• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Poltizinė rizika, kelianti grėsmę euro zonai sumenko, ir jeigu valstybės narės toliau vykdys atsakingą politiką euro krizė iš esmės galėtų baigtis dar šiemet“, - sako „Berenberg“ banko vyriausias ekonomistas Holgeris Schmiedingas.

„Poltizinė rizika, kelianti grėsmę euro zonai sumenko, ir jeigu valstybės narės toliau vykdys atsakingą politiką euro krizė iš esmės galėtų baigtis dar šiemet“, - sako „Berenberg“ banko vyriausias ekonomistas Holgeris Schmiedingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot ekonomisto, euro žlugimo rizika šiuo metu yra itin maža, rašo CNBC. Prieš metus, kuomet vyko rinkimai Graikijoje, euro zonos subyrėjimo grėsmė buvo pasiekusi savo piką.

REKLAMA

H. Schmiedingo teigimu, šiuo metu regiono skolų krizė yra suvaldyta ir tik vienintelė Italija vis dar gali pateikti netikėtą siurprizą, nes premjero postą palikus Mario Monti, praėjo per mažai laiko, kad būtų galima įvertinti būsimų valdančiųjų poziciją euro klausimu.

Banko ataskaitoje, skirtoje klientams, teigiama, kad bendra euro zonos būklė yra kur kas geresnė jei Jungtinės Karalystės, Japonijos ir JAV. Anot banko, euro zonos narės ėmėsi teisingų reformų, kurios leis sukurti labiau subalansuotą ir dinamiškesnę ekonomiką.

REKLAMA
REKLAMA

„Regiono užsienio prekybos balansas, fiskalinė drausmė, struktūrinės reformos, ir ekonomikos augimas periferinėse euro zonos valstybėse, kurio galima tikėtis jau šių metų pabaigoje leidžia kalbėti apie artėjančią euro krizės pabaigą“, - teigia H. Schmiedingas.

Banko pranešime pažymima, kad Graikija, Airija, Ispanija ir Portugalija, keturios euro zonos narės, kurioms prireikė išorinės finansinės paramos, pernai bei šių metų pradžioje pademonstravo ryžtą susitiprinti savo fiskalinę būklę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Berenberg“ atkreipia dėmesį ir į einamosios sąskaitos pokyčius penkiose didžiausiose euro zonos periferijos valstybėse. 2008 metais bendras Italijos, Ispanijos, Airijos, Graikijos ir Portugalijos einamosios sąskaitos deficitas siekė 7 proc., tuo tarpu pernai minėtas rodiklis susitraukė iki 0,6 proc.

REKLAMA

„Atsižvelgiant į šias tendencijas galima prognozuoti, kad šių šalių grupė 2013 metų viduryje visiškai subalansuos savo einamąją sąskaitą“, - teigiama „Berenberg“ pranešime. Pasitvirtinus šiai prognozei penkių valstybių grupei nebeprireiks importuoti papildomo kapitalo.

Perdėtas optimizmas

Ne visi sutinka su tokiomis optimistinėmis „Berenberg“ prognozėmis. Brokerių agentūros „Market Securities“ vyriausiasis strategas Paulas Day'us primena, kad tokios valstybės kaip Ispanija, ypač jos bankų sektorius, vis dar kapanojasi krizėje, todėl kalbėti, jog blogiausia liko praeityje gali būti per anksti.

REKLAMA

Anot jo, kol kas Europos akcijų rinkas stimuliuoja ne potencialus augimas, o aukštas likvidumo laipsnis.

„Mano nuomone, ateinantys metai ekonominio augimo atžvilgiu euro zonoje bus paženklinti visuotine stagnacija“, - sako P. Day'us.

„Chantico Global“ įkūrėja Gina Sanchez mano, kad Europos akcijų rinkos spurtas neatspindi politinių grėsmių tokiose valstybėse kaip Italija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu rinkoje sklando tikėjimas, esą galų gale viskas baigsis geruoju, nes Europos centrinis bankas sukūrė obligacijų išpirkimo programą, tačiau jeigu Italija sumanytų atsisakyti taupymo priemonių kiltų nauja sumaištis“, - tvirtina ekonomistė.

Jos teigimu, paskutinės bendrovių pelno ataskaitos buvo nuviliančios ir dėl aukšto nedarbo lygio nėra pagrindo tikėtis greito pagerėjimo. Anot G. Sanchez, būsimos pelno prognozės Europoje kol kas piešiamos pernelyg šviesiomis spalvomis. „Mano nuomone euro zonoje tęsis recesija“, - sako ekonomistė.

REKLAMA

Italijos korta

Europos obligacijų rinka gana santūriai reagavo į porinkiminę politinę aklavietę Italijoje.

H. Schmiedingo manymu politinis susiskaldymas Italijoje nėra niekuo ypatingas, nes panašūs požiūrių skirtumai egzistuoja ir Vokietijoje bei JAV.

„Politinė padėtis Italijoje tam tikru aspektu yra kurioziška, tačiau ir JAV bei Vokietijos dviejų rūmų parlamento sistema pateko į pato padėtį, tačiau dėl to nereikėtų pernelyg nerimauti, nes šiuo metu Italijos fiskalinė sveikata yra gana stabili“, - teigia ekonomistas.

REKLAMA

Primename, kad vasario mėnesį įvykę Italijos parlamento rinkimai nesuteikė nė vienai partijai daugumos abejuose parlamento rūmuose, todėl bet koks naujų įstatymų priėmimas gali būti blokuojamas.

H. Schmiedingo teigimu Italija gali jaustis sąlyginai saugi, jeigu valdžios į savo rankas neperims buvęs komikas Beppe Grillo, kurio politinę ideologiją geriausiai atspindi šūkis „vienas prieš visus“. Visi kiti politikai puikiai supranta, kad nepaisant populistinių rinkiminių šūkių jiems teks perimti ir tęsti buvusio premjero Mario Monti pradėtus darbus.

Deja, kol kas klouno B. Grillo populiarumas italų tarpe vis dar auga, o tai ilgainiui gali suerzinti rinkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų