Teigiama, kad taip Lietuvos elektros energijos rinkoje skatinami atsirasti laisvosios rinkos santykiai. 2010 m., įgyvendinant 3-iąjį Europos Sąjungos energetikos paketą, Lietuvos elektros rinkoje buvo atskirtos elektros energijos gamybos, perdavimo bei skirstymo veiklos ir pradėtas rinkos liberalizavimas.
Didesnė elektros energijos kaina pagal Elektros energetikos įstatymą yra numatyta tiems, kurie privalo pasirinkti nepriklausomą elektros energijos tiekėją, bet nepasirinko.
Jiems ir toliau elektros energiją tieks garantinis tiekėjas „Lesto“. Įmonėms, pasirinkusioms nepriklausomą elektros tiekėją, priklausomai nuo pasirinkto tiekėjo siūlomų sąlygų, įmonės suvartojamo elektros energijos kiekio, pasirinkto elektros energijos tiekimo plano, net sutarties trukmės, preliminariais skaičiavimais už elektros energiją nuo sausio teks mokėti apie 43 centus už kilovatvalandę (ct/kWh), tiekėjo nepasirinkusioms įmonėms – apie 53 ct/kWh.
Nepriklausomi elektros energijos tiekėjai elektros energiją vartotojams parduoda pigiau, nes jų kainos yra nereguliuojamos, čia jau veikia laisvosios rinkos sąlygos – kiekvienas tiekėjas ieško, kur nupirkti elektros energijos pigiau ir kam ją parduoti.
Vartotojams parduodamos elektros energijos kainą, kurią taiko „Lesto“, kartą per metus nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK). Sudarius elektros tiekimo sutartį su nepriklausomu elektros energijos tiekėju pasikeis tik tai, kad įmonės vietoj vienos sąskaitos gaus dvi: iš tiekėjo – už elektrą, o iš „Lesto“ – už elektros persiuntimą.
Įmonės, nepasirinkusios nepriklausomo elektros energijos tiekėjo laiku, didesnes sąskaitas gaus už sausio mėnesį.
Tačiau vėluojantys neliks nuskriausti amžinai – jeigu jie tiekėją pasirinks iki sausio 10 d., jau už vasarį sąskaitos bus mažesnės, jei nuo vasario 10 d. – sąskaitos mažės kovą ir t. t.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 15 aktyviai veikiančių elektros energijos tiekėjų, kurių trečdalis užima apie 80 proc. rinkos.