• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisant to, kad kontraceptinės spiralės pagal populiarumą užima antrą vietą po geriamųjų kontraceptikų, jas lydi daugybė mitų. Vienos moterys baiminasi svetimkūnio gimtoje, kitos – šalutinių poveikių.

Nepaisant to, kad kontraceptinės spiralės pagal populiarumą užima antrą vietą po geriamųjų kontraceptikų, jas lydi daugybė mitų. Vienos moterys baiminasi svetimkūnio gimtoje, kitos – šalutinių poveikių.

REKLAMA

Kauno „Kardiolitos klinikų“ Akušerijos ir ginekologijos centro gydytoja akušerė-ginekologė Didona Vilkinienė sako, kad mitai gimsta iš nežinojimo, ir pasakoja, kaip veikia ir kokioms moterims tinka hormoninė spiralė.

„Kontraceptinės spiralės skirstomos į hormonines ir nehormonines. Negimdžiusioms moterims skirtos hormoninės spiralės, kurios galioja trejus arba penkerius  metus. Gimdžiusioms moterims – abiejų rūšių 3,5 arba 8 metų laikotarpiui. Kuri iš jų geriausiai tinka moteriai, sprendžiama individualių konsultacijų su gydytoju akušeriu-ginekologu metu, atsižvelgiant į poreikius, gyvenimo planus“, – dalinasi D. Vilkinienė.

Kas yra ir kaip veikia hormoninė spiralė?

Hormoninė spiralė – tai mažas, T formos plastikinis rėmelis, kurio dydis svyruoja nuo 2,8 × 3 cm iki 3,2 × 3,2 cm. Ant rėmelio yra mažas rezervuaras su hormonu levonorgestreliu, kuris išsiskiria lėtai ir nedideliais kiekiais. Dėl šios priežasties hormonų pakanka kontracepcijai 3, 5 arba 8, o gydomajam poveikiui – 5 metams.

REKLAMA
REKLAMA

„Hormoninė spiralė veikia keliais būdais: dėl atpalaiduojamo levonorgestrelio sutirštėja gimdos kaklelio gleivės, spermatozoidams sunkiau patekti į gimdą. Kartu slopinamas spermatozoidų judrumas gimdoje ir kiaušintakiuose, sumažėja spermatozoidų gyvybingumas ar gebėjimas apvaisinti kiaušialąstę. Apie 15 proc. moterų hormoninė spiralė slopina ovuliaciją, kitoms sumažėja cikliškas gimdos gleivinės išvešėjimas ir neleidžiama apvaisintam kiaušinėliui įsitvirtinti gimdoje“, – pasakoja gydytoja akušerė-ginekologė.

REKLAMA

Patikima apsauga įvairaus amžiaus moterims

Hormoninė spiralė yra ilgalaikės grįžtamosios kontracepcijos metodas, tai reiškia, kad nustojus ją naudoti, grįžta normalus moters vaisingumas. Apie 80 proc. moterų pastoja per pirmuosius metus nuo tada, kai spiralė išimama, todėl ji gali būti tinkamas kontracepcijos metodas toms, kurios neplanuoja pastoti per artimiausius 3, 5 ar 8-erius metus. 

REKLAMA
REKLAMA

„Geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims ir merginoms reikia kasdien stengtis prisiminti išgerti tabletę, o jų apsaugos patikimumas gali sumažėti, pavyzdžiui, viduriuojant. Tuo metu kontraceptinė spiralė ilgam užtikrina ramybę dėl nepageidaujamo nėštumo ir jos efektyvumo nesumažina jokie pašaliniai veiksniai“, – teigia D. Vilkinienė.

Nors įprasta manyti, kad spiralės yra tinkamos tik gimdžiusioms moterims, tai – mitas. Ji yra puikus pasirinkimas tiek vaikų susilaukusioms, tiek negimdžiusioms moterims, paauglėms. Taip pat toms, kurioms estrogenų turinčios kontraceptinės priemonės nėra saugios. Spiralės taip pat tinkamos ir toms moterims, kurios patyrė persileidimą ar žindo kūdikį. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gydytoja akušerė-ginekologė primena, kad Lietuvoje vienintelė Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) fondo lėšomis kompensuojama kontraceptinė priemonė yra hormoninė spiralė su levonorgestreliu 3-ejų metų laikotarpiui. Ji gali būti skiriama merginoms nuo 15 iki 20 metų amžiaus (imtinai).

Rimti šalutiniai poveikiai pasitaiko retai

D. Vilkinienė atkreipia dėmesį, kad gimdos spiralės netinka toms, kurioms įtariamas nuo progestagenų priklausomas navikas, pavyzdžiui, krūties vėžys. Taip pat besiskundžiančioms esama ar pasikartojančia uždegimine dubens liga, cervicitu, apatinių lytinių takų infekcija, pogimdyminiu endometritu ar būklėmis, susijusiomis su padidėjusiu imlumu infekcijoms.

REKLAMA

Nuo kontraceptinės spiralės turėtų susilaikyti ir tos moterys, kurioms pasireiškia nepaaiškinamas kraujavimas iš gimdos, įgimtos ar įgytos gimdos anomalijos, ūminė kepenų liga, padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai spiralės sudėtyje esančiai pagalbinei medžiagai.

Hormoninė gimdos spiralė, kaip ir visi vaistiniai preparatai, gali turėti nepageidaujamų reiškinių, priklausančių nuo hormono kiekio ir nešiojimo trukmės.

„Nešiojant spiralę, kurioje yra 52 mg hormono iki 8 metų, dažniausiai pasireiškiantys simptomai yra galvos skausmas, pilvo ar dubens skausmas, nereguliarus kraujavimas, tepimas, išskyros iš makšties. Kartu gali lydėti prislėgta nuotaika, sumažėjęs lytinis potraukis, migrena ar spuogai. Daliai moterų pasireiškia ir nugaros ar krūtų skausmas, padidėjęs svoris, kiaušidžių cistos. Itin retais atvejais vystosi alopecija, chloazma, odos hiperpigmentacija ar gimdos perforacija“, – paaiškina gydytoja akušerė-ginekologė D. Vilkinienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų