Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ karybos apžvalgininkas ir buvęs specialiųjų operacijų pajėgų karininkas Aurimas Navys bei buvęs kariuomenės vadas, Seimo narys Arvydas Pocius pasakė, kiek tai dar gali tęstis.
Pone Navy, ar Rusijos kariuomenė per šiuos karo metus susilpnėjo?
A. Navys: Kaip vertinti susilpnėjimą, jei mes pažiūrėsime į žemėlapį, į faktą, o ne į tai, ką mes kalbame ar ką norime matyti, bet į faktą – tai mes matome, kad 4 Ukrainos sritys, aišku, kai kurios nepilnai, bet yra okupuotos. Krymas, dalis Zaporižės, Chersono, Donbaso teritorijos yra okupuotos ir jos yra išlaikomos, ir rusai rytų fronte toliau spaudžia.
Tai yra faktas, iš kurio mes galvotume, kad Rusijos kariuomenė yra susilpnėjusi – galbūt išnaudoti tam tikrų raketų resursai, trūksta technikos, šarvuotos technikos, šiuolaikinių tankų, bet nežiūrint to Rusija žemėlapyje kol kas yra okupavusi tas dalis ir jas išlaiko. Vadinasi, bendrąja prasme Rusijos kariuomenė vis dar yra pakankamai pajėgi.
Pone Pociau, kaip jums atrodo, Putinas vis dar pajėgus ir kiek ilgai pajėgus tęsti karą toliau?
A. Pocius: Kaip mes matome pagal apklausas, tai Putiną remia didžioji Rusijos dalis. Vis dėlto, reikia įvertinti, kad per tuos metus Rusijoje neatsirado opozicijos nauja banga, kuri galėtų bandyti prieštarauti Putino siekiams, o praėjo jau metų laikotarpis.
Mes tikėjomės, kad Putino populiarumas susilpnės ir kad Rusijos patirti nuostoliai turės tam tikrų atgarsių, bet, kaip matome, to nėra. Jie ruošiasi netgi dar vienai mobilizacijos bangai ir savo ketinimų visiškai nesiruošia atsisakyti.
O ši nauja banga padės Rusijai ar ne?
A. Pocius: Aš manau, kad Rusijos siekiamybė yra turėti ilgalaikį, įšaldytą karinį konfliktą tam, jog Ukrainos narystė NATO ir Europos Sąjungoje būtų kiek įmanoma nutolinta.
Bet tai didžiulė kaina...
A. Pocius: Prisiminkime II pasaulinio karo nuostolius, Stalino ir kitų Raudonosios armijos vadovaujančių generolų posakius, kad negailėkite kareivių. Dėl to aš manau, kad Putinas tapatina save vos ne su Stalinu. Tam tikras simbolizmas Putiną veikia ir jie nesiskaitys su kariais, jei jie bus jiems reikalingi siekiant savų tikslų, jie tą ir darys.
Aš manyčiau, kad su nauja mobilizacijos banga jie išlaikys tas teritorijas, kokias jie gali išlaikyti, jeigu Vakarų pasaulis nesiims daug rimtesnio tiekimo vakarietiškos ginkluotės ir nepradės dar rimčiau remti Ukrainą.
O ar mes patys esame saugūs? Galbūt Rusijos kariuomenė nepajėgtų užpilti NATO šalių?
A. Pocius: Aš manau, kad Rusija jau dabar, kare Ukrainoje, testuoja NATO ir stebi, ką Vakarų pasaulis duoda, ką jis turi, kaip priiminėja sprendimus – testuoja NATO vienybę. <...> Kadangi šiandien grįžau iš NATO parlamentinės asamblėjos, iš Briuselio, kur teko bendrauti su pačiais aukščiausiais NATO vadovais, matyti visą virtuvę, tai galiu atsakyti, jog taip, mes esame saugūs.
NATO dėliojasi išmoktas pamokas iš karo Ukrainoje, visas NATO rytinis flangas jau yra pakankamai rimtai peržiūrimas. Visi pajėgumai, kurie numatyti iš kitų NATO šalių, jie turi būti integruoti, bet liekama prie to, kad pirmoje vietoje kiekviena valstybė turi būti su savo kariuomene, su savo gyventojais – visa tauta turi tam ruoštis, o ne tikėtis, kad kažkas ateis ir mus apgins.
Pone Navy, kaip jums atrodo, ar saugu?
A. Navys: Man atrodo, kad Rusija šiuo metu tikrai nesiruošia atidaryti 2-o fronto. Tai yra visiška beprotybė net ir sapnuose ir jie tą suvokia. Jie neturi, su kuo užpulti, Ukrainą jie turėjo, su kuo užpulti, bet Lietuvos – jie neturi. Jei kalbėtume apie pasirodžiusias, nerimą keliančias žinutes, tai Lietuva turi pajėgumų ir tą galiu ramiai pasakyti.
Lietuva turi pajėgumų atremti ir sunkiai tikėtiną „Wagner“ operaciją ar mažas provokacijas iš Baltarusijos pusės, nes mes suprantame, kad Baltarusija veikia Rusijos sudėtyje. Tai tam tikrai užtenka vienos Lietuvos pajėgumų, bet nepamirškime ir Lenkijos. Lenkija yra mūsų artimiausias sąjungininkas, kuris yra čia pat ir mums padės bet kada ir bet kuriuo atveju.
Ir čia net nekalbant apie tai, ką sakė NATO vadovas ir JAV – tikrai tokioje geroje situacijoje kaip dabar dar niekada nebuvome, nes Putinas padarė priešingai, nei norėjo padaryti. Jis suvienijo NATO ir Europos Sąjungą, bet taip pat ir turiu paantrinti – Lietuva turi ruoštis pati gintis kaip valstybė, tada būsime saugūs.
Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.