Protokole teigiama, kad pirmasis per 11 metų palūkanų normų didinimas, kuris oficialiai bus patvirtintas kitame ECB posėdyje liepos 21 dieną, įeina į planuojamą laipsnišką pinigų politikos strategijos įgyvendinimą.
Tačiau „laipsniškumas“ nebūtinai turėtų būti aiškinamas kaip lėtas ėjimas mažais žingsneliais“, teigiama išsakytose pareigūnų pastabose, ir neturėtų būti „laikomas kaip užkertantis kelią palūkanų normų didinimams, viršijantiems 25 bazinius punktus“.
Birželio mėnesį įvykęs ECB posėdis tapo Frankfurte įsikūrusio skolintojo pastarųjų metų vykdytos skatinamosios politikos lūžio tašku, o ateinančiais mėnesiais galima tikėtis tolesnio palūkanų didinimo, skirto kovoti su rekordine infliacija.
Šis žingsnis buvo plačiai prognozuotas, atsižvelgiant į tai, kad ir kiti centriniai bankai jau ėmėsi didinti palūkanų.
Pasak protokolo, „kai kurie [Vykdomosios valdybos] nariai“ iš pradžių pageidavo, kad būtų palikta atvira galimybė liepą susitarti dėl didesnio palūkanų normų kėlimo.
Šie vadinamieji vanagai tvirtino, kad centrinis bankas turėtų „išlaikyti galimybes pakoreguoti palūkanų normos pokyčių dydį, jei nauja liepos mėnesio posėdyje pateikta informacija turėtų esminės įtakos vidutinės trukmės infliacijos perspektyvoms“.
Tuo tarpu palūkanų normų padidinimas 25 baziniais punktais buvo laikomas „proporcingu pirmuoju žingsniu“, ypač dėl to, kad pirmasis palūkanų pakėlimas per 11 metų yra „žingsnis, kuriam reikia kruopščiai pasiruošti ir kurį reikia paaiškinti“.
Banko ING ekonomistas Carstenas Brzeski pažymėjo, kad protokolo žinutė yra ši: „durys palūkanų didinimui, viršijančiam 25 bazinius punktus, vis dar yra atviros artėjančiame liepos 21 dienos posėdyje“.
„Kadangi euro zonai gresia recesija, o JAV ekonomika vėsta, kai kurie vanagai <..>. liepos mėnesį vis tiek gali siekti palūkanų padidinimo 50 bazinių punktų“, – mano analitikas.