Ketvirtadienį užterštą vandenį pradėjusi išleidinėti Japonija tvirtina, kad ši operacija yra saugi, tačiau sulaukė aršaus Kinijos pasipriešinimo.
Tarptautinė atominės energijos agentūra (TATENA) taip pat teigė, kad Japonijos planas per kelis dešimtmečius išleisti išvalytą vandenį iš Fukušimos AE į jūrą yra saugus, tačiau Pekinas uždraudė maisto produktų importą iš 10 Japonijos prefektūrų, o jo pavyzdžiu pasekė ir Honkongas.
„Vandenynas yra bendra visos žmonijos nuosavybė, o priverstinis Fukušimos branduolinių nuotekų išleidimas į vandenyną yra itin savanaudiškas ir neatsakingas veiksmas, kuriuo ignoruojami tarptautiniai visuomenės interesai“, – sakoma Kinijos užsienio reikalų ministerijos išplatintame pareiškime.
Japonija neįrodė plano teisėtumo ar branduolinių nuotekų valymo įrangos ilgalaikio patikimumo, priduriama jame.
Pasak ministerijos, Tokijas taip pat neįrodė branduolinių nuotekų duomenų autentiškumo ir tikslumo, taip pat neįrodė, kad į vandenyną išleidžiamos nuotekos yra nekenksmingos jūros aplinkai ir žmonių sveikatai.
„Tai, ką padarė Japonijos pusė, yra rizikos perkėlimas visam pasauliui ir skausmo perkėlimas ateities žmonių kartoms, – sakoma pareiškime. – Laikydama nuotekų išleidimą įvykusiu faktu, Japonijos pusė kartu atsidūrė tarptautinėje aklavietėje.“