Kinija susiduria su įvairiais ekonominiais sunkumais, įskaitant užsitęsusią nekilnojamojo turto sektoriaus krizę, sparčiai didėjantį jaunimo nedarbą ir pasaulinį ekonomikos sulėtėjimą, mažinantį Kinijoje pagamintų prekių paklausą. Tad Pekinas nori pritraukti investicijų, kad paskatintų augimą.
Valstybinis šalies transliuotojas CCTV parodė, kaip Xi Jinpingas, priimdamas įmonių vadovų grupę Pekino Didžiojoje liaudies salėje, kalbėjo apie tai, ką apibūdino kaip abipusę Pekino ir Vašingtono priklausomybę.
Kinijos užsienio reikalų ministerijos išplatintoje nuotraukoje matyti, kad tarp dalyvių buvo Cristiano Amonas, „Qualcomm“, didelės puslaidininkių gamintojos, atsidūrusios JAV ir Kinijos konkurencijos technologijų sferoje epicentre, generalinis direktorius.
Taip pat dalyvavo privataus kapitalo milžinės „Blackstone“ generalinis direktorius Stephenas Schwarzmanas.
„Skirtumai visada egzistuos, nes žmonės yra skirtingi ir net tos pačios šeimos žmonės yra skirtingi, – sakė Xi Jinpingas. – Tačiau turėtume ieškoti bendrų sąlyčio taškų ir siekti didesnio kompromiso. Tai galioja tiek tarp tautų, tiek tarp šeimos narių.“
Jis teigė, kad Kinijos ir JAV santykių istorija yra dviejų tautų draugiškų mainų istorija: „Abiejų šalių visų sluoksnių žmonės turėtų daugiau keistis ir bendradarbiauti.“
CCTV tiesiogiai neįvardijo dalyvių, tačiau iš nuotraukų matyti, kad konferencijoje nedalyvavo neseniai Kinijoje viešėjęs „Apple“ generalinis direktorius Timas Cookas.
Sumažėję ekonomikos augimo tikslai
Praėjusią savaitę T. Cookas atidarė naują „Apple“ parduotuvę Šanchajuje, o po to kartu su kitais aukščiausio lygio vadovais dalyvavo Kinijos plėtros forume Pekine.
„Manau, kad Kinija tikrai atsiveria, ir aš labai džiaugiuosi, kad esu čia“, – forumo kuluaruose valstybinio transliuotojo CGTN žurnalistui sakė jis, rodo vaizdo įrašas, paskelbtas vienoje iš transliuotojo socialinių tinklų paskyrų.
Jau nemažai metų Kinijos ekonomikos augimo tempai mažėja, o šį mėnesį Pekinas nustatė metinį tikslą – apie 5 proc. augimą. Tai gerokai mažiau nei didžiuliai rodikliai tais laikais, kai Rytų Azijos milžinė sparčiai dėjo žingsnius ekonominės gerovės link.
Labai svarbūs Kinijos ir JAV ekonominiai santykiai taip pat nukentėjo, abiem galybėms nesutariant opiais klausimais – nuo technologijų ir prekybos iki žmogaus teisių, taip pat dėl savivaldžios Taivano salos ir pretenzijų Pietų Kinijos jūroje.
Kinijoje veikiančios JAV įmonės vis dažniau skundžiasi dėl, jų nuomone, nesąžiningos verslo aplinkos, kurioje ribojama intelektinės nuosavybės apsauga ir teikiama pirmenybė konkuruojančioms kinų įmonėms.
Šį nerimastingumą dar labiau sustiprino praėjusiais metais pradėtos taikyti griežtos priemonės Kinijoje veikiančių JAV konsultacinių bendrovių atžvilgiu.
Rugpjūtį prekybos sekretorė Gina Raimondo įspėjo, kad nekeičiant reglamentavimo aplinkos JAV įmonėms verslas Kinijoje gali tapti per daug rizikingas.
Kinija atmetė šiuos nuogąstavimus, pabrėždama savo atvirumą užsienio investicijoms ir žadėdama labiau padėti užsienio kapitalo įmonėms.
Praėjusių metų lapkritį po susitikimo su JAV prezidentu Joe Bidenu San Fransiske Xi Jinpingas kalbėjos