Ar mes galime kažką padaryti, ar kainos aukštos ir mes neturime kito pasirinkimo tik mokėti?
Mes galima padidinti elektros generaciją Lietuvoje. Tai yra būtina, nes mes neturime kitų resursų gaminti. Mes didžiąją dalį importuojame, bet Lietuvoje mes galime padidinti saulės, vėjo jėgainių skaičių.
Bet tai ilgalaikis problemos sprendimas. Ką daryti, kad ji būtų sprendžiama iš karto?
Energetikos ministras turi pakankamai ambicingų planų padidinti vietinę generaciją per keletą metų, o šiandien ką mes galime padaryti, tai mes turime apsaugoti gyventojus nuo kainų šoko.
Šioje vietoje galima taikyti tiek ilgalaikes, tiek trumpalaikes priemones. Pirmiausia reikėtų pratęsti elektros subsidijų mechanizmą, kuris taikomas šį pusmetį, į kitus metus. Tik jį reikėtų padaryti šiek tiek taiklesnį, o pačias subsidijas padidinti.
Taip pat turime ir nuolatinę priemonę – didinti gyventojų pajamas, didinti neapmokestinamų pajamų dydį, vaiko pinigus, minimalią algą, didinti valstybės tarnautojų atlyginimus ir kitus dalykus tam, kad gyventojų perkamoji galia didėtų ir jie susimokėtų padidintas kainas. Tuo pačiu mažėtų ir pajamų nelygybė, ir skurdas.
O ką daryti dabar? Šį ir kitą mėnesį žmonės gaus dideles sąskaitas, tai ką jiems daryti? Kokios kompensacijos ruošiamos šiuo metu ir kokios jos bus?
Šiai dienai subsidijos galioja visiems gyventojams – 9 centai už elektros kilovatą. Mes manome, kad ta subsidija yra nepakankama ir po naujų metų reikėtų ją gerokai padidinti.
Yra gaunamos viršplaninės pajamos ir jos yra žymiai didesnės, nes jos yra paveiktos infliacijos ir laikinos, tačiau yra tam tikrų resursų padidinti subsidiją.
Taip pat prasminga didinti subsidiją taiklinant pačią priemonę – skatinant energijos taupymą. Kaip yra nuskambėjusi idėja, kad galbūt namų ūkiui galėtų būti remiama iki 150 kilovatų elektros suvartojimas šiam kilovatų skaičiui taikant žymiai didesnę subsidiją. Taip būtų skatinami gyventojai judėti į mažesnį suvartojimo dydį.
Vargingiausiai gyvenantys žmonės gaus didesnę paramą, kompensaciją?
Šioje vietoje reikėtų atskirti du dalykus. Vienas yra horizontalus visiems gyventojams, remiant tam tikrą elektros suvartojimą iki tam tikro dydžio – 150 kilovatų, tačiau matant, kad elektros kaina biržoje šuoliuoja kartais, o yra dar daugiau nei 250 tūkstančių gyventojų, kurie nepasirašę sutarčių ir susieti su tam tikrais rinkos duomenimis.
Tai vargingiausiems, mažiausias pajamas gaunantiems gyventojams galėtų būti taikomas papildomas kompensavimo mechanizmas, kuris veiktų kaip šildymo kompensacijų mechanizmas. Tai yra, kad dalis sąskaitų ne tik už šildymą, bet ir už elektrą gyventojams galėtų būti kompensuojama, tačiau pritaikius pajamų testą – tokią kompensaciją suteikti gyventojams, kuriems to labiausiai reikia.
Tai yra kaip papildoma priemonė šalia horizontalių, riboto dydžio elektros subsidijų.
Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.