Aleksandro Sekuličiaus auklėtiniai penktadienį išvykoje sieks pergalės prieš Izraelį (3/5), o pirmadienį namuose priims Vokietiją. Vasarį slovėnai išvykoje žais prieš Estiją (2/6) ir namuose prieš Izraelį. Sudėtinga įsivaizduoti, kad Slovėnija pralaimėtų bent 3 iš likusių 4 rungtynių, kas sukomplikuotų jų šansus.
Vis tik vilties nepraranda ir į trečiąją poziciją vis dar bando kabintis ne tik Estija, Izraelis, bet ir Švedija (3/5).
Švedams ne tik reikia laimėti patiems (geriausia – visas likusias 4 rungtynes), bet ir tikėtis Slovėnijos nesėkmių. Abu tiesiogiai šių rinktinių mačai jau įvyko ir tarpusavio pranašumą turi abi pergales šventę slovėnai. Tiesa, „vikingų“ egzaminams jiems buvo labai sudėtingas – namuose slovėnai laimėjo 5 taškų persvarą, o išvykoje švedus palaužė vos 3 taškų persvara.
L grupėje: viena iš trijų rinktinių sukurs istoriją
Europos zonos L grupėje pirmauja Ispanija (5/1) ir Italija (5/1). Niekas neabejoja, kad šios rinktinės bilietų į finalinį etapą neatiduos, o pagrindinė kova užvirs dėl trečiosios vietos grupėje.
Šiuo metu joje yra Islandija (4/2), kuriems tai būtų debiutas finaliniame Pasaulio taurės etape. Įdomu tai, kad Sakartvelas (3/3) ir Ukraina (1/5) taip pat niekada nėra žaidusios pasaulio čempionate ir vienai iš šių rinktinių FIBA atranka tikrai taps istorine.
Nykštukinė Islandija kontroliuoja savo likimą ir dar labiau priartėti prie pasaulio čempionato gali jau šį penktadienį, jeigu namuose sugebėtų įveikti Sakartvelą, o pirmadienį svečiuose – Ukrainą. Šios rungtynės dėl Rusijos pradėto karo Ukrainoje vyks Rygos (Latvija) arenoje.
Jeigu Islandija iškovotų abi pergales, ji užsitikrintų sau vietą Pasaulio taurėje ir paskutinis FIBAS langas tebūtų formalumas. Kita vertus, jeigu islandai šiame lange paslystų bent kartą, tai suteiktų vilties tiek Ukrainai, tiek Sakartvelui. Islandai paskutiniame, penktajame lange, namie susitiks su Ispanija, o išvykoje žais su Sakartvelu.
Amerikos zona
Amerikos zonoje dvylika komandų suskirstytų po šešias dėl 7 kelialapių kovoja E ir F grupėse.
E grupėje karaliauja ir praktiškai kelialapį savo rankose į pasaulio čempionatą jau laiko nė karto per 8 susitikimu nesuklupusi Kanados rinktinė.
Antroji žengia Venesuela (7/1), o trečioji – Argentinos (6/2) rinktinė. Jau lapkričio 10 d. Pablo Prigioni vadovaujami argentiniečiai rungsis su Dominikos Respublika (5/3). Būtent Dominika yra pagrindinė Argentinos varžovė ir pergalės atveju P. Prigioni auklėtinius vėl matytume tarp 32 stipriausių planetos komandų.
Tuo metu Panama (2/6) ir Bahamų salos (2/6) turi tik teorines ir itin menkas galimybes.
F grupėje pirmauja Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) komanda. Abi rungtynes su Brazilija (5/3) ir Kolumbija (3/5) Jimo Boyleno auklėtiniai žais namuose ir taip pat turi puikias galimybes anksčiau laiko užsitikrinti vietą Pasaulio taurėje.
Arčiausiai likusių kelialapių į pasaulio čempionatą F grupėje yra tokį pat pergalių ir pralaimėjimų santykį turinti Brazilija (5/3), Meksika (5/3) ir Urugvajus (5/3). Penktas žengia Puerto Rikas (4/4), o lenteles dugne – Kolumbija (3/5).
Azijos ir Okeanijos zona
Čia dėl galimybių kitąmet rungtis su stipriausiomis pasaulio komandomis kovoja taip pat 12 komandų, suskirstytų į dvi grupes, o į Indoneziją vyks 6 rinktinės.
Kelialapius į Pasaulio taurę jau turi Japonija (3/5), Libanas (5/1), Naujoji Zelandija (6/0) ir Filipinai (3/3).
E grupėje Filipinai tarp 6 komandų žengia treti ir dar tikrai neturėtų ramaus gyvenimo, jeigu dėl krepšinio pamišusiai tautai bilietas į pasaulio čempionatą nebūtų suteiktas dėl šeimininkų statuso.
Tokį pat pergalių ir pralaimėjimų santykį E grupėje turi Jordanija (3/3). Būtent Jordanijos ir Filipinų akistata įvyks jau lapkričio 10 d.
Tuo metu Saudo Arabija (1/5) ir Indija (6/0) yra lentelės dugne.
F grupėje labai arti kelialapio į pasaulio čempionatą yra Australija (8/0). Antra žengia Kinija (6/2), trečias – Iranas (5/3), tokį pat pergalių ir pralaimėjimų santykį turi ir Kazachstanas (5/3).
Japonija (3/5) žengia tik penkta ir kelialapį anksčiau laiko gavo dėl šeimininkų statuso. Tuo met Bahreinas (2/6) F grupėje užima paskutinę 6 vietą.
Afrikos zona
Afrikos žemyne dėl 5 kelialapių į pasaulio čempionatą kovoja 12 rinktinių.
Tokią teisę yra užsitikrinęs pergalingai E grupėje žygiuojantis Dramblio Kaulo Krantas (7/0).
Pakankamai arti teisės žaisti Pasaulio taurėje yra Angola (5/2). Tuo metu Žaliasis kyšulys (4/3) E grupėje žengia trečias, Nigerija (3/4) – ketvirta. Paskutinės pozicijos atitenka Gvinėjai (1/6) ir Ugandai (1/6).
F grupėje pirmauja Pietų Sudanas (8/1), antras žengia Egiptas, trečias – Senegalas (6/3).
Ketvirtas žengia Tunisas (5/4), penkta – Kongo Demokratinė Respublika (4/5), šeštas – Kamerūnas (2/7).