• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau šeimų Lietuvoje nusivylę valstybine švietimo sistema reikalauja teisės mokyti savo vaikus namuose. Seimas įstatyme tokią teisę jau įrašė, tačiau kokios teisės ir pareigos bus užkrautos tėvams, dar nežinia. Tėvai nori kuo daugiau laisvės, tačiau politikai jau ruošia ribojimų arsenalą – esą mokymas namuose privalo atitikti visus vaiko interesus.

Vis daugiau šeimų Lietuvoje nusivylę valstybine švietimo sistema reikalauja teisės mokyti savo vaikus namuose. Seimas įstatyme tokią teisę jau įrašė, tačiau kokios teisės ir pareigos bus užkrautos tėvams, dar nežinia. Tėvai nori kuo daugiau laisvės, tačiau politikai jau ruošia ribojimų arsenalą – esą mokymas namuose privalo atitikti visus vaiko interesus.

REKLAMA

Finansininkas Kristijonas su fotografe Agne gyvena Vilniaus Senamiestyje ir augina tris vaikučius. Šeima svajoja gyventi sodyboje užmiestyje gamtos apsupty, tačiau šią jų svajonę stabdo, nes berniukai jau mokyklinio amžiaus ir privalo eiti į mokyklą. Kristijono manymu, tai neteisinga, juolab kad ir jis, ir Agnė dega noru ir įsitikinę galintys mokyti vaikus patys, namuose:

„Liūdna žiūrėti į vaikus sėdint mieste ypač vasarą. Norime sėdėti gamtoje ir ne tik vasarą, ruduo gražus gamtoje. Bet priversti grįžti į mokyklą. Mes galvojame dėl deguonies kokybės išsikraustyti už miesto kur nors, bet nenorime į provincijos valstybinę mokyklą leisti savo vaikų, mes surišti.“

REKLAMA
REKLAMA

„Aš ir taip kartais mokau juos. Kai nėjo į darželį, Naglis į pirmą klasę atėjo mokėdamas skaityti, aš jį išmokiau, ir mokėjo skaičiuoti. Skaitydavome knygas, kurios jam įdomios.“

REKLAMA

Tėvai negaili aštrių žodžių valstybinei švietimo sistemai, verčiančiai vaikus nuo ankstyvo ryto būriais sėdėti ankštose klasėse ir vykdyti mokytojų paliepimus. Tokia sistema, jų įsitikinimu, nuo mažens vaikus žlugdo, tad savo atžalas nori nuo jos apsaugoti:

„Man labai gaila kelti vaikus 7 ryto, kai tamsu ir šalta. Nori pamiegoti, bet vėluoja į mokyklą, tai būna rytinis stresas. Kaip jie jaučiasi mokykloje?“

REKLAMA
REKLAMA

„Šiais laikais visa informacija yra internete, ar pats geriausias mokymo būdas yra vienas suaugęs ir 25 vaikai? Aš nemanau.“

Daugumoje Europos šalių mokymasis šeimoje yra įteisintas, Latvijoje ir Estijoje taip jau mokosi maždaug po 100 mokinių. Konstitucija nenurodo, kad vaikas mokytis privalo mokykloje, tačiau, jei šešiametis neitų į priešmokyklinę įstaigą, Lietuvoje jo imtų ieškoti Vaiko teisių tarnyba ir tėvams grasintų baudomis. Lietuvos tėvai jau išsikovojo įstatymo pataisas, kurios suteikia teisę mokyti šeimoje. Tačiau, pasirodo, tai dar tik kelio pradžia. Seimas pavedė švietimo ir mokslo ministerijai sukurti tvarką, pagal kurią vyktų mokymas, o politikai čia siekia griežtai kontroliuoti šeimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai nori, kad vaikas būtų ugdomas šeimoje, į šitą procesą įsijungtų mokykla. Ji pasverti turi, ar yra sąlygos vaikui šeimoje ugdytis, ar jos yra apskritai“, – sako Seimo komiteto pirmininkas Eugenijus Jovaiša. 

„Labai svarbu užtikrinti, kad ugdymas šeimoje atitiktų vaiko interesus. Tai liečia ne tik turinį, bet ir socializaciją. Vaikams labai svarbu būti su bendraamžiais, mokymosi procesas susijęs ir su jų mokymusi būti bendruomenės nariu, būti aktyviu, sąmoningu piliečiu“, – pasakoja Seimo narė Dovilė Šakalienė.

REKLAMA

Tokios politikų nuostatos piktina tėvus, kurie pasiryžę ginti savo teisę ugdyti vaikus taip, kaip geriausiai įsivaizduoja patys, o ne vykdyti valdininkų nurodymus.

„Tvarkų, kaip viskas bus įgyvendinta, kol kas nėra. Mes, kaip tėvų organizacija, pasiūlėme į darbo grupę švietimo ministerijoje įtraukti ir tėvus, kad tvarkos atsirastų, kaip vyks bendradarbiavimas“, – teigia Tėvų forumo atstovas Kęstutis Mikolajūnas.

REKLAMA

„Matematiką galėčiau išmokyti pats, anglų žinau, kaip pats išmokau, pažanga buvo, kai rasdavau žaidimus, kur kažkas įdomaus. Pereisi per bet kokias kančias, kai turi vidinę motyvaciją, kad išsiaiškintum. Su lietuvių, jie kalba gražiai, gal paimti korepetitorių“, – kalbėjo finansininkas Kristijonas Storapirštis.

Tuo metu politikai nerimauja, kad namie vaikus neva mokyti imsis labiau asocialūs tėvai, o ne tie, kurie gali išmokyti savo mažylius kur kas greičiau ir efektyviau už mokyklas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tėvai, kurie yra sunkiai raštingi, neturi gebėjimų, vargu, ar gali kokybiškai išmokyti savo vaikus. Slenkstis turi būti“, – pasakoja D. Šakalienė.

Vaiko pasiekimų įvertinimas būtų formalus. Priimtų valstybė atsakomybę patikrinti, ar vaikas išmoko kažko. Tai yra egzaminavimas.

Seimas planuoja, kad vaikus namuose mokyti norinčios šeimos privalės sudaryti sutartį su mokykla, kuri privalės stebėti šeimą. Valdininkai tikrins, ar vaikai yra subrendę mokymuisi ir ar tėvai pasirengę ir sugeba juos mokyti, taip pat kokiomis sąlygomis bus mokomi vaikai, ar turės mokymo priemones, ir tikrins, ko jie išmoksta. Įteisinti mokymą šeimoje politikai žadėjo jau praėjusį rugsėjį, o dabar terminas nukeliamas artėjantiems mokslo metams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų