• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau JAV ir Europos kompanijų, kadaise savo gamybą ar aptarnavimą perkėlusių į pigios darbo jėgos šalis, pradeda abejoti tokia strategija.

REKLAMA
REKLAMA

Panašu, kad užsakomųjų paslaugų (angl. „outsourcing“) era artėja prie pabaigos. Pastaruosius penkiolika metų Vakarų valstybių gamintojai noriai pirko pigias gamybos ir aptarnavimo paslaugas Kinijoje bei kitose pigiose Azijos rinkose, dabar pasigirsta vis daugiau abejonių, ar tai daryti verta.

REKLAMA

Tyrimų bendrovės ,,Wolfe Trahan“ atliktas tyrimas rodo, kad JAV įmonių požiūris į užsakomąsias paslaugas keičiasi. Praėjusių metų balandį apie 18 proc. iš apklaustų 150 laivybos įmonių teigė svarstančios pradėti pirkti užsakomąsias paslaugas, praėjusių metų spalį tokių teliko 9 proc.

Konkurencija auga

Štai Šiaurės Karolinoje esančios įmonės ,,Lincolnton Furniture“ vadovas Bruce’as Cochrane’as nusprendė įdarbinti 100 žmonių ir vėl atverti anksčiau atidarytos baldų gamyklos duris ir didžiuodamasis pareiškė, kad nuo šiol ant jo gaminamų baldų vėl puikuosis užrašas ,,Pagaminta Amerikoje“. Kitas stambus gamintojas ,,Sleek Audio“ savo garso įrangos gamybą perkėlė iš Kinijos fabrikų į gamyklą Floridoje.

REKLAMA
REKLAMA

Apie užsakomųjų paslaugų mažinimą jau pranešė ir kiti didieji JAV pramonininkai, tokie kaip CAT, ,,General Electric“ ar ,,Ford Motors“. MSNBC duomenimis, pastaroji paskelbė grąžinanti į JAV dalį savo veiklos ir kursianti 2 000 naujų darbo vietų.

Kompanijos teigia, kad užsakomųjų paslaugų išlaidos Kinijoje dramatiškai išaugo. Kylant šalies ekonomikai miestų pašonėse dygsta vis daugiau gamyklų, auga darbininkų paklausa, o kartu ir jų darbo užmokestis, nes kiekvienas fabrikas nori turėti geriausius specialistus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bendrovės tikina nebegalėsiančios pasiūlyti didelio užmokesčio, tačiau nedarbo kaustomai JAV ekonomikai tai labai geros naujienos.

Neapskaičiuoja tikrosios kainos

Dar sausį JAV prezidentas Barackas Obama Baltuosiuose rūmuose sušaukė pasitarimą, kurio pagrindinė tema buvo galimybė JAV kompanijų darbo vietas užsienyje grąžinti į Ameriką. Tarp 25 jo dalyvių buvo ir ,,Reshoring Initiative“, kompanijų ir profesinių sąjungų iniciatyvinė grupė, siekianti, kad gamybos procesai grįžtų į JAV.

REKLAMA

Susitikime teigta, kad kompanijos, nusprendusios dalį savo veiklos dėl mažesnių sąnaudų perkelti į užsienio šalis, paprastai ignoruoja tokius veiksnius kaip intelektinės nuosavybės teisės, produkcijos kūrimas atskirtas nuo masinės gamybos, išlaidos tolimoms kelionėms ir jose prarastas laikas.

,,Reshoring Initiative“ surinko duomenis iš dešimties kompanijų, kurios perka užsakomąsias paslaugas iš užsienio valstybių, ir paskelbė gamintojų dėmesio reikalaujančią išvadą – gaminti prekes Kinijoje įskaičiuojant visas minėtas paslėptąsias sąnaudas kainuoja vidutiniškai 108 proc. daugiau nei JAV rinkoje.

