• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kodėl atsiranda burnos opelės? Pateikiame 10 priežasčių

Partnerio turinys
Turinys paruoštas bei kontroliuojamas projekto partnerio

Ar žinojote, kad nuo vis atsinaujinančių burnos žaizdelių kenčia net apie dvidešimt procentų viso pasaulio gyventojų? Galbūt esate vienas iš jų?

Ar žinojote, kad nuo vis atsinaujinančių burnos žaizdelių kenčia net apie dvidešimt procentų viso pasaulio gyventojų? Galbūt esate vienas iš jų?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugumai tokių nuo burnos gleivinės vientisumo pažeidimų kenčiančių žmonių burnos opelės arba žaizdelės pirmą kartą susiformuoja dar vaikystėje ar paauglystėje – kai kuriems tai tampa tik nemaloniu prisiminimu, o kai kuriems aftos ir toliau „gadina“ gyvenimą.

REKLAMA

Burnos opų susiformavimo priežastys aiškios ne visuomet, o kai kada – jos akivaizdžios, tarkime, gausus rūkymas ar vitaminų mityboje trūkumas. Taigi pakalbėkime šia tema plačiau – kas sukelia burnos aftų formavimąsi ir kaip sau padėti gana paprastu, bet veiksmingu būdu?

Dėl kokių priežasčių atsiranda aftinių opų?

Neretai teigiama, kad aftų susiformavimo priežasčių yra tūkstantis ir viena, o gal net ir daugiau, ypač dėl to, kad jos tikrai ne visuomet aiškios ir diagnozuotos. Žinoma, kad aftų atsiradimui įtakos turi daugybė veiksnių, pateikiame dešimt jų:

REKLAMA
REKLAMA
  • Autoimuniniai veiksniai, tarkime, autoimuninės ligos ir procesai bei kiti įvairūs (ne tik autoimuninės kilmės) sveikatos sutrikimai, pavyzdžiui, sisteminė vilkligė ar kraujo ligos. Kai kuriems asmenims pakartotinis burnos žaizdų formavimasis yra pirmasis tokių ligų simptomas. Labai svarbu tinkamai kontroliuoti, jei tik įmanoma, šiuos autoimuninius procesus ir burnos opelių pasireiškimo dažnis bei intensyvumas, tikėtina sumažės.
  • Hormonų svyravimai organizme, pavyzdžiui, kai kurioms moterims aftų padaugėja prieš mėnesines arba skausmingomis aftomis gali skųstis bręstantys paaugliai.
  • Genetiniai veiksniai, tarkime, vieniems asmenims aftų atsiranda dažniau nei kitiems dėl tam tikrų jau įgimtų ypatybių, pavyzdžiui, burnos gleivinės pobūdžio.
  • Didelis jautrumas kai kuriems maisto produktams, vaistiniams preparatams ir aplinkoje esančioms medžiagoms, pavyzdžiui, kai kuriems asmenims burnos opelių gali atsirasti pavartojus rūgštesnio, aštresnio, sūresnio, kietesnio ar natūralių virškinimo fermentų turinčio maisto, tarkime, kivių, papajų ar ananasų. Vertėtų vengti tokių maisto produktų ar maisto pobūdžio.
  • Asmens imuninės sistemos funkcionavimas, pavyzdžiui, sunkiai gyjančios ir vis pasikartojančios burnos gleivinės aftos gali rodyti, kad paciento imuninė sistema labai nusilpusi bei „pavargusi“ ir tokiu būdu prašo pagalbos. Galbūt trūksta cinko ir vitamino C, kurių derinys, kaip ne kartą įrodė mokslas, yra itin veiksmingas stiprinant imunitetą?
  • Stresas, nerimas, įtampa ir depresija taip pat gali būti susiję su didesne aftų pasireiškimo tikimybe, tad rekomenduojama stengtis valdyti nerimą, lankyti psichoterapiją ir, jei reikia, vartoti vaistinius preparatus (kai kuriais atvejais tai būtina).
  • Kai kurių maistinių medžiagų trūkumas, pavyzdžiui, pastebėta, kad daugiau burnos žaizdelių formuojasi geležies, foliatų ar kitų B grupės vitaminų stokojantiems asmenims; taip pat tokiems asmenims gali trūkti ir cinko, vitamino C ar vitamino A. Verta praturtinti savo mitybą vaisiais, daržovėmis, grūdinėmis kultūromis, kokybiška mėsa ir riebia žuvimi.
  • Žalingi įpročiai, pavyzdžiui, gausus alkoholio vartojimas, rūkymas ir kiti burnos gleivinę žalojantys veiksniai gali turėti labai daug įtakos jos gleivinės vientisumui, drėgmei, atsinaujinimo procesams ir komfortui. Rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių arba bent jau apriboti alkoholio bei nikotino vartojimą.
  • Mechaninės, cheminės ir terminės burnos gleivinės traumos gali būti tiesioginis burnos opų „kaltininkas“, pavyzdžiui, įvairaus skausmingumo opelių gali atsirasti susižeidus dantų šepetėliu, panaudojus „agresyvaus“ burnos skalavimo skysčio, savaime įsikandus į skruostą, nurijus labai karštos kavos ar sriubos, valgant labai kietą ar aštrų maistą, atsitiktinai nurijus kokios nors cheminės medžiagos ir t.t. – tokios burnos gleivinės traumos yra bene dažniausia aftų priežastis. Reikia rinktis itin minkštą dantų šepetėlį, neskubėti valgant, naudoti tik kokybiškas, kuo natūralesnės sudėties burnos priežiūros priemones.
  • Įvairios bakterinės, virusinės, grybelinės ir kitos infekcijos, tarkime, H. pylori ar Herpes simplex sukeliamos bakterinės ir (atitinkamai) virusinės infekcijos – būtina „sunaikinti“ sukėlėją.

Galimos ir kitos aftų priežastys, tačiau jos pasitaiko rečiau. Vis dėlto ne taip jau ir retai burnos aftos kamuoja visiškai sveikus asmenis – tuomet sakoma, kad tokių burnos žaizdų kilmė yra idiopatinė, o pacientams stengiamasi bent jau simptomiškai sumažinti aftų sukeliamą diskomfortą ir tokiu būdu pagerinti jų gyvenimo kokybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kokia medicinos priemonė gali padėti, jei vargina burnos opelės?

Pacientams su pasikartojančiomis aftinėmis opomis ypatingai rekomenduojama naudoti medicinos priemones, sudarančias apsaugines plėveles. „Anaftin“® gelio sudėtyje yra polivinilo pirolidono (PVP) ir hialurono rūgšties, sudarančių apsauginę plėvelę. Ji prilimpa prie burnos ertmės ir pažeistoms vietoms sudaro mechaninę užtvarą, taip palengvindama dėl nervų galūnių dirginimo atsirandantį skausmą. Sudėtyje esanti hialurono rūgštis ir alavijai (lot. Aloe vera) paspartina natūralų pakenktų audinių gijimą. Anaftin medicinos priemonių galite rasti vaistinėse – būtinai pasitarkite su gydytoju arba vaistininku dėl jų naudojimo.

Straipsnį parengė: „Berlin Chemie“. 

Gairės:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gairės:
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų