Tai – trečiasis toks paradas nuo karo Ukrainoje pradžios. Daugybėje Rusijos regionų pergalės Antrajame pasauliniame kare minėjimo paradai dėl saugumo buvo atšaukti.
Pirmoje eilėje – Lukašenkos šuo
Raudonojoje aikštėje buvo demonstruojama karinė technika, virš jos skrido naikintuvai, o šį renginį stebėjo Rusijos vadovybė, Kremliaus režimo sąjungininkai ir kai kurie kitų užsienio valstybių atstovai, rašo „The New York Times“.
Praėjusiais metais V. Putinas priėmė tik buvusių sovietinių respublikų, kurios kartu su Rusija Antrojo pasaulinio karo metais kovojo prieš nacistinę Vokietiją, prezidentus. Šiemet tarp užsienio valstybių vadovų buvo Kubos, Laoso ir Bisau Gvinėjos prezidentai, taip pabrėžiant nuolatinę Rusijos įtaką tarp besivystančių šalių, nepaisant Vakarų bandymų diplomatiškai izoliuoti V. Putiną.
V. Putino artimiausias sąjungininkas, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, taip pat dalyvavo parade ir atsivedė savo šunį, špicą Umką.
Kaip ir ankstesniais metais, parade ir didžiulėje ginkluotės parodoje nedalyvavo Vakarų valstybių vadovai ir premjerai.
Gegužės 9-oji Maskvoje
Gegužės 9 dienos kalboje Kremliaus vadovas įprastai šlovino savo karius ir kariuomenės veteranus.
Pernai per Pergalės dienos minėjimą V. Putinas sakė, kad šalis dalyvauja „tikrame kare“ dėl išlikimo, ir kaltino Vakarų elitą siekiant „Rusijos dezintegracijos ir sunaikinimo“.
Ketvirtadienį jis tik kartą užsiminė apie karą Ukrainoje, pavartodamas savo pirminį invazijos pateisinimą „specialioji karinė operacija“.
Jis pažėrė kaltinimų Vakarams, šmeižė juos melu ir veidmainyste.
Pati ceremonija buvo šiek tiek platesnė nei pernai.
Per Raudonąją aikštę šiemet žygiavo apie 9 000 karių, o pernai maždaug 8 000. Buvo demonstruojama keliomis dešimtimis daugiau karinės technikos vienetų.
Simboliška, kad šių metų parade vėl praskrido naikintuvai, kurie virš Maskvos centro paliko Rusijos vėliavos spalvų taką. Pernai šis skrydis buvo atšauktas, padažnėjus Ukrainos bepiločių lėktuvų atakoms prieš Rusijos sostinę.