• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmosios sąskaitos už šildymą daugelį vėl privertė susimąstyti, kaip jas sumažinti. Nuo lapkričio pradžios veikia naujos Šilumos naudojimo ir tiekimo taisyklės, kurios supaprastina atsijungimo nuo centralizuotos šildymo sistemos (CŠT) procedūras – daugelis galvoja, kad tokia išeitis žiemą padėtų išleisti mažiau pinigų šildymui.

REKLAMA
REKLAMA

„Ekonomika.lt“ vaizdo konferencijoje dalyvavę specialistai teigė, kad dažniausiai pigiausias būdas visgi būna centralizuotas šildymas ir pereiti prie individualaus reikia tik gerai pasvėrus visus už ir prieš.

REKLAMA

Nepaskaičiuoja naudos

„Žmonės neieško priežasčių ir eina pačiu lengviausiu keliu: atjunkime, išdraskykime, įveskime šildymą per kaminėlius ir mums daugiau nieko nereikia. Manėme, kad naujosios taisyklės sukels atsijungimo bumą, bet to nepastebėjome. Tiems, kurie norėjo atsijungti pernai ar užpernai, tai padaryti tapo lengviau ir savo svajonę įgyvendins“, – teigė Lietuvos daugiabučių namų savininkų bendrijų federacijos prezidentas Juozas Antanaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Anot Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos prezidento Vytauto Stasiūno, centralizuotai tiekiamos šilumos kaina šiandien – 23 ct/kWh, o šildantis dujomis ir įvertinus dabartines gamtinių dujų kainas bei įrenginių įrengimo ir priežiūros kainas – 30 ct/kWh.

„Žmonės pereina prie brangesnės šilumos, nors įsivaizduoja, kad mokės mažiau. Jei daugiabučiai sandarūs, renovuoti ir apšildyti – gyventojai jokių nusiskundimų neturi ir jiems nekyla minčių atsijungti. Tačiau jei namas netvarkingas ir gyventojams nėra paaiškinta, kodėl tiek daug moka už šilumą, jie dažniausiai klaidinami tikinant, kad atsijungus nuo centrinio šildymo, kainos sumažės“, – aiškino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pelnosi iš kitų

J. Antanaitis teigė, kad žmonės nusprendžia atsijungti nuo CŠT tik pasižiūrėję į sąskaitas, tačiau jei jie atliktų analizę, pamatytų, kad daugiabutis itin susidėvėjęs ir todėl sunaudoja daug energijos.

„Dar viena priežastis: savininkas gyvena Airijoje ar kitoje šalyje. Nors jie palieka butą, vis tiek reikia mokėti už šilumą, todėl žmonės siekia atjungti šildymo sistemą ir galvoja, kad jų bute minusinės temperatūros nebus – ji sieks 13 ar net 18 laipsnių. Iš kur ji atsiras? Iš kaimynų? Tai – trano pozicija“, – pasakojo jis.

REKLAMA

Pašnekovas priminė, kad atsijungus nuo CŠT, vis tiek teks mokėti dalį mokesčių: už bendro naudojimo objektų šildymą, už vidinių šilumos tinklų priežiūrą, remontus ir eksploataciją.

Trys išeitys

Pašnekovai pateikė tris būdus, kaip sumažinti šilumos kainą, tačiau visi jie užtrunka gana ilgai.

Pasak V. Stasiūno, pakeitus šildymui naudojamas gamtines dujas į biokurą, kurio Lietuvoje yra tiek, kad pakaktų apšildyti visą šalį, kaina sumažėtų iki 18 ct/kWh. Tuomet apšiltinus daugiabučius, jie sunaudotų daug mažesnį šilumos kiekį ir 60 kv. m buto gyventojai per mėnesį už šildymą sumokėtų 110 litų, kai tokio paties, neapšildyto, savininkai šiandien moka – 350 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų