Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad vakar Vatikanas oficialiai pranešė apie popiežiaus Pranciščkaus mirties priežastį. Jie rašė, kad mirtį lėmė insultas, kuris sukėlė popiežiui komą ir negrįžtamą širdies nepakankamumą.
Apie šią mirties priežastį kiek anksčiau pirmadienį rašė ir keli skirtingi leidiniai. Tiesa, tąkart nebuvo oficialaus Vatikano patvirtinimo.
Siekiant sumažinti mirčių nuo insulto skaičių, naujienų portalas tv3.lt dalijasi pagrindiniais požymiais, kurie gali padėti atpažinti galvos smegenų pažeidimą.

Insulto požymiai
Šia tema su naujienų portalo tv3.lt anksčiau yra kalbėjęs Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) gydytojas neorologas dr. Saulius Taroza. Jis pasakojo, į kokius požymius vertėtų atkreipti dėmesį siekiant identifikuoti insultą laiku.
„Insulto požymiai dažniausiai atsiranda staiga ir nesukelia skausmo, todėl daugelis žmonių jų iškart neatpažįsta ir galvoja, kad tai praeis. Tačiau ištikus insultui, delsti negalima nė minutės: kuo greičiau žmogus gaus profesionalią medicininę pagalbą, tuo mažesni bus šios ligos padariniai“, – pasakojo gydytojas neurologas dr. Saulius Taroza.
Vienas iš pagrindinių insulto požymių yra veido perkreipimas. Žmogui atsiranda seilėtekis, priėjus prie veidrodžio ir pabandžius nusišypsoti, galima iškart pastebėti nusvirusį lūpų kampą. Ne mažiau dažnas ir vienos, dešinės ar kairės, pusės rankos nusilpimas. Žmogui sunku sugniaužti kumštį ar palaikyti pakeltą ranką, rašoma Klaipėdos universiteto ligoninės pranešime.
Apie insultą gali pranešti ir kalbos sutrikimas, kai žmogus nebegali aiškiai ištarti žodžių ar suprasti aplinkinių. Kartais prasidėjusią ligą padeda atpažinti ir staiga atsiradę pusiausvyros ar regos sutrikimai.
Dr. S. Taroza pažymėjo, kad pastebėjus bent vieną iš šių požymių, būtina kuo skubiau skambinti 112 ir iškviesti greitąją pagalbą. Nuo to priklauso tolimesnė žmogaus gyvenimo kokybė.
„Kai insultas neatpažįstamas, aplinkiniai žmogui dažnai siūlo pagulėti ir išgerti vandens, tačiau čia kiekviena minutė yra aukso vertės ir kuo ilgiau bus delsiama, tuo daugiau laiko, būtino siekiant išvengti neatitaisomų pasekmių sveikatai, bus prarasta. Tik pristačius pacientą per pirmas valandas, galima taikyti modernias ir specializuotas gydymo priemones“, – sakė gydytojas neurologas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
-Taip, kad siūlymas laiku atpažinti insulto požymius yra niekinis. Jeigu tokio svarbaus žmogaus ligos požymių niekas nepastebėjo, tai nėra ko ir perspėti visus žmones dėl insulto. - Kiekvienam žmogus staigi mirtis ateina staiga ir netikėtai, kartais be jokių požymių.