• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos Tarptautinio Teisingumo Teisme (TTT) pirmadienį prasidės posėdžiai dėl Izraelio nuo 1967 metų vykdomos palestiniečių teritorijos okupacijos teisinių pasekmių. 

Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos Tarptautinio Teisingumo Teisme (TTT) pirmadienį prasidės posėdžiai dėl Izraelio nuo 1967 metų vykdomos palestiniečių teritorijos okupacijos teisinių pasekmių. 

REKLAMA

Kelios dešimtys valstybių, įskaitant JAV, Rusiją ir Kiniją, kreipsis į teisėjus savaitės trukmės sesijoje Taikos rūmuose Hagoje, TTT būstinėje. 

2022-ųjų gruodį JT Generalinė Asamblėja paprašė TTT pateikti teisiškai neprivalomą patariamąją nuomonę dėl „teisinių pasekmių, kylančių dėl Izraelio politikos ir praktikos okupuotoje palestiniečių teritorijoje, įskaitant Rytų Jeruzalę“.

Nors tokia TTT nuomonė nebūtų privaloma vykdyti, ji bus paskelbta didėjant tarptautiniam teisiniam spaudimui Izraeliui dėl karo Gazos Ruože, kilusio po spalio 7 dienos islamistų grupuotės „Hamas“ išpuolio. 

REKLAMA
REKLAMA

Šie posėdžiai nebus susiję su Pietų Afrikos byla. PAR teigia, kad Izraelis nuo spalio 7-osios atakų išprovokuoto karo pradžios palestiniečių anklave vykdo genocidą. 

REKLAMA

Sausį TTT Pietų Afrikos iškeltoje byloje nusprendė, kad Izraelis turi dėti visas pastangas, kad užkirstų kelią genocidui, ir leisti humanitarinei pagalbai patekti į Gazos Ruožą, tačiau nenurodė nutraukti ugnies. Tai dar nėra galutinis sprendimas šioje byloje.

Be to, penktadienį TTT atmetė Pietų Afrikos prašymą daryti dar didesnį spaudimą Izraeliui, kad šis nutrauktų puolimą prieš Gazos Ruože esančią Rafą, teigdamas, kad jis „privalo laikytis galiojančių priemonių“

REKLAMA
REKLAMA

„Užsitęsusi okupacija“

JT Generalinė Asamblėja prašo TTT išnagrinėti du klausimus.

Visų pirma teismo prašoma išnagrinėti teisines pasekmes to, ką Generalinė Asamblėja pavadino „nuolatiniu Izraelio vykdomu palestiniečių tautos teisės į apsisprendimą pažeidimu“.

Pasak Generalinės Asamblėjos, tai susiję su „užsitęsusia nuo 1967 metų užimtos palestiniečių teritorijos okupacija, [naujakurių] apgyvendinimu ir aneksija“ ir „priemonėmis, kuriomis siekiama pakeisti Šventojo Jeruzalės miesto demografinę sudėtį, pobūdį ir statusą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1967-ųjų birželį Izraelis per Šešių dienų karą sutriuškino kai kurias savo arabų kaimynes ir iš Jordanijos atėmė Vakarų Krantą su Rytų Jeruzale, iš Sirijos – Golano aukštumas, o iš Egipto – Gazos Ruožą ir Sinajaus pusiasalį.

Po to Izraelis pradėjo kurti nausėdijas 70 tūkst. kv. km užgrobtoje arabų teritorijoje. Vėliau JT paskelbė, kad palestiniečių teritorijos okupacija yra neteisėta. Pagal 1979-ųjų taikos susitarimą su Izraeliu Kairas susigrąžino Sinajų.

REKLAMA

TTT taip pat buvo paprašytas išnagrinėti pasekmes to, kas apibūdinama kaip Izraelio „susijusių diskriminacinių teisės aktų ir priemonių priėmimas“.

Antra, TTT turėtų išsakyti savo vertinimą, kaip Izraelio veiksmai „paveikia okupacijos teisinį statusą“ ir kokios yra pasekmės JT ir kitoms valstybėms.

Manoma, kad TTT sprendimą dėl šios bylos priims iki metų pabaigos. 

TTT pareikšta nuomonė nebus privaloma

TTT sprendžia valstybių ginčus, o jo sprendimai yra privalomi, nors jis turi mažai galių užtikrinti, kad jie būtų vykdomi.

REKLAMA

Tačiau šiuo atveju TTT pateikta nuomonė nebus privaloma. 

Teismo teigimu, „prašančioji įstaiga, agentūra ar organizacija gali laisvai įgyvendinti nuomonę bet kokiomis jai prieinamomis priemonėmis arba jos neįgyvendinti“.

Tačiau dėl daugumos patariamųjų nuomonių iš tiesų yra imamasi veiksmų.

Kiek anksčiau TTT yra pateikęs patariamąsias nuomones dėl 2008 metų Kosovo nepriklausomybės nuo Serbijos deklaracijos teisėtumo ir Pietų Afrikos apartheido okupacijos Namibijoje teisėtumo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, 2004-aisiais jis pateikė nuomonę, kad Izraelio okupuotoje palestiniečių teritorijoje pastatytos sienos dalys yra neteisėtos ir turėtų būti nugriautos.

Izraelis nedalyvaus susitikimuose ir piktai reagavo į JT Generalinės Asamblėjos kreipimąsi į TTT. Tuo metu Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) šį sprendimą pavadino niekingu ir gėdingu.

Praėjus savaitei po JT rezoliucijos priėmimo, Izraelis paskelbė apie kelias sankcijas Palestinos savivaldai (PA), siekdamas atkeršyti už jos pasiryžimą įgyvendinti šią rezoliuciją.

REKLAMA

Žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ (HRW) teigė, kad nors patariamosios nuomonės nėra privalomos, „jos gali turėti didelį moralinį ir teisinį autoritetą“ ir galiausiai tapti tarptautinės teisės dalimi.

HRW vyresnysis patarėjas teisės klausimais Clive'as Baldwinas (Klaivas Boldvinas) nurodė, kad posėdžiai turėtų „atkreipti dėmesį į Izraelio valdžios institucijų vykdomus sunkius piktnaudžiavimus prieš palestiniečius, įskaitant apartheido ir persekiojimo nusikaltimus žmoniškumui“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų