Ekskursijos pradžia 19 val.
„Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“
Vilniaus muziejaus rinkinyje – su Vilniumi susiję objektai ir istorijos: daiktai, vaizdai, dokumentai ir pasakojimai. Pradėję tuščiomis rankomis per trejus metus surinkome daugiau nei du tūkstančius mažų ir didelių Vilniaus gyvenimo „įkalčių“. Didžiąją dalį eksponatų gavome dovanų, rašoma muziejaus pranešime žiniasklaidai.
„Kad jau prakalbome apie muziejaus rinkinį, pagalvojome, kad tai gera proga kalbėti ir apie muziejų apskritai. Tik nedaugelis žino, kad parodų salių šviesas ir lankytojus išvysta vidutiniškai tik apie du procentai muziejuose saugomų eksponatų.
Visi kiti lieka uždaryti saugyklose. Ir patys muziejai yra labai griežtai padalinti į lankomas ir nelankomas erdves.
Tikiu, kad daugiau žinant apie tai, kaip veikia muziejai, bus įdomiau juose lankytis, bus aiškesnės muziejaus ir lankytojo žaidimo taisyklės“, – sako Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.
Parodos pavadinimas „Kaupti. Saugoti. Atskleisti“ ne atsitiktinai primena policijos šūkį. Pristatome Vilniaus muziejaus rinkinį, kuriame eksponatai dažnai yra tarsi įkalčiai, padedantys rekonstruoti vilniečių ir paties miesto istoriją. Muziejaus tyrėjams dažnai tenka detektyvų vaidmuo. Jie ieško užuominų detalėse, kvočia liudininkus, nustato ryšius tarp daiktų, įvykių, žmonių ir atkuria pamirštas istorijas.
„Gal rinkinių kuratorių ar tyrėjų darbas yra šiek tiek primirštas. Dauguma darbą muziejuje įsivaizduoja tik kaip kažko saugojimą ar buvimą tarp senienų.
Bet šalia tikrai svarbaus darbo aspekto – saugojimo, rinkinio kuratorius ar tyrėjas tiria rinkinyje esančius daiktus, juos analizuoja, jų ieško ir, žinoma, narplioja tikrai sudėtingas praeities raizgalynes.
O juk viską dar reikia ir dokumentuoti, aprašyti!“ – mintimis dalijasi Vilniaus muziejaus tyrėjas –rinkinio kuratorius Povilas Andrius Stepavičius.
Paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas“ skirta, smalsiems vilniečiams ir miesto svečiams, tyrėjams, miesto mylėtojams ir turistams, visiems norintiems ne tik daugiau sužinoti apie muziejaus kasdienybės užkulisius, bet ir pasijusti detektyvais! Šią parodą Vilniaus muziejuje aplankyti galite iki birželio 30 dienos.
Kultūros nakties veiksmas
Kultūros nakties metu vienas parodos kuratorių, aistringas daiktų rinkikas Saulius Pilinkus papasakos ir supažindins su šiuo metu Vilniaus muziejuje pristatoma paroda „Kaupti. Saugoti. Atskleisti. Muziejaus detektyvas”. Ekskursijos pradžia 19 val. (be registracijos). Kultūros nakties proga muziejaus lankymas nemokamas.
Išskirtinio susidomėjimo sulaukė ir mikliai visas ekskursijos vietas užpildė smalsuoliai norintys geriau pažinti dar vieną „neįdomų“ Vilniaus rajoną, arba tiksliau, rajoną, kurio nėra – „Krasnuchą“.
Šį kartą naktinėtojus pakvietėme ne į parodą, „Krasnucha. Rajonas, kurio nėra?”, kurią pristatome buvusiame archyvų pastate Gerosios Vilties g. 10, o į pasivaikščiojimą, po šią neretai stereotipais ir legendomis apipintą Vilniaus vietovę.
Pasivaikščiojimo dalyviai sužinos iš kur kilo pavadinimas „Krasnucha”, kodėl seniau ši vieta buvo vadinama Nowostrojka, taip pat, kaip atrodė gyvenimas smarkiai pasikeitusioje Vilniaus vietoje ir ką galime šiandien pamatyti ir sužinoti keliaudami Savanorių prospektu bei jo apylinkėmis.
Visus norinčius geriau pažinti „Krasnuchą”, bet nespėjusius užsiregistruoti į pasivaikščiojimą, kviečiame apsilankyti parodoje adresu Gerosios Vilties g. 10. Parodos „Krasnucha. Rajonas, kurio nėra?” darbo laikas: ketvirtadieniais-penktadieniais 15–19 val., šeštadieniais-sekmadieniais 11–19 val.