• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik pusę gyventojams reikalingos elektros valstybė kitąmet ketina pirkti iš importuotojų. Be jokių konkursų ir už didesnę kainą nei šiemet. 160 milijonų litų. Tokios vertės kąsnis kitąmet bus siūlomas elektros importuotojams,rašo "Lietuvos rytas".

REKLAMA
REKLAMA

Esą tik taip įmanoma užtikrinti stabilų energijos tiekimą, geras kainas. Be to, taip neva kuriama laisvoji rinka. Kadenciją baigianti dešiniųjų Vyriausybė rugsėjo mėnesį priimtu nutarimu pasirūpino atverti vartus rusiškai elektrai, nors pati ištisus ketverius metus dievagojosi žūtbūtinai siekianti nukirpti energetinę bambagyslę su šia šalimi.

REKLAMA

Daugiau nei 1 teravatvalandė (TWh - milijardas kilovatvalandžių) elektros bus perkama iš importuotojų, 0,8 TWh - iš Lietuvoje veikiančių elektrinių. Mūsų šalies gyventojai per metus suvartoja 2,6 TWh elektros. Iki šiol bendrovė LESTO elektrą gyventojų poreikiams privaloma tvarka pirko iš Lietuvos elektrinių, vėjo, saulės jėgainių. Tačiau nuo sausio 1-osios ši prievolė bus panaikinta, tad LESTO gyventojams pirks tik dalį lietuviškos elektros. Kodėl atsirado tokie pokyčiai?

REKLAMA
REKLAMA

Oficialiai skelbiama, kad taip kuriama laisvoji rinka: valstybė dalį elektros pirks iš to, kuris pasiūlys mažiausią kainą, o elektros kilmė neva neturės jokios reikšmės. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė pripažino, jog naujoji tvarka įsigaliojo pagal kadenciją baigiančios konservatorių Vyriausybės nutarimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Negaliu nei patvirtinti, nei paneigti, kad ji rusiška", - atsakė komisijos pirmininkė, paklausta, iš kur daugiausia į Lietuvą importuojama elektra. Tačiau rinkoje niekas neabejoja, kad pasiūlyti teravatvalandę energijos per metus galės tiktai "Inter RAO Lietuva", kontroliuojama Rusijos energetikos milžinės "Inter RAO". Beje, mažesnioji "Inter RAO Lietuva" akcininkė yra bendrovė "Scaent Baltic", kurioje šeimininkauja su Kauno konservatoriais glaudžiai susiję verslininkai.

REKLAMA

Būtent šiems tarpininkams gali atitekti nemenkas kąsnis 160 milijonų litų vertės pyrago, kurį LESTO ketina pakloti importinės elektros pardavėjams.

Tuo tarpu praėjusią savaitę Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija paskelbė, kad elektra nuo kitų metų pradžios brangs 5-7 centais už kilovatvalandę - nelygu suvartojamos elektros kiekis ir pasirinktas planas. "Mes tik vykdome Vyriausybės nutarimą. Tokia kaina apskaičiuota pagal kelių energijos tiekėjų krepšelį", - kalbėjo D. Korsakaitė. Kas tie tiekėjai, pareigūnė neįvardijo. Bet visiems žinoma, kad vienas didžiausių - "Inter RAO Lietuva".

REKLAMA

Šiuo metu net "Nordpool" biržoje elektra yra pigesnė, nei Lietuva ketina pirkti iš importuotojų. Beje, dalyvauti konkurse rusiškos elektros importuotojams nereikės. Anot Viešųjų pirkimų tarnybos atstovų, įstatyme numatyta, kad reikalavimai skelbti konkursą netaikomi energetikos bendrovėms, kurių tikslas - išimtinė teisė perparduoti elektrą.

Tačiau tokia išimtis kelia įtarimų, kad valstybės atstovai su didžiausią rinkos dalį Lietuvoje užimančia bendrove "Inter RAO Lietuva" gali susitarti ir slapta. Tokių sandorių galimas rezultatas - didelis pelnas pardavėjams ir brangstanti elektra gyventojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų