Visai neseniai jis sužinojo, kad jo vardu naudojasi apsimetėlis ir gyvai groja kūrinius Londono klubuose.
Karolis Labanauskas yra prodiuseris ir dainų autorius iš Lietuvos. Jis gerai žinomas slapyvardžiais NOTSOBAD ir Embody ir turi vieno paklausiausių prodiuserių reputaciją Europos house muzikos rinkoje, rašo cybernews.com.
Embody prodiusavo ir kartu su Davidu Guetta, Galantis ir „5 Seconds Of Summer“ kūrė JAV šokių topų viršūnėse atsidūrusį singlą „Lighter“ ir daugelį kitų hitų.
Kaip atlikėjo projektas, Embody sulaukė didžiulės sėkmės ir surinko daugiau nei 200 milijonų perklausų transliacijų platformose.
NOTSOBAD yra antrasis jo projektas. Jis pradėtas kurti 2021 m. ir jau turi 3,7 mln. klausytojų per mėnesį „Spotify“.
„Po visų tų metų, praleistų studijoje, praėjusį savaitgalį nusprendžiau surengti savo pirmąjį pasirodymą“, – „Instagram“ tinkle rašė Karoliu apsimetęs žmogus.
Rudens sezono įkarštyje apsimetėlis jau kelis kartus koncertavo Londono klubuose, įskaitant „B London“. Jis reklamavo pasirodymus Portugalijoje ir greičiausiai jau bendradarbiavo su kitais renginių organizatoriais.
Per vieną beprotiškiausių tapatybės vagysčių apsimetėlis pasisavino atlikėjo šlovę ir pats rengė koncertus.
Karolis pasidalijo, kad vaikinas iš Latvijos, prisistatęs Ilja Griskevics, kreipėsi į prodiuserius ir renginių organizatorius ir gavo pasirodymus, kuriuose neva naudojo pavogtus prekių ženklus, vaizdinę medžiagą ir muziką.
Internete jis sukūrė netikras paskyras ir pasisavindavo sekėjus. Su juo dirbo dainų autoriai, manydami, kad jis yra NOTSOBAD. Buvo apgauti net ir gerbėjai.
Viskas prasidėjo nuo netikrų paskyrų
Tikrajam NOTSOBAD prireikė daugybės metų, kad sulauktų sėkmės, tačiau apsimetėlis netrukus tapo įtakingesnis už tikrąjį atlikėją.
Pirmąjį savo kūrinį NOTSOBAD išleido 2021 m. sausį, o pirmoji netikra „Facebook“ paskyra buvo sukurta 2021 m. balandį. Rašant šį straipsnį apsimetėlio „Instagram“ paskyra turėjo daugiau nei 12 000 sekėjų, o originalioji – mažiau nei 1 000.
„Socialiniuose tinkluose jis sukūrė „Instagram“, dvi „Facebook“ paskyras, „Threads“, „TikTok“, „YouTube“ ir „Telegram“ paskyras, kiek žinau.
Regis, jis jau surengė maždaug penkis ar šešis pasirodymus Londono klubuose. Ir, kaip spėjama, jis taip pat turi užsakytą pasirodymą Portugalijoje“, – sakė Karolis.
Karolis ir jo draugas bandė pranešti apie apgaviką „Instagram“ ir „Facebook“ nuo tada, kai 2021 m. pasirodė netikros paskyros. Per trejus metus „Meta“ palaikymas nepasiekė ir nepadėjo, todėl gamintojas šioje situacijoje jaučiasi bejėgis. Cybernews kreipėsi į „Meta“ dėl paaiškinimų, tačiau atsakymo dar negavo.
„Nieko, visiškai jokio atsakymo. Netgi gavau „Embody“ paskyros patvirtinimą, kad galėčiau gauti tiesioginį palaikymą – vis tiek nieko“, – teigė Karolis.
Apgaudinėtojas kopijavo istorijas, perspausdino muziką, viršelius, spaudos nuotraukas - viskas buvo nukopijuota ir perspausdinta, apsimetant, kad tai yra jo. Savo melą jis plėtė apsimesdamas, kad didžėjauja aukštos klasės viešbučiuose Vilniuje, Lietuvoje, nors tose vietose tokie renginiai nevyksta.
Karolis bandė pranešti apie apsimetėlį per Jungtinės Karalystės agentūrą, tačiau sulaukė šalto atsakymo, nes nėra Jungtinės Karalystės pilietis. Jis taip pat pateikė oficialų pranešimą Lietuvos policijai ir svarsto kitas galimybes.
„Vienintelis dalykas, kurio jis neviešino, buvo mano veidas, nes nežinojo, kaip aš atrodau“, – sakė Karolis.
„Vienas mano kūrinys surinko 20 milijonų perklausų, o jis jį tiesiog pavogė ir perpublikavo, elgdamasis taip, tarsi jis būtų jo.
Kiekvieną kartą, kai tik išleidžiamas naujas kūrinys, jis vaizdo įrašą viešindavo netikrose anketose. Jis net panaudojo mano vardą ir miestą, kuriame gyvenu.“
NOTSOBAD nesiekė tapti socialinių tinklų asmenybe ar gyvai grojančiu didžėjumi. Karolis norėjo susitelkti tik į muziką, ramiai dirbdamas studijoje. Šioje industrijoje įprasta, kad muzikantai turi kelis projektus, slapyvardžius ir alter ego, susijusius su jais, eksperimentuoja su skirtingais muzikos žanrais.
„Tai skirtingi muzikos žanrai, ir paprastai nesinori jų maišyti. Norėjau, kad NOTSOBAD išliktų beveidis projektas. Tikriausiai dabar jau negalėsiu jo nesieti