• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas žymiausių ir įtakingiausių pasaulio ekonomistų bei bankininkų Jimas O'Neillas netiki, kad pasaulio ekonomika pateko į bėdą. Toli gražu. J. O'Neillui atrodo, kad pasauliui sekasi visai neblogai ir seksis dar geriau, rašo BBC.

REKLAMA
REKLAMA

Metų metus J. O'Neillas stengėsi nuspėti pasaulio ekonomikos tendencijas. Jis vienu metu buvo vadintas pirmąja pasaulyje ekonomikos roko žvaigžde – taip gerai jis nuspėdavo užsienio valiutų rinkos elgesį.

REKLAMA

Didžiausią šlovę jis pelnė prieš dešimtmetį, kai iš anksto numatė įspūdingą Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos ekonominį augimą.

Jis yra tas žmogus, kuris sugalvojo BRIC sutrumpiną, skirtą apibūdinti didžiausias besivystančias ekonomikas, ir jo sėkmė augo kartu su jomis.

Tačiau J. O'Neillas teigia, esąs nusivylęs ir suerzintas Vakarų ekonomikų, kurios į besivystančias šalis žiūri, kaip į grėsmę turtingoms ekonomikoms.

Toks susidomėjimas trumpalaikėmis nesėkmėmis neleidžia žmonėms pamatyti, jog mes gyvename viename geriausių ekonomikos transformacijos periodų pasaulio istorijoje, aiškina ekonomistas.

Tai kas vyksta, tiki jis, yra didysis pasaulio ekonomikos jėgų persiskirstymas.

Mes esame kertiniame šio proceso etape.

Tarptautinis valiutos fondas (TVF) prognozuoja, kad kitais metais besivystantis pasaulis pirmą kartą aplenks išsivysčiusias šalis. Tai – reikšmingas posūkis.

Dar prieš dešimt metų, išsivystęs pasaulis dominavo pasaulio ekonomikoje ir buvo atsakingas už tris penktadalius viso pasaulio BVP. Kitais metais kiek daugiau nei pusę BVP pagamins išsivysčiusios šalys, prognozuoja TVF.

Tai kas vyksta reiškia, jog pasaulis tampa lygesnis, tiki J. O'Neillas.

Ir jis mano, jog tai yra geras dalykas ir pateikia pavyzdį iš JT paskutinės ataskaitos apie skurdą pasaulyje.

„Tūkstantmečio tikslas buvo sumažinti 1990 metų skurdo lygį perpus iki 2015 metų ir tai pavyko padaryti penkiais metais anksčiau, – pažymi J. O'Neillas. – Ar tai gali būti ne fantastiškas dalykas? Tačiau apie tai retai diskutuojama.“

Idėja, kad pasaulyje išplitusi finansinė krizė, yra neteisinga, tiki J. O'Neillas, teigdamas, kad daugeliui ekonomikų net Vakaruose sekasi puikiai.

„Vokietija laikosi labai gerai, – pavyzdį pateikia jis. – Vokietijos nedarbo lygis praėjusį mėnesį nukrito iki mažiausio per 20 metų. Negirdime, kad žmonės skųstųsi Švedijoje. Taip pat nieko nesigirdi iš Kanados ar Australijos.“

Tiesą sakant, dėsto J. O'Neillas, krizė yra sufokusuota tik į saują šalių – JAV, JK ir vargstančias Viduržemio valstybes. Net Azijos politikai pradėjo vadinti pasaulinę skolų krizę Šiaurės Atlanto krize.

„Probleminės šalys labiausiai ir prisidėjo prie patekimo į krizę“, – J. O'Neillas turi omeny valstybes, kurios per daug prisiskolino pinigų. Jis teigia, kad dabar reikia globalios perspektyvos.

„Pasaulio ekonomika, nepaisant iššūkių, su kuriais susiduria kai kurios Vakarų šalys, auga apie 3-4 procentus, – sako jis. – Ir jeigu mes pažvelgsime į šį dešimtmetį, tai man atrodo, kad pasaulis, tikroji pasaulio augimo tendencija, iš tiesų spartėja, nepaisant rimtų problemų, iškilusių kai kurioms valstybėms.“

J. O'Neillas sako, jog sudėjus tarptautinę prekybą ir globalizaciją pasaulis visapusiškai laimi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų