Vitaminas D yra riebaluose tirpus vitaminas, būtinas stipriems kaulams, sveikai psichinei būklei ir kokybiškam miegui. Gydytojai dažnai pabrėžia, kad šio vitamino trūksta daugeliui suaugusiųjų.
Vitamino D kiekis priklauso nuo individualios organizmo būklės, o jo trūkumo simptomai gali skirtis kiekvienam asmeniui. Sveikatos priežiūros specialistė gydytoja Sarah Wallingford paaiškina, kaip atpažinti vitamino D trūkumą ir kokie trys pagrindiniai būdai gali padėti šį trūkumą įveikti, rašo health.unl.edu.
Vitamino D trūkumo požymiai
Dauguma žmonių, kuriems trūksta vitamino D, gali nejusti jokių simptomų. Vis dėlto, kai trūkumas yra reikšmingas, gali pasireikšti tokie požymiai kaip:
- Nuovargis;
- Prastas miegas;
- Kaulų skausmas arba skausmingumas;
- Depresija, liūdesys;
- Plaukų slinkimas;
- Raumenų silpnumas;
- Apetito praradimas;
- Didesnis polinkis sirgti;
- Blyški oda.
Jeigu pastebite šiuos simptomus, verta kreiptis į gydytoją. Kraujo tyrimas padės nustatyti vitamino D kiekį organizme ir įvertinti, ar reikalingi maisto papildai ir, jei taip, kokio stiprumo.
Vitamino D šaltiniai ir papildai
Nors natūraliai šio vitamino turinčių maisto produktų nėra daug, tam tikri produktai yra puikūs vitamino D šaltiniai. Štai penki produktai, kuriuose jo gausu:
- Riebi žuvis (pavyzdžiui, lašiša, upėtakis, tunas, skumbrė);
- Konservuota žuvis (pavyzdžiui, silkė, sardinės);
- Kiaušinių tryniai;
- Jautienos kepenys;
- Žuvų kepenys.
Pasak gydytojos S. Wallingford, daugumai žmonių rekomenduojama vartoti vitamino D papildus. Yra dvi vitamino D formos: D2 ir D3. Nors organizmas gali pasisavinti abi, tyrimai rodo, kad D3 pasisavinamas efektyviau.
Vartojant vitamino D papildus rekomenduojamomis dozėmis, šalutinis poveikis yra retas. Organizmas perteklių pašalina per šlapimą, todėl sunku perdozuoti vitaminą D, nebent vartojamos labai didelės dozės.
Tačiau labai aukštas vitamino D kiekis gali būti pavojingas ir sukelti tokius simptomus kaip pykinimas, vėmimas, troškulys bei inkstų akmenys. Prieš pradėdami vartoti papildus, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku, ypač jei vartojate kitus vaistus, nes vitaminas D gali su jais sąveikauti.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!