REKLAMA

Pranašumai nyksta

Du Kinijos konkurenciniai pranašumai – pigus kuras ir darbo jėga, kadaise priviliojusi šimtus kompanijų į augančią rinką, vis labiau artėja prie Vakarų standartų, tad kitame pasaulio krašte gaminti savo produkciją ir įdarbinti tūkstančius žmonių darosi nenaudinga.

,,Bloomberg“ duomenimis, vien išlaidos darbuotojams per pastarąjį dešimtmetį šalyje padidėjo 15 proc. Palyginti su 20 valiutų krepšeliu, dolerio kursas per tuos metus nukrito 23 proc., o darbo jėgos kaina doleriais (JAV viduje) sumažėjo apie 11 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

,,Jefferies Global Energy Team“ duomenimis, gamtinės dujos JAV dabar net du kartus pigesnės nei Kinijoje, tai ypač svarbu kalbant apie metalų ir chemijos pramonę.

Kitą pavojaus signalą bendrovėms siunčia ir galimi pasaulinės tiekimo grandinės sutrikimai, kaip nutiko po Japonijos cunamio ar rekordinių potvynių Tailande, kai sutriko elektronikos detalių ir kompiuterių komponentų gamybos ir tiekimo grandinė.

REKLAMA

Sukruto ir britai

Nuotaikos ,,pirk vietinį” pamažu įsivyrauja ir Didžiojoje Britanijoje. ,,Financial Times“ teigimu, vis daugiau didžiųjų šalies gamintojų ieško vietos rinkoje teikiamų paslaugų arba prekių tikėdamiesi subalansuoti stojančią ekonomiką.

,,Visi jau svarsto, ar tikrai apsimoka pirkti užsakomąsias paslaugas. Kadaise visi skubėjo į Kiniją, bet daugumos kompanijų produktai prarado kokybę, pristatymo lankstumą“, – ,,Financial Times” sakė Andrew Smithas, technikos gamintojos ,,Numatic International“ gamybos vadovas.

REKLAMA

Kompanija neseniai už 300 tūkst. svarų pasistatė gamyklą Didžiojoje Britanijoje, tad nebepirks plastiko detalių iš Kinijos. Dabar bendrovė teigia tapusi lankstesnė, galinti greičiau reaguoti į paklausos pokyčius.

Teigiama, kad Didžiosios Britanijos verslininkus atsigręžti į savo šalies išteklius verčia ne tik per pastaruosius 15 metų smarkiai nuvertėjusi valiuta, bet ir augančios transportavimo iš Azijos valstybių išlaidos. Šalies elektronikos prietaisų gamintoja ,,Sherwood Electronics“ perpus sumažino savo gamybą užsienyje, nes apskaičiavo, kad per praėjusius metus jos kaina išaugo apie 30 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiau išimtis nei taisyklė

Grįžtančių į namų rinkas įmonių randasi vis daugiau, tačiau artimiausius kelerius metus jos neabejotinai liks ištikimos užsakomosioms paslaugoms Azijoje, nes daugeliu atvejų pasigaminti tam tikrų detalių Vakaruose vis dar nėra alternatyvų.

Užsakomųjų paslaugų Kinijoje ir kitose pigios darbo jėgos užuovėjose atsisakymas kol kas yra labiau išimtis nei taisyklė, tad greitos kompanijų grįžimo į namų rinkas bangos tikėtis bent kol kas neverta. Tačiau ši tendencija vis labiau ryškėja.

REKLAMA

,,Boston Consulting Group“ prognozuoja, kad augantis įmonių apsisprendimas grįžti į JAV stipriai paveiks šalies darbo rinką, tačiau užsakomųjų paslaugų mastas pradės mažėti tik 2015 metais, nes Kinijoje gaminti tam tikrų pramonės šalių produkciją bus vos 10 proc. pigiau nei JAV. Pridėjus transportavimo ir kelionių išlaidas skirtumas greičiausiai bus Kinijos nenaudai.

Pasak konsultacijų bendrovės, užsakomųjų paslaugų atsisakymas padėtų JAV sukurti 2–3 mln. naujų darbo vietų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų