Socialinės apsaugos ir darbo ministerija parengė teigiamą Vyriausybės išvadą dėl Vaiko išmokų įstatymo pataisų, kurioms po pateikimo Seimas jau yra pritaręs.
Pataisų iniciatoriai siūlė nustatyti, kad nauja vaiko priežiūros kompensacinės išmoka būtų 50 proc. auklėtojui sumokėto atlygio, tačiau negalėtų viršyti 6 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydžio per mėnesį.
Šiuo metu BSI yra 46 eurai, tad naujos išmokos maksimalus dydis siektų 276 eurus. Preliminariais ministerijos skaičiavimais, pritarus tokiai nuostatai išmoką gautų apie 2500 asmenų ir tam kasmet iš valstybės biudžeto papildomai reikėtų skirti 8,3 mln. eurų.
Tačiau ministerija siūlo nustatyti mažesnę ir visiems vienodą išmoką, kuri nebūtų susijusi su atlygiu auklei. Esą tokios išmokos administravimas būtų daug paprastesnis, nes niekam nereikėtų įrodinėti, kiek buvo sumokėta auklei.
Pagal ministerijos pasiūlymą išmoka būtų lygi 5,2 BSI – tokio pat dydžio kaip ir globos (rūpybos) išmoka, mokama vaikams iki 6 metų.
5,2 BSI šiuo metu būtų 239,2 euro.
Pritarus šiam siūlymui, preliminariais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skaičiavimais, vaiko priežiūros kompensacinei išmokai apie 2500 asmenų mokėti kasmet iš valstybės biudžeto reikėtų papildomai skirti 7,2 mln. eurų.
Ministerija taip pat siūlo nustatyti, kad teisę gauti vaiko priežiūros kompensacinę išmoką turėtų tik dirbantys vaiko tėvai (įtėviai) ar globėjai.
Be to, vaiko priežiūros kompensacinė išmoka nebūtų neskiriama, jei auklėtojas prižiūrėtų savo, sutuoktinio (-ės) (sugyventinio (-ės)) auginamą ir (ar) globojamą vaiką (-us).
Ministerija primena, kad pagal Švietimo įstatymą, Lietuvoje visuotinis ikimokyklinis ugdymas įgyvendinamas palaipsniui: nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. visuotinis ikimokyklinis ugdymas nustatomas vaikams nuo 4 metų, nuo 2024 m. rugsėjo 1 d. – vaikams nuo 3 metų, o nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. – vaikams nuo 2 metų.
„Visuotinio ikimokyklinio ugdymo užtikrinimo laikotarpiu nuo 2023 m. iki 2025 m. visiems vaikams, kurių tėvai (globėjai) nori juos leisti į ikimokyklinio ugdymo programas vykdančias įstaigas, gali neužtekti vietų, todėl įstatymo projektu siūloma nustatyti vaiko priežiūros kompensacinė išmoka už vaiką, fizinio asmens (auklės) prižiūrimą namuose, padėtų tėvams (globėjams) lengviau derinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, ankščiau grįžti į aktyvią darbo rinką“, – paaiškina ministerija.
Po to, kai įstatymo pataisoms artimiausiame posėdyje pritars Vyriausybė, už jas bent du kartus dar turės balsuoti Seimas.
Galimybė derinti karjerą ir šeimą
Viena iš naujų išmokų iniciatorių yra Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Pasak jos, naujų išmokų įstatymo pataisų projektas yra vienas iš jos teikiamų šeimų paketo sudedamųjų dalių.
„Priminsiu, kad šeimų paketo esmė – padėti visoms šeimoms auginti vaikus, siekti karjeros, kurti savo veiklas, plėsti vaikų priežiūros ir pagalbos tėvams, auginantiems vaikus, formų įvairovę bei suteikti tėvams galimybę derinti darbą, karjerą ir, žinoma, vaikų auginimą“, − sakė V. Čmilytė-Nielsen.
Šiuo metu įstatymai numato, kad ikimokyklinio amžiaus vaikai gali būti prižiūrimi tik šeimose arba darželiuose, tačiau įstatymų teisės aktai nereglamentuoja atvejų, kai vaikui vietos darželyje nelieka.
Tėvai (globėjai) turi galimybę samdyti auklę, bet teisiškai auklėtojo statusas nėra įtvirtintas.
„Pagal projektą auklėtojai ar auklės teiktų ne vaikų ugdymo paslaugas, o tik padėtų tėvams prižiūrėti vaikus. Auklėtojų samdymo išlaidos būtų iš dalies kompensuojamos tėvams“, − pažymėjo Seimo pirmininkė.
=/
Tokie pinigai, darbdavys skirtu tai suprasciau cia.... visiskas pravalas. Ant vaiku valstybe 500eur kloja vidutine pencija tiek nesiekia.