• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moteris, kuri nuvyko į Siriją ištekėti už džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojo ir iš kurios dėl to buvo atimta Jungtinės Karalystės pilietybė, trečiadienį pralaimėjo teisinį mūšį dėl pilietybės susigrąžinimo.

Moteris, kuri nuvyko į Siriją ištekėti už džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ (IS) kovotojo ir iš kurios dėl to buvo atimta Jungtinės Karalystės pilietybė, trečiadienį pralaimėjo teisinį mūšį dėl pilietybės susigrąžinimo.

REKLAMA

Teisėjas Robertas Jay atmetė Shamimos Begum pateiktą apeliaciją.

Shamimai buvo vos 15 metų, kai ji 2015-aisiais su dviem draugėmis pabėgo iš Londono prisidėti prie IS. Vėliau žurnalistai ją rado pabėgėlių stovykloje, kur ji atsidūrė pabėgusi nuo teroristų grupuotės ir JAV remiamų pajėgų kovų.

Šis sprendimas reiškia, kad 23 metų Sh. Begum negali grįžti į JK iš savo dabartinių namų pabėgėlių stovykloje Sirijos šiaurėje.

2019 metų vasarį ji sakė, kad liko be pilietybės, kai tuometinis britų vidaus reikalų sekretorius Sajidas Javidas panaikino jos JK pilietybę nacionalinio saugumo sumetimais po to, kai ji buvo rasta Sirijos stovykloje.

REKLAMA
REKLAMA

2020 metais JK tribunolas nusprendė, kad ji nėra asmuo be pilietybės, nes yra „Bangladešo pilietė pagal kilmę“.

Praėjusiais metais JK Aukščiausiasis Teismas atsisakė leisti Sh. Begum atvykti į JK, kad ji galėtų kovoti dėl pilietybės. Vėliau ji kreipėsi į Specialiąją imigracinių apeliacijų komisiją (SIAC).

REKLAMA

Trečiadienį atmesdamas jos apeliaciją, R. Jay teigė, kad „pagal mūsų konstitucinį susitarimą šiuos jautrius klausimus turi vertinti valstybės sekretorius, o ne komisija“.

Tačiau jis sakė, kad Sh. Begum argumentai yra labai svarūs ir kad S. Javido išvada, jog ji savanoriškai išvyko į Siriją, yra „tiek pat griežta, kiek ir nejautri“.

„Be to, argumentas, kad valstybės sekretoriui patarinėjantys asmenys mano, jog šis klausimas yra vienareikšmis, yra pagrįstas, nors daugelis teigia, kad yra įvairių pilkų atspalvių“, – pridūrė jis.

REKLAMA
REKLAMA

Kaltinimai prekyba žmonėmis

Vidaus reikalų ministerija pareiškė, kad „džiaugiasi, jog teismas pritarė vyriausybės pozicijai“.

Sh. Begum yra viena iš šimtų europiečių, kurių likimas po „kalifato“, kurį IS buvo paskelbusi kažkada kontroliuotose Irako ir Sirijos teritorijose, žlugimo 2019 metais tapo opiu klausimu vyriausybėms.

Sh. Begum advokatė Samantha Knights praėjusį lapkritį penkias dienas trukusiame SIAC posėdyje sakė, kad Sh. Begum ir jos draugai buvo „paveikti ryžtingos ir veiksmingos“ IS grupuotės „propagandos mašinos“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rašytiniuose pareiškimuose ji pridūrė, kad yra įtikinamų įrodymų, jog ji buvo „verbuojama, gabenama, perduodama, slepiama ir priimama Sirijoje seksualinio išnaudojimo ir santuokos su suaugusiu vyru tikslais“.

Ji pridūrė, kad procesas, kurio metu vyriausybė priėmė sprendimą atimti Sh. Begum pilietybę, buvo, jos vertinimu, netradicinis ir pernelyg skubotas.

REKLAMA

Vyriausybei atstovaujantis Jamesas Eadie teigė, kad Sh. Begum „keliavo, prisijungė ir išbuvo Sirijoje ketverius metus“ ir kad ji paliko IS kontroliuojamą teritoriją tik saugumo sumetimais, „o ne dėl to, kad iš tikrųjų atsiribojo nuo grupuotės“.

Jis pridūrė, kad prieš priimdamas sprendimą S. Javidas tinkamai apsvarstė visus veiksnius, o byla susijusi su nacionaliniu saugumu, o ne su prekyba žmonėmis.

Per pirmuosius interviu Sh. Begum akivaizdus gailėjimosi trūkumas sukėlė pasipiktinimą, tačiau vėliau ji išreiškė apgailestavimą dėl savo veiksmų ir užuojautą IS aukoms.

REKLAMA

Praėjusiais metais sukurtame dokumentiniame filme ji pasakojo, kad atvykusi į Siriją greitai suprato, jog IS „gaudo žmones“, kad padidintų kalifato skaičių ir „atrodytų gerai“.

Apskaičiuota, kad iš JK į Siriją ir Iraką prisijungti prie IS yra išvykę apie 900 žmonių. Manoma, kad maždaug 150 iš jų buvo atimta pilietybė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų