Dažnai kyla klausimas, kur derėtų laikyti konservus – parduotuvėse jie laikomi atvirose ir nešaldomose lentynose, tačiau, kaip juos sandėliuoti tinkamai? Pasak V. Pušinaitės komercinius konservuotus maisto produktus ir kitus stabilius gaminius reiktų laikyti vėsioje, sausoje vietoje.
„Trumpą laiką galima juos laikyti šaldytuve, geriausia – jau atidarius, t. y. vartojant. Ilgesnį laiką drėgnoje aplinkoje laikoma konservų pakuotė (pvz., iš metalo dangteliai ir pan.) gali pradėti rūdyti“, – nurodo VMVT specialistė.
Laikymo sąlygos yra vienodos visiems konservuotiems maisto produktams. Nuo konservų rūšies priklauso tik jų galiojimo laikas.
„Produkto savybės, kurias suteikia naudojami ingredientai, gaminimo technologija, pakavimo būdas, laikymo ir kitos sąlygos yra svarbios nustatant maisto produktams galiojimo laiką, t. y. kaip ilgai pagamintas maisto produktas bus saugus, kokybiškas, tinkamas vartoti. Laikui bėgant maisto skonis, tekstūra ir maistinė vertė mažėja, kinta mikrobiologinė kokybė“, – sako V. Pušinaitė.
Ar svarbus galiojimo laikas?
Specialistė nurodo, kad prieš perkant konservuotus, ilgai galiojančius maisto produktus reikėtų kreipti dėmesį į informaciją, kuri pateikiama produkto etiketėje.
„Vartotojai maistą renkasi pagal savo poreikius, prieš tai įvertinę informaciją apie perkamą maistą, pvz., susipažinę su sudedamųjų dalių sąrašu, maistine verte ar kita informacija. Visada taip pat rekomenduojama susipažinti su gamintojo nurodyta informacija apie maisto produkto laikymo, paruošimo ir vartojimo (galiojimo laikas, suvartojimas ir laikymas atidarius ir pan.) sąlygas ir taip apsisaugoti nuo neteisingo vartojimo ir su tuo susijusių pasekmių“, – aiškina ji.
Visuomenėje yra įsigaliojęs mitas, kad konservuoti maisto produktai neturi galiojimo laiko ir juos valgyti yra saugu, net po galiojimo datos, nurodytos ant pakuotės. VMVT specialistė pabrėžia, kad toks įsitikinimas yra klaidingas.
„Bet kuris pramoniniu būdu pagamintas maistas turi būti vartojamas pagal gamintojo nurodytas vartojimo sąlygas, atsižvelgiant į nustatytą tinkamumo vartoti terminą, atidarytos pakuotės suvartojimą (kai tokia informacija nurodyta).
Pramoniniu būdu pagamintas maistas visada turės galiojimo laiką, nes tai susiję su saugaus ir kokybiško maisto pateikimu rinkai“, – nurodo V. Pušinaitė.
Naminiai konservai
Tikriausiai kiekvienuose namuose galima rasti ir pačių pasigamintų ar artimųjų rankomis gamintų konservų. Pirmiausiai specialistė įspėja, kad konservuotas maistas, turintis gedimo požymių (spalva, kvapas, išvaizda, pakuotės pakitimai ir pan.), neturi būti vartojamas. Ji priduria, kad namuose konservuotą maistą rekomenduojama suvalgyti per vieną sezoną – t. y. per 12 mėnesių nuo jo gamybos.
„Didelio rūgštingumo maisto produktai, tokie kaip pomidorai ir kiti vaisiai, geriausią kokybę galėtų išsaugoti iki 12 mėnesių, o mažai rūgščių maisto produktų, tokių kaip konservuoti žirneliai, bulvės, kukurūzai ar mėsa – ir ilgiau (iki kelerių metų).
Jei pakuotės yra geros būklės (nėra įlenkimų, išsipūtimo ar rūdžių ar kitų gedimo požymių) ir buvo laikomos vėsioje, švarioje, sausoje vietoje, užkonservuotas maistas bus saugus ir tinkamas vartoti.
Atidarytus namuose gamintus konservuotus produktus, kuriuose yra daug rūgščių, pavyzdžiui, pomidorų gaminius, sultis, vaisius, marinuotus agurkus, raugintus kopūstus ir maistą, pagamintą acto padažuose, rekomenduojama laikyti, suvartoti iki 7 dienų, o kitus mažai rūgštingus (tokius kaip mėsa, paukštiena, žuvis, padažas, troškinys, sriubos, pupelės, morkos, kukurūzai, makaronai, žirniai, bulvės ir špinatai) produktus – per kelias (3-4) dienas“, – nurodo specialistė.