• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas svarstys konservatorių inicijuotas įstatymų pataisas, siūlančias išslaptinti buvusius KGB bendradarbius.

Seimas svarstys konservatorių inicijuotas įstatymų pataisas, siūlančias išslaptinti buvusius KGB bendradarbius.

REKLAMA

Už šią opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario Arvydo Anušausko antradienį Seimui pateiktą iniciatyvą po pateikimo balsavo 69 Seimo nariai, prieš buvo 14, susilaikė 13 parlamentarų. Projektą svarstys Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK), o balandžio 29 d. jis vėl atsiras plenarinių posėdžių darbotvarkėje. 

Jeigu Seimas pritartų projektui, savanoriškai prisipažinusiems slapta bendradarbiavus su SSRS specialiosiomis tarnybomis asmenims neliktų šiuo metu įstatyme numatytos 75 metų slaptumo garantijos. 

Buvusių KGB bendradarbių pateiktai informacijai būtų taikomos bendros Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo normos. Tokios informacijos ir duomenų naudojimo tvarką nustatytų valstybės įgaliota institucija – Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir tokias bylas saugantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC). 

REKLAMA
REKLAMA

Pateikdamas įstatymo pataisas A. Anušauskas sakė, kad prisipažinusių asmenų pateikta informacija jau turi būti prieinama. Parlamentaras pastebėjo, kad  iki 2000 m. prisipažinusių apie slaptą bendradarbiavimą su buvusios SSRS tarnybomis amžiaus vidurkis siekė 58 metus, o šiuo metu jis turėtų būti gerokai didesnis.

REKLAMA

„Dalis žmonių jau yra mirę. Manau, kad tas bylas  reikėtų padaryti prieinamomis. Kadangi jas sudarė VSD, todėl jis yra atskingas už jų atvėrimą, kai numato Valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymas“, – sakė A. Anušauskas.

Jis akcentavo, kad nėra buvusių KGB bendradarbių sąrašo.

„Dar kartą kartoju: nėra tokio sąrašo, yra atskiros bylos, kurios savo turiniu skiriasi. VSD turi įvertinti ir nustatyti, kaip tie dokumentai turi būti matomi viešumoje“, – akcentavo A. Anušauskas. 

REKLAMA
REKLAMA

Kadangi nėra buvusių KGB bendradarbių sąrašo, Seimo narys Vitalijus Šeršniovas pasiūlė dar vieną išeitį – paviešinti gyventojus, kurie niekada neturėjo reikalų su KGB.

„Sukurkime duomenų bazę, paviešinkime gyventojus, kurie niekada neturėjo reikalų su KGB ir pamatysime ko ten trūksta“, – pasiūlė politikas. 

Seimo narys Vytautas Sinica mano, kad projektą bus galima tobulinti, tačiau pats principas, jo nuomone, yra teisingas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Anušauskas  nemano, kad Seimui priėmus pasiūlytas įstatymo pataisas ši tema išnyks iš politinės darbotvarkės. 

„Greičiausiai – ne, bet tai leis visuomenei  susipažinti  apie ką mes kalbame, sudarys galimybę šiems žmonėms išeiti iš šešėlio ir  galutinai išspręsti savo moralines dilemas“, – mano A. Anušauskas. 

Jo parengtos pataisos numato, kad „užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateikta informacija ir duomenys apie juos yra įslaptinami ir saugomi įstatymų nustatyta tvarka. Pasibaigus įslaptinimo terminui, pateiktos informacijos ir duomenų apie juos naudojimo tvarką nustato Vyriausybės įgaliotos institucijos.“ 

REKLAMA

Dokumentų ir archyvų įstatymo pakeitimus parengęs konservatorius taip pat siūlo panaikinti ribojimus naudotis Nacionalinio dokumentų fondo ypatingosios dalies dokumentais, kuriuose galimai galėjo būti informacijos apie asmenis prisipažinusius slapta bendradarbiavus su SSRS specialiosiomis tarnybomis.

ELTA primena, kad dar 2018 metais Lietuvos lenkų rinkimų akcijai-Krikščioniškų šeimų sąjungai (LLRA-KŠS) atstovaujantys Seimo nariai siūlė užbaigti liustracijos procesą ir išslaptinti užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą asmenų pateiktą informaciją ir duomenis apie juos. Įžvelgęs galimą Konstitucijos pažeidimą, Seimas tam nepritarė.

REKLAMA

Praeitoje Seimo kadencijoje tuometinės opozicijos siūlymas išslaptinti buvusius KGB bendradarbius irgi nebuvo sėkmingas. 

Dar šioje pavasario sesijoje Seimą turėtų pasiekti  „Nemuno aušros“ pirmininko Remigijaus Žemaitaičio iniciatyva dėl  KGB bendradarbių išslaptinimo. 

2015 m. Seimas priėmė įstatymo pataisas, kuriomis įsipareigojo  įslaptinti 75 metams ir saugoti užregistruotų, prisipažinusių ir įrašytų į įskaitą buvusių slaptų KGB bendradarbių pateiktą informaciją.

Galiojančiame įstatyme numatyta, kad informacija apie slapta bendradarbiavusius asmenis išslaptinama ir viešai paskelbiama, kai asmuo eina prezidento, Seimo, Europos Parlamento ar savivaldybės tarybos nario-mero, Vyriausybės nario, teisėjo, prokuroro pareigas arba į jas kandidatuoja.

Aukok
REKLAMA
Dedulė ir Fermeris KGB agentai
Dedulė ir Fermeris KGB agentai
Viešinti visas KGB PADUGNES.
VIEŠINTI ir ne kitaip.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų