„Tai, ką aš pasakosiu, kaip turi būti laikomi kojų pirštai, ypač svarbu keliais atvejais. Vienas iš jų, kurį aš matau, kad yra – galbūt ne pats blogiausias variantas, ribinis – kaip pas Karoliną, tai vadinamoji Mortono pėda. Ką tai reiškia?“, – atkreipdamas dėmesį į studijos viešnios, žavingojo modelio Karolinos Toleikytės kojas retoriškai klausė A. Unikauskas.
Kojų pirštų padėtis veikia visą kūną
Profesorius pasakojo, kad kojų pirštai mums padeda išlaikyti kūno balansą ir stabilumą.
Vis dėlto, net 45 proc. pacientų kenčia nuo netaisyklingai susiformavusios pėdos vadinamos Mortono pėda, kuomet antrasis pėdos pirštas yra ilgesnis už nykštį.
„Normos atveju nykštys yra ilgiausias pirštas. Tokiu atveju, kai žmogus eina, jis remiasi ant nykščio – pirmojo padikaulio – ir išorinio kulno krašto. Tokiu atveju pėda būna pakankamai stabili.
Kai antras pirštas – antras padikaulis – ilgesnis už nykštį, tie žmonės ant antro padikaulio laviruoja kaip ant peilio ašmenų, nėra pėdai stabilumo. Tokie žmonės dažnai niksteli čiurnas, kadangi jie jaučia, jiems reikia tą pėdą laikyti, jie apkrauna papildomai blauzdos raumenis, ypač priekinius, jie pavargsta, vėliau skausmas pakyla iki juosmens“, – pasakojo A. Unikauskas.
Laidos vedėjas pasakojo, kad esant šiam sutrikimui, pacientai yra labiau linkę griūti, suklupti ir sunkiau išlaiko balansą ant vienos kojos.
Pusiausvyrą sunkiau išlaikyti ir tiems, kurie kenčia nuo plokščiapėdystės.
Sukelia skausmus
Dėl netinkamos kojų pirštų padėties atsiranda kelių, nugaros ir net kaklo skausmai.
Jei norite pasijusti geriau ir išvengti šių negalavimų, A. Unikauskas pataria išbandyti paprastą pratimą:
- Atsistokite ant abiejų kojų.
- Įsivaizduokite, kad kojų pirštais įsikimbate į grindis – pirštų sulenkti nereikia. Patariama tik prispausti pirštus prie žemės tiek, kad jie pabaltų.
- Tokiu būdu vaikščiokite kasdien.
Jeigu naudojant šį metodą vaikščiosite kasdien, pamažu pastebėsite, kad darosi vis lengviau išlaikyti pusiausvyrą, rečiau pakrypsta čiurna, be to, gali sumažėti kelių ir juosmens skausmai.
„Taip, jaučiuosi tikrai stabiliau“, – išbandžiusi pratimą pripažino laidos viešnia K. Toleikytė.
Visą laidos „Kviečiame daktarą“ epizodą žiūrėkite vaizdo įraše šio straipsnio pradžioje: