• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praradę darbus gyventojai registruojasi į Užimtumo tarnybą, vėliau kreipiasi į „Sodrą“ ir pragyvenimui vidutiniškai, per mėnesį gauna apie 500 eurų. Nusprendę imtis savarankiškos veiklos gyventojai norėtų neprarasti šių pinigų. Tačiau nedarbo išmokų mokėjimas  jiems nutraukiamas.

Praradę darbus gyventojai registruojasi į Užimtumo tarnybą, vėliau kreipiasi į „Sodrą“ ir pragyvenimui vidutiniškai, per mėnesį gauna apie 500 eurų. Nusprendę imtis savarankiškos veiklos gyventojai norėtų neprarasti šių pinigų. Tačiau nedarbo išmokų mokėjimas  jiems nutraukiamas.

REKLAMA

Tačiau gyventojams, pirmus metus dirbantiems savarankiškai, „Sodra“ siūlo lengvatas. Tačiau jos džiugina ne visus.

Išbraukė iš Užimtumo tarnybos

Portalo tv3.lt skaitytoja Raimonda iš Vilniaus skundėsi, kad jos vyras buvo išmestas iš Užimtumo tarnybos.

„Jis mėnesį ieškojo darbo statybų, apdailos srityje, galiausiai nusprendė dirbti savarankiškai. Išsiėmė individualios veiklos pažymą ir iš karto buvo išbrauktas iš Užimtumo tarnybos“, – piktinosi moteris.

Ji teiravosi, ar Užimtumo tarnyba gali taip elgtis.

„Kodėl savarankiškai dirbantis žmogus negali toliau būti Užimtumo tarnyboje ir gauti bent minimalią išmoką. Juk pradėti savo veiklą nelengva, reikia laiko, kol atsiranda klientai, o su jais ir normalus uždarbis“, – sakė Raimonda.

REKLAMA
REKLAMA

Dirbantiems žmonėms – Užimtumo tarnyboje ne vieta?

Užimtumo tarnybos atstovė spaudai Milda Jankauskienė vardijo, kad Užimtumo tarnyboje registruotis gali visi, ne jaunesni, kaip 14 metų asmenys.

REKLAMA

„O statusas jiems suteikiamas toks, kokio sąlygas atitinka pagal duomenis, gautus iš valstybės registrų ir informacinių sistemų. Pretenduoti į bedarbio statusą gali ne jaunesni nei 16 metų asmenys, jeigu atitinka kitas šio statuso sąlygas.

Tačiau asmenys, dirbantys savarankiškai yra laikomi užimtais, ir būtent užimtumo statusas jiems suteikiamas, jeigu gaunama jų savarankišką veiklą patvirtinanti informacija“, – komentavo Užimtumo tarnybos atstovė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, teisę į nedarbo socialinio draudimo išmoką turi asmenys, Užimtumo tarnyboje registruoti bedarbio statusu, jeigu atitinka kitas šios išmokos skyrimo sąlygas.

„Taigi dirbantiems savarankiškai nedarbo socialinio draudimo išmoka neskiriama“, – sakė Užimtumo tarnybos atstovė.

Lengvatos dirbantiems savarankiškai

„Sodra“ komentavo, kad dirbantiems savarankiškai, su individualios veiklos pažyma, pirmus metus taikomos lengvatos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šie gyventojai gali nemokėti valstybinio socialinio draudimo (VSD) ir privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokų.

Taip pat nuo įmokų atleidžiami senatvės, netekto darbingumo, šalpos pensijų ar šalpos kompensacijų gavėjai“, – komentavo „Sodra“.

Nedarbo išmokos dydis

Tuo metu gyventojai praradę darbą ir užsiregistravę Užimtumo tarnyboje gali pretenduoti į nedarbo išmoką, kurią skiria „Sodra“.

REKLAMA

Jos duomenimis, šių metų pradžioje, sausio mėnesį nedarbo išmoką gavo 82,9 tūkst. gyventojų. O vidutinė išmoka siekė 543,4 euro per mėnesį.

„Sodra“ komentavo, kad nedarbo išmoką sudaro dvi dalys –  pastovi ir kintama.

„Pastovi nedarbo išmokos dalis lygi 215,01 euro, t. y. 23,27 proc. mėnesį, už kurį mokama išmoka, galiojančios minimaliosios mėnesinės algos.

924 eurai x 23,27 proc. = 215,01 euro.

O kintama dalis priklauso nuo žmogaus turėtų pajamų. Apskaičiuojant kintamą nedarbo išmokos dalį įvertinamos gyventojo draudžiamosios pajamos, turėtos per 30 mėnesių, praėjusių iki užpraeito kalendorinio mėnesio pabaigos nuo bedarbio įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje dienos. 2024 metais kintama mėnesinė išmokos dalis pirmą – trečią nedarbo išmokos mokėjimo mėnesį siekia 38,79 proc. asmens vidutinių draudžiamųjų pajamų, ketvirtą – šeštą mėnesį – 31,03 proc., o septintą – devintą mėnesį – 23,27 proc.“, – aiškino „Sodra“.

REKLAMA

Kaip apskaičiuoti nedarbo išmoką?

„Sodra“ pateikė pavyzdį. Tarkime, asmuo 2024 m. kovo mėnesį užsiregistravo bedarbiu Užimtumo tarnyboje. Jo pastovi nedarbo išmokos dalis sieks 215,01 euro.

Toliau kintama dalis apskaičiuojama pagal asmens vidutines mėnesio draudžiamąsias pajamas, kurios nustatomos pagal laikotarpį nuo 2021-08-01 iki 2024-01-31 jo turėtas draudžiamąsias pajamas.

Pavyzdžiui, šio asmens vidutinės mėnesio draudžiamosios pajamos yra 800 eurų. 1–3 nedarbo išmokos mokėjimo mėnesį žmogus nuo 900 eurų gaus 38,79 proc., t. y. 310,32 euro.

Tad iš viso balandžio–birželio mėnesiais žmogus gaus nedarbo išmoką, kuri sieks – 215,01 euro + 310,32 euro = 525,33 eurus, liepos–rugsėjo mėnesiais jis gaus 215,01 eurų + 248,24 eurų = 463,25 euro, o spalio–gruodžio mėnesiais – 215,01 eurų + 186,16 eurų = 401,17 euro.

tv3.lt

maršistas I. Chūyijkinas
maršistas I. Chūyijkinas
Viendžo, dirbpti neužsimoka - atimps pašalpą.
Kai darysiesi remonta
Kai darysiesi remonta
Būtinai prašyk pas meistrus sąskaitos. Tu toks esi sažiningas, kad gali sau leisti sumokėti dvigubai daugiau, tiek pat meistrui ir tiek pat valstybei. Patys jūs pižonai nenorite kad meistras už darbus sąskaitą išrašytu. Aš esu dirbęs su verslo liudijimu, tai nei vienas fizinis asmuo pas kurį dirbau nesutiko kad rašyčiau sąskaitą. Su sąskaitų išrasymu sutiko tik įmonės. Taip kad protinguoli neskiesk čia kad meistrai nenori sąskaitos rašyti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų