Kapitono komanda, prasidedant kelionei, ir lietuvių sportinė jachta „Ambersail-2“ pajuda iš uosto Ispanijoje.
Neilgai trukus, įgula kelia įspūdingas lenktynines bures ir dešimties mazgų greičiu pasileidžia Viduržemio jūros bangomis Prancūzijos link. Priešakyje – 200-tų jūrmylių, arba beveik 400 kilometrų kelionė, kuri užtruks maždaug parą.
Istoriją kurianti sportinė lietuvių jachta „Ambersail-2“ ką tik pakėlė bures ir jau išplaukė iš Barselonos uosto. Dabar mes esame pakeliui į Marselį. Tačiau ten plaukiame ne sportiniu režimu, kuris reikalauja ypač daug meistriškumo ir profesionalumo, tačiau su ypatinga misija.
Ypatingai jachtai – tokių kaip „Ambersail2“ pasaulyje tėra vos aštuonios – ir misija ypatinga. Į Marselyje vykstantį pasaulinį aplinkos apsaugos kongresą įgula plukdo štai šį projekto „Relay4Nature“ tvarumo simbolį.
„Tai yra meno kūrinys, kuris yra sukurtas iš Anglijoje išmesto jūrinio medžio. Iš jo ir sukurtas šis beržo šaką simbolizuojantis simbolis. Jis kapsulė ir viduje jo yra labai svarbios žinutės, parašytos labai svarbių žmonių, pasaulio lyderių, kurie būtent ir formuoja visą tvarumo politiką pasaulyje ir siunčia žinutę, kaip tai yra svarbu“, – pasakoja „Ambersail2“ kapitonas Rokas Milevičius.
Ir „Ambersail-2“ šį simbolį į Marselį plukdo ne su bet kuo, o su pagrindiniais šios idėjos iniciatoriais – Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus specialiuoju pasiuntiniu vandenynų klausimais Peteriu Thomsonu.
„Mes susiduriame su itin dideliu iššūkiu sumažinti šiltnamio efektą, kad mūsų vaikai ir anūkai galėtų gyventi sveikoje planetoje. Tai – gamtos tvarumo simbolis“, – teigia jis.
…bei vandenynų Dakaru vadinamų varžybų aplink pasaulį „The Ocean Race“ vadovu Richardu Brisiumi.
Beje, jie idėją įpareigoti pasaulio lyderius aktyviai veikti vandenynų išsaugojimo labui subrandino dar prieš dvejus metus.
„Idėją labai paveikė pandemija ir tai buvo vienas iš daugelio projektų, kuris vos neužgeso. Bet mes stengėmės jį palaikyti. Manau, tai profesionalių buriuotojų dvasia. Mes niekada nepasiduodame“, – kalba „The Ocean Race“ vadovas Richard Brisius.
Savo kelionę Klaipėdoje šis simbolis pradėjo dar gegužę. Keliaudamas iš rankų į rankas, jis jau aplankė Gdynią, Stokholmą, Kaškajų, Alikantę ir Genują. Galutinis tikslas – kitąmet Lisabonoje vyksianti Jungtinių Tautų Vandenyno konferencija.
„Mes esame tie tarpininkai, kurie padedame skleisti žinutę su Lietuvos vėliava ir tai darome su puikia įgula. Tai yra tikrai unikalus projektas ir vien tai, kad šį simbolį laikys visi pasaulio lyderiai, tikrai yra stipru, galite ir jūs paliesti“, – tikina „Ambersail2“ kapitonas Rokas Milevičius.
Pokalbiai apie tvarumo idėjas „Ambersail-2“ įgulą lydi iki pat aušros. Štai pavasarį elitinėse varžybose „The Ocean Race Europe“ startavusi lietuvių įgula kartu su kitomis buriuotojų komandomis iš viso pasaulio laivuose gabeno apie 50 kilogramų sveriančią mokslinę įrangą ir rinko duomenis apie jūrų užterštumą. Įsipareigojimų gamtai bus ir ateityje.
„The Ocean Race“ 2022 m. pas mus bent 40 procentų energijos turės būti išgaunama iš atsinaujinančių šaltinių. Tai kol kas efektyviausias būdas tai padaryti yra naudojamas hidrogeneratorius nuo laivo greičio. Mes kišame į vandenį tokį kaip propelerį, tik jis atvirkštine eiga veikia kaip generatorius ir jis pakrauna mūsų elementus. Tam, kad mes kuro visai nenaudotume“, – sako „Ambersail2“ kapitonas Rokas Milevičius.
Po nakties jachtoje vėjas, lyg žinodamas, kur ir kokiu tikslu skuba „Ambersail-2“ įgula, sustiprėja, ir skriedama keturiolikos mazgų greičiu, komanda po paros kelionės išvysta įspūdingą Marselio uostą.
Netrukus 65-ių pėdų jachta didingai įplaukia į Marselį, kur visą įgulą pasitinka Marselio merė ir Tarptautinės gamtos konservacijos sąjungos prezidentas. Dabar simbolis jų rankose.
„Misija pavyko puikiai. Netgi viršijo mūsų lūkesčius. Mes, kaip „Ambersail-2“, kaip Lietuvos įgula, nešame tą žinutę apie tvarumą, apie klimato kaitą, apie tai, kas vyksta vandenynuose. Šiai dienai įgula „Ambersail-2“ yra viena pagrindinių žinutės nešėjų pačiame „The Ocean Race“ ir bendrai“, – džiaugiasi „Ambersail-2“ globalios programos vadovas Regimantas Buožius.
Visgi Marselyje „Relay4Nature“ simbolis ilgai neužsibus ir netrukus bus perduotas Prancūzijos prezidentui Emmanueliui Macronui bei Monako princui Albertui II. Jame jie taip pat paliks savo žinutes su pasiūlymais kaip gelbėti vandenyną ir planetą, kurias aplink pasaulį ir toliau plukdys lietuvių „Ambersail-2″ įgula.