Diagnostikos ir dienos chirurgijos centro „Antėja“ gydytoja ginekologė Gintarė Čipinienė primena, kad pagrindinis gydytojo ginekologo tikslas – ne stebėtis ar teisti, o padaryti viską, kad pacientė jaustųsi patogiai, atsakyti į visus moteriai rūpimus klausimus ir pasirūpinti jos sveikata.
Moters baimė ginekologo kabinete – ne visada pagrįsta
Į gydytojo ginekologo kabinetą ypač nedrąsiai pasibeldžia jaunos pacientės, paauglės, kurios jaudinasi, kad iš karto ginekologas nurengs nuogai ir tyrinės intymias vietas. „Tačiau jaunos pacientės ypač džiugina, nes paprastai iš jų išauga nuostabios, savo sveikata besirūpinančios moterys“, – sako gydytoja ir priduria, kad paauglės pacientės apžiūra prasideda nuo elementaraus momento – pokalbio apie mėnesinių ciklą, supažindinimo, kuo ciklo trukmė skiriasi nuo kraujavimo trukmės.
„Svarbiausia šiuo atveju – pabendrauti, nuraminti, neskubėti“, – gydytoja vardija savo darbo principus. Tiesa, dažnai jaunai moteriai net nereikia sėsti į ginekologo kėdę, o prireikus tirti ultragarsu, tiriama per pilvo sieną. Išsamūs tyrimai – visada privalo būti išaiškinti: svarbu aptarti procedūros tikslą, atlikimo principą.
Nedažna moteris ateidama pas specialistą žino, kada buvo paskutinių mėnesinių pirma diena. Tačiau ši informacija – svarbi: pagal ciklo trukmę vertinamas išskyrų pobūdis, gimdos gleivinės ir kiaušidžių pokyčiai. Šiuo atveju situaciją lengvina įvairios programėlės, galinčios padėti sekti ciklą.
Ginekologo kabinete – negatyvių patirčių istorijos
Vos pravėrus gydytojo ginekologo kabineto duris, pasigirsta įvairios baimės. Gydytoja ginekologė G. Čipinienė vardija dažniausias: dėl išskyrų iš makšties, nesupratimo, kaip išskyrų kiekis ir pobūdis keičiasi ciklo metu ir pan. Akivaizdu, kad lytinio švietimo klausimas – vis dar įšaldytas. Tačiau specialisto dėka jau po kelių minučių visi klaustukai virsta taškais, ir moteris atsikvepia.
Mitai ir baimės: ko dažniausiai bijo moterys?
Apie baimes ir mitus, kurie neapleidžia bene kiekvienos moters, ruošiantis pas gydytoją ginekologą, verta pakalbėti plačiau, nes neretai tai patirtis, turinti itin didelį neigiamą krūvį tiek fizinei, tiek emocinei sveikatai. Vardijame dažniausiai stresą keliančias situacijas:
Intymių vietų rodymo baimė – moteris bijo nusirengti ir rodyti intymias vietas svetimam žmogui. Tai tikrai suprantama baimė, nesaugumas, moteriai pagrįstai gali būti baugu ir nedrąsu. Tačiau gydytojas ginekologas visada užtikrina saugią aplinką: visišką privatumą rengiantis, o procedūrų metu į kabinetą niekada neužeis joks pašalinis žmogus.
Bikinio plaukų baimė – tai ne ginekologų „išmislas“. Prieš apsilankant pas ginekologą nereikia daryti bikinio depiliacijos: gaktos srityje augantys plaukai – visiškai normalu.
Skausmo baimė – ginekologinės apžiūros ar tyrimų procedūros neskausmingos. Gydytojas ginekologas apžiūros metu kruopščiai paaiškina, kas bus daroma, ir tuo pačiu metu palaikomas gyvas pokalbis tiesiog apie gyvenimą.
Vėžio baimė – daugybę metų vykdoma prevencinė programa gimdos kaklelio vėžiui nustatyti, tačiau sergamumas šia vėžio forma – vis dar itin aukštas. Moterys nesitikrina, nes bijo vėžio. Tačiau anksti nustatomi gimdos kaklelio pakitimai – tai ne vėžys. Net ir nustačius aukšto laipsnio gimdos kaklelio pakitimus ir atlikus nedidelę gimdos kaklelio operaciją, moteris gali pastoti, išnešioti ir pagimdyti. Reikėtų nepamiršti, kad programa vykdoma nuo 25 m. amžiaus, tačiau moterims, kurios jau gyvena lytinį gyvenimą daugiau nei dvejus metus, gydytoja rekomenduoja tikrintis savo lėšomis ir nelaukti 25 m.
Lytiškai plintančių infekcijų baimė – Lietuvoje mažai kalbama apie lytiškai plintančias infekcijas ir jų žalą moters sveikatai. Yra bakterijų, pavyzdžiui, chlamidijos, kurios gyvena gimdos kaklelio ląstelėse ir šlaplėje, ir paprastam tepinėlyje iš makšties jų neįmanoma nustatyti. Tenka pasitelkti brangius tyrimus. Tiesa, moteris gali ir nežinoti, kad turi kokią pasislėpusią bakteriją – juk dažnai paskausta pilvą, vargina keistesnės išskyros. Vis dėlto negydytos infekcijos gali lemti nevaisingumą. O pasakymas „jis man – pirmas, aš jam – pirma“ – ne argumentas.
Baimę didina nežinomybė
Ar pagrįstos moterų baimės ir kaip stipriai gajūs mitai? Dažniausiai baimę lemia nežinomybė, nauja, neįprasta, mažai žinoma informacija. Visgi po truputį moteris ima kalbėti apie savo kūną, suprasti, kas su ja vyksta. Nors be produktyvaus lytinio švietimo nebus ir didelio pokyčio. Gydytoja ginekologė G. Čipinienė dažnai griauna mitus apie „kvailus klausimus“, nes visi klausimai svarbūs. Ir nereikėtų stebėtis, jei ginekologas paklaus apie higienos priemones mėnesinių metu, kasdienės higienos įpročius. Žinodamas šią informaciją, jis padės pacientei suprasti, ar kraujavimas gausus, primins, kad kasdien naudojami įklotai gali sukelti makšties mikrofloros disbalansą ar alergiją, ir ką tokiu atveju daryti.
Kaip įveikti ginekologų ir procedūrų baimę?
Kaip moteris rūpinasi savo grožiu, taip dera rūpintis ir sveikata. Sveikatai skirtą dieną kalendoriuje pasižymėkite jau dabar. Pas gydytoją ginekologą profilaktinei apžiūrai reikėtų apsilankyti kasmet.
Svarbu išdrįsti praverti gydytojo ginekologo kabineto duris. Pasirinkus patikimą specialistą, į visus klausimus bus atsakyta, tad ir baimė išsivadės. Labai pravartu moteriai savęs paklausti, kokia šios baimės priežastis. Pasakymai „neplanuoju nėštumo“, „turiu tik vieną partnerį“, „jau menopauzė“ ir man nereikia – tai tik galimos problemos atidėjimas.
Raskite specialistą, kuriuo pasitikite
Lietuvoje pacientams net įstatymu užtikrinama teisė pasirinkti gydymo įstaigą ir specialistą. Net jei būta karčių patirčių, nepasiduokite: tikrai rasite savo gydytoją, prie kurio bus ir drąsiau, ir apsilankymai nebus tokie nemalonūs. Puoselėkite sveikatą. Nelaukite kvietimo pasitikrinti, padarykite tą nedelsdama. Pasinaudokite galimybe atlikti ultragarsinį tyrimą, detaliai įvertinti gimdos ir kiaušidžių anatomiją.