• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Elektros kainoms pakilus į neregėtas aukštumas, ne vienas gyventojų svarsto, kaip namuose taupyti elektrą ir kiek eurų galima sutaupyti. O elektros suvartojimą sumažinti galima: išeinant iš namų galima išjungti buitinę techniką iš elektros lizdų, renkantis įrangą skaityti techninius pasus, tinkamai prižiūrėti visus elektros prietaisus, be reikalo jų nenaudoti.

Elektros kainoms pakilus į neregėtas aukštumas, ne vienas gyventojų svarsto, kaip namuose taupyti elektrą ir kiek eurų galima sutaupyti. O elektros suvartojimą sumažinti galima: išeinant iš namų galima išjungti buitinę techniką iš elektros lizdų, renkantis įrangą skaityti techninius pasus, tinkamai prižiūrėti visus elektros prietaisus, be reikalo jų nenaudoti.

REKLAMA

Kupiškio rajone gyvenanti Gražutė rodo paskutinę savo sąskaitą už elektrą:

„Mokėjau 29 [eurus], dabar 38 atėjo sąskaita. Buvo gi 16 centų, o dabar 24 ar 22 [centai].“

Moteris neišlaidauja, stengiasi taupyti, tačiau kaip būtų galima sumažinti elektros vartojimą, nežino. Mat šeima pripratusi prie įvairiausių patogumų, nuolat naudojasi buitine technika:

„Gal mes nemokam taupyti, nežinau, televizorių įjungiam, tai eina per dieną. Ir arbatinukai, visko reikia, nežinau turbūt, šiuolaikinė bobutė.“

REKLAMA
REKLAMA

Būdų taupyti elektros energiją yra:

„Nakčiai uždedam skalbinius, tiktai nakčiai, tik savaitgaliui. Vyras iš viso ištraukia, jeigu išvažiuojam iš namų, ištraukia visus laidus televizoriaus, mano plaukų džiovintuvo.“

REKLAMA

„Skalbi naktį, nes naktinis pigesnis, indus naktį, nes naktinis pigesnis.“

„Jeigu nežiūri televizoriaus, išjungi, kaip būdavo anksčiau palieki ir išeini kažkur tai.“

Gyventojai palikdami namus užmiršta, kad iš elektros lizdų neištraukti prietaisai iš lėto siurbia elektros energiją, tačiau ar daug? Belgų atlikta analizė rodo, kad neišjungtas kompiuteris su priedais per metus sunaudoja elektros už 33 eurus, televizorius už 15 eurų, kavos aparatas – 6 eurus, orkaitė su skaitmeniniu laikrodžiu – 4 eurus.

REKLAMA
REKLAMA

„Vandens virdulį pripilam, užsikaičiam vienam puodeliui, po to vandenį išpilam. Naudokime taip ir tiek, kiek reikia. Valymo procesas prižiūrint elektros prietaisus yra labai svarbus. Dulkės ir panašiai lemia. Net ant lempų dulkės susikaupusios lemia energijos daugiau suvartojam“, – teigia „Ignitis grupės“ energetinio efektyvumo programos vadovė Asta Vaitulevičė.

Buitinės technikos ekspertai gyventojams pataria prieš paliekant namus ištraukti visus prietaisus iš lizdų, tačiau pabrėžia, kad smulkūs įrenginiai: išmaniųjų telefonų, planšečių įkrovikliai elektros sunaudoja ypač nedaug. Pavyzdžiui, metus elektros lizde tupintis iPhone įkroviklis budėjimo režime suvalgys pusantros kilovatvalandės – jį ištraukę per metus sutaupysite apie pusę euro arba 4–6 centus per mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pakrovėjas tai ne. Nesuvartos, ten 0,000000…. Ne“, – sako „Elektromarkt“ pardavėjas–konsultantas Aurimas Tutkus.

Daug svarbiau prižiūrėti stambiausią buitinę įrangą.

„Dažniausiai dėmesį reiktų atkreipti į patį techninį pasą, nurodytos tikslios metinės sąnaudos. Šaldytuvo, pavyzdžiui, 215 kilovatvalandžių, 172. Brangesnis šaldytuvas jis mažesnės sąnaudos metinės. Bet jūs per kiek laiko, norisi šaldytuvą turėti 10–15 metų jums atsiperka ta suma“, – tikina A. Tutkus.

REKLAMA

Jei nusipirksite šaldytuvą, kuris per metus suvartoja 50 kilovatvalandžių mažiau, dabartinėmis kainomis sutaupysite 12–18 eurų kasmet.

„Jeigu lyginti „Snaigę“ su šituo. Pavyzdžiui, kokio 20 metų senumo „Snaigė“ ji suvartos 500 kilovatvalandžių per metus. Įsivaizduokit, koks skirtumas yra“, – aiškina A. Tutkus.

Nauji šaldytuvai taip pat turi atostogų režimus, kurie taupo elektros energiją, kai namų šeimininkai deginasi paplūdimiuose. Kas galioja šaldytuvams, galioja visai stambiai buitinei technikai. Pavyzdžiui, indaplovėms.

REKLAMA

„Ji suvartoja šimtui ciklų 65 kwh. Lyginant, konkurentas 100 ciklų jis suvartos 85 kwh. Mes turime 20 kwh skirtumą per šimtą ciklų“, – sako „Topo centras“ vyresnysis pardavėjas Raimundas Ščerbavičius.

20 kilovatvalandžių per metus dar 5–8 sutaupyti eurai. Renkantis buitinę techniką svarbu ne tik įsižiūrėti į techninį pasą. Kiekvieną įrenginį reikia naudoti protingai, išnaudoti visas taupymo galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jūs perkat didesnę skalbyklę nuo 7 iki 9 kg, yra 10 kg. Stengtis šiais laikas, kai elektra brangi, įdėti pilną įkrovą. Geriau skalbti surinktus skalbinius vieną kartą per savaitę negu tris kartus“, – tvirtina A. Tutkus.

Skalbimo mašinos, televizoriai ir kita buitinė įranga turi įvairiausių elektrą taupyti padedančių funkcijų.

Taupyti galima ir kitaip. Pavyzdžiui, keturių asmenų šeima, kuri kasdien maudosi po dušu po 15 minučių, per metus tam išleidžia beveik 1600 eurų. Šeimai sutrumpinus laiką vos 5 minutėmis, nekeičiant higienos įpročių praustis kasdien, ji galėtų sutaupyti daugiau negu 500 eurų per metus.

REKLAMA

„Labai paprasta atrodo vos 5 minutės. Mes per 5 minutes išleidžiame daug mažiau vandens, o tam vandens pašildymui taip pat mes naudojam elektros energiją. Lygiai taip pat galime tiesiog naudoti tiesiog šiek tiek vėsesnį vandenį, jeigu mėgstame maudytis vėsiau“, – teigia SEB banko asmeninių finansų ekspertė Sigita Strockytė-Varnė.

Lietuvoje statistikos departamento duomenimis, namuose, kuriuose nėra kondicionierių bei elektrinių vandens šildytuvų, apšvietimas ir buitinė technika suvartoja liūto dalį elektros energijos.

Ką taupyti, jau ir taip didžioji dauguma gyventojų taupo. Kodėl valdžia nepasirūpino tuo anksčiau, kad taip nenutiktų? Valdžiai rūpi visi kiti tik ne savi....
taupyti, tai visiškai pz-da. . Nes lietuviai ir taip kiekvieną centą taupo, kad tik nepermoketi.
Prie ko mes čia priejome tikras kraxas reikia nauju rinkimu ir kuo skubiau
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų