Naujienų portalo tv3.lt vyriausiasis redaktorius Artūras Anužis pernai pasibaigus senai sutarčiai su nepriklausomo elektros tiekimo, nepasirinko nė vieno iš tiekėjų siūlytų naujo plano su fiksuota elektros kaina.
Jis toliau tęsia eksperimentą, kiek galima sutaupyti už elektrą, jeigu jos kaina yra susieta su kasdien besikeičiančia energijos didmenine kaina biržoje. Ir po dviejų mėnesių tokio eksperimento, pasak redaktoriaus, jau galima daryti tam tikras išvadas.
Tokių gyventojų kaip A. Anužis, kurie nepasirinko jokio elektros tiekėjo ir nefiksavo kainų už energijos tiekimą, nėra daug. Tačiau rizikingas sprendimas rinktis kintamas „NordPool“ biržos kainas, panašu, pasiteisina.
Redaktorius sako negalintis atsistebėti, kodėl elektros tiekėjų atstovai anksčiau teigė, kad 2023 m. kainos už elektrą tik didės. Dabar galima matyti, kad situacija yra priešinga, o jau 2 mėnesius vykdomas eksperimentas duoda pirmuosius vaisius.
„Negaliu patikėti, kad ir vėl tokios mažos tos brangiosios elektros kainos – vasario mėnesio vidurkis – 11,47 cento už kilovatvalandę ir plius papildomi mokesčiai.
Niekaip netelpa į galvą, kaip čia taip atsitiko, kad elektra tokia pigi, nors rudens pabaigoje visi elektros tiekėjai kaip susitarę tvirtino, kad tuo metu per 40 centų kainuojanti elektra 2023 metais gali tik brangti, kito varianto nėra. Nors viena konsultantė sakė, kad gal ir yra tokia tikimybė, bet ji labai jau nereali“, – prisiminė jis.
A. Anužis pasidalijo duomenimis, kiek teks sumokėti už vasario mėnesį suvartotą elektrą privačiame name, kuriame gyvena su šeima.
„Pirmiausia, apie tai, kiek kainavo viena kilovatvalandė. Prie biržos vidurkio 11,47 cento reikia pridėti mano dedamąsias 8,9 cento už dieninę ir 5,7 cento už naktinę elektrą, plius pridėtinės vertės mokestį (PVM) ir gauname štai tokias kilovatvalandės kainas:
- dieninė elektra – 24,4 cento;
- naktinė elektra – 20,6 cento.
Per vasarį sunaudojau – 467 kWh, dieninės elektros – 218 kWh, o naktinės – 249 kW/h.
Tad dabar padauginame ir gauname mano sąskaitą – 218x0,244 – 53,19 euro + 249x0,206 – 51,29 euro ir bendra suma išėjo 104,48 euro už vasarį“, – skaičiavo A. Anužis.
Skirtumas tarp siūlytų planų – didelis
A. Anužis taip pat suskaičiavo, kiek jam tektų sumokėti pinigų už elektrą, jeigu būtų pasirinkęs specialų „Ignitis“ pasiūlymą fiksuoti kainą metams tik su jam pritaikyta nuolaida.
Taip pat suskaičiuota ir tai, kiek tektų pakloti pinigų tuo atveju, jei gruodžio pabaigoje A. Anužis būtų pasirinkęs tuo metu rinkoje pigiausią siūlytą planą fiksuoti kainas už elektrą 3 metams.
„Viską suskaičiavau ir štai jums rezultatai:
- dabartinis biržos planas: dieninė elektros kaina – 24,4 cento už kWh, naktinės elektros kaina – 20,6 cento už kWh, sumokėta suma – 104, 48 euro;
- pigiausia man siūlyta kaina 3 metams: dieninė elektros kaina – 38,7 cento už kWh, naktinės elektros kaina – 35,8 cento už kWh, būtų sumokėta suma – 173,5 euro;
- specialus „Igničio“ pasiūlymas 1 metams: dieninė elektros kaina – 62,5 cento už kWh, naktinės elektros kaina – 45,8 cento už kWh, sumokėta suma – 250,29 euro“, – pasakojo A. Anužis.
Tiesa, eksperimentą atlikęs tv3.lt portalo redaktorius pastebi, kad prie visų planų dar reikia pridėti mėnesinį mokestį, kuris siekia 3 eurus.
Taigi, pasak A. Anužio, nors vasario mėnesį elektra pabrango maždaug 1,5 cento, skirtumas tarp siūlytų planų yra didžiulis.
„Jei būčiau pasirinkęs tuo metu pigiausią elektros planą fiksuoti 3 metams, tektų sumokėti beveik 70 procentų brangiau, o jei būčiau rinkęsis specialių „Igničio“ pasiūlymą su man skirta nuolaida – sumokėčiau daugiau nei dvigubai“, – kalbėjo jis.
Kiek pinigų pavyko sutaupyti?
Portalo redaktoriui paskaičiavus, kiek pinigų liko kišenėje per du mėnesius nepasirinkus jokio elektros tiekėjo siūlyto plano, pasak jo, suma galėjo pasiekti ir 300 eurų ribą.
„Kiek sutaupiau per pirmus du mėnesius? Žiūrint su kuo lygini. Jei su pigiausiu tuo metu planu kainas fiksuoti 3 metams, tai – 157 eurus, jeigu su specialiu „Igničio“ pasiūlymu, tai – 319 eurų“, – kalbėjo eksperimento autorius.
A. Anužis atkreipia dėmesį, kad jeigu tokia tendencija tęstųsi ir toliau, tikėtina, kad per visą siūlytos sutarties laikotarpį sutaupytų pinigų suma galėtų pasiekti ir 2 tūkst. eurų ar dar daugiau. Tačiau dabar rinkoje situacija pasikeitė iš esmės, o kainos, pasak jo, grįžo į normalias vėžes.
„Jei lygintume dabartines kainas, tai jau kitas dalykas ir taip greitai eurų nebesutaupysiu, nes atsitiko nuostabus dalykas.
Kai visuomenė ir žiniasklaida ėmė aiškintis ir pagaliau suprasti, kad permoka už elektrą didžiules sumas pinigų, pasikeitė ir mūsų elektros tiekėjų pozicija. Šie ėmė ir sumažino kainas. Ir, žinoma, čia jokio spaudimo nereikėjo, tiekėjai ir taip būtų sumažinę kainas
Tačiau, kad ir sumažino kainas, biržoje kol kas vis tiek pigiau, tiesa, tik keliais centais. O tai jau gerai, nes iki tol kainos buvo sunkiai suvokiamos“, – kalbėjo A. Anužis.
Tūkstančiams gyventojų mažėja elektros kaina
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad trečiadienį įsigalioja vasario viduryje Valstybinė energetikos reguliavimo tarybos (VERT) patvirtinta dukart mažesnė visuomeninė elektros kaina beveik 470 tūkst. vartotojų, priklausančių trečiajam rinkos liberalizavimo etapui ir iki 2026 metų neprivalančių pasirinkti nepriklausomo tiekėjo.
Standartinis vienos laiko zonos tarifas mažėja iki 28 centų už kilovatvalandę (iki šiol – 56,5 cento), dviejų laiko zonų dienos tarifas be valstybės kompensacijos bus 32 centai (iki šiol – 63 centai), o nakties – 19,3 cento (42,5 cento).
Energetikos viceministrė Inga Žilienė anksčiau teigė, kad reguliuotojui patvirtinus naują tarifą, trečiojo rinkos liberalizavimo etapo vartotojai, kurie moka visuomeninę kainą, mokės 28 centus – tiek pat, kiek iki šiol, tačiau jiems nebebus mokamos valstybės kompensacijos, išskyrus atvejus, kai tarifas didesnis nei 28 centai.
Pasak jos, nepriklausomą tiekėją pasirinkusiems vartotojams iki 28,5 cento kompensacija kol kas lieka galioti.
Visuomeninė elektros kaina, kurią moka tik dalis vartotojų, nuo sausio buvo padidėjusi beveik du kartus iki 56,5 cento. Tačiau su 28,5 cento valstybės kompensacija ji tuomet padidėjo 17 proc. iki 28 centų (su PVM).
Visuomeninė elektros kaina ir dujų tarifai buitiniams vartotojams paprastai nustatomi du kartus per metus – nuo sausio ir liepos.
todėl negaliu dabar nušokti nuo tilto. enefit laiške parašė, kad rezervavo man energiją ir taip patyrė kaštus. todėl turiu arba pirkti elektrą iš jų 8 metus už 40 ct, arba sumokėti 300 EUR. ir man, biednam, durnam, bet doram, dabar labai sunkių sprendimų metas. jei valdžia nutrauks kompensaciją (o jie sako, kad nutrauks, nes durnių daug ir sumažėjimas vienu kitu durniumi jiems nepasijaus), tai aš, mokėdamas už elektrą po 40 ct, turėsiu maitintis žole miesto gazonuose, taip kad kažin ar pratemsiu artimiausią žiemą, ką jau kalbėti apie 8 metus. o miręs nebepirksiu elektros iš enefit, ir liksiu jiems patirtų kaštų nepadengęs. todėl dabar va dirbu durnium komentaruose ir bandau sutaupyti 300 EUR, kad sąžinigai nutraukęs sutartį ir padengęs enefit patirtus kaštus, galėčiau ramia sąžine nušokti nuo tilto. nes po to, kai mane jau "paturėjo" perlas ir enefit, o šimonytė pasakė, kad "pats kaltas" ir vėl lieps eiti pas kitą tiekėją, kuris mane vėl paturės. aš suprantu, kad kitokio gyvenimo nebus man šioje šalyje. iš kiekvieno biedno, durno ir doro valdžia padarys gėjų, kurį galės paturėti kiekvienas užsiregistravęs nepriklausomu elektros tiekėju.
Yra biržos kaina +marža ir viskas, nereikia ieškoti durnių tarp savo piliečių.Niekas labdaros nedaro ir į nuostolį neprekiauja, o tarpininkų išlaikymą apmokam visi, kada šitam bardakui bus galas?