Moterų lytinių organų žalojimas (MLOŽ), yra procedūra, kurios metu moters lytiniai organai yra nupjaunami arba sužalojami.
Ši praktika neturi medicininio pagrindo, ji gali rimtai pakenkti moterų ir mergaičių sveikatai, be to, yra labai skausminga.
Dažniausiai ją atlieka su netinkama įranga, netinkamose vietose, medicininės kvalifikacijos neturintys žmonės.
MLOŽ yra atliekamas dėl socialinio pripažinimo, religijos, priemonių, tariamai padedančių išsaugoti merginos ar moters nekaltybę ir tam, kad padidintų seksualinį malonumą vyrams, rašoma BBC.
Tiesa ta, kad MLOŽ tęsis tol, kol bus juntama nelygybė tarp vyrų ir moterų Afrikoje, nes yra tikima, jog MLOŽ padaro moterį seksualesne vyrui.
MLOŽ Europoje
Baugina tai, kad MLOŽ vyksta ir Europoje, kurioje sparčiai kyla šios praktikos rodikliai.
Europoje sužalotų moterų daugiausiai yra Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje, todėl manoma, kad politikai į MLOŽ problemą turėtų žiūrėti daug rimčiau, nes ji vyksta pasauliniu mastu.
Didžiojoje Britanijoje moterų lytinių organų žalojimas yra uždraustas nuo 1985 m., tačiau pirmasis teismo nuosprendis dėl šios praktikos paskelbtas tik 2019 m. vasarį.
EPRS praneša, kad 2012-2020 m. Europos lyčių lygybės instituto atlikti MLOŽ tyrimai parodė, jog aukų yra mažiausiai 16 Europos Sąjungos šalių: Austrijoje, Belgijoje, Kipre, Danijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Italijoje, Liuksemburge, Švedijoje, Nyderlanduose ir kitur.
Šiuo metu Europoje yra daugiau nei 600 tūkst. moterų, išgyvenusių MLOŽ, o 180 tūkst. mergaičių vis dar gresia pavojus patirti šią praktiką.
Maždaug 20 tūkst. moterų ir mergaičių iš šalių, kuriose praktikuojama MLOŽ, kasmet prašo Europos Sąjungos prieglobsčio. Šis skaičius nuolat augo nuo 2008 m.
BBC rašoma, jog Jungtinių Tautų skaičiavimais MLOŽ yra praktikuojamas 30 Afrikos ir Artimųjų Rytų šalyse, kai kuriose Azijos ir Lotynų Amerikos šalyse ir tarp imigrantų, gyvenančių Vakarų Europoje, Šiaurės Amerikoje, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje.
MLOŽ pasaulyje
Remiantis UNICEF ataskaita, atlikta 29 Afrikos ir Artimųjų Rytų šalyse, nustatyta, kad ši praktika vis dar plačiai taikoma, nepaisant to, kad 24 iš šių šalių turi teisės aktus, nukreiptus prieš MLOŽ.
Tokiose šalyse kaip Didžioji Britanija, kur MLOŽ yra neteisėtas, ekspertė ir advokatė Charlotte Proudman teigia, kad ji vis dažniau atliekama kūdikiams.
Todėl MLOŽ atvejų „beveik neįmanoma aptikti“, nes mergaitės nelanko mokyklos arba nėra pakankamai suaugusios ir subrendusios, kad galėtų apie tai pranešti.
MLOŽ gali sukelti fizinės ir psichinės sveikatos problemas, kurios gali turėti įtakos moterims vėlesniame gyvenime, paaiškino Bishara Sheikh Hamo iš Boranos bendruomenės Kenijoje.
„Man buvo atlikta MLOŽ, kai aš buvau 11 metų“, – sakė B. Hamo.
Moteris pridūrė: „Mano močiutė pasakė, kad MLOŽ yra reikalavimas kiekvienai mergaitei ir kad tai padaro mus tyromis.“
Tačiau B. Hamo nežinojo, kad dėl MLOŽ menstruacijų ciklas taps nereguliarus, atsiras šlapimo pūslės problemų ir pasikartos infekcijos.
MLOŽ specialistė Huda Mohamed sako, kad procedūra gali sukelti itin rimtų problemų, įskaitant šlapimo nelaikymą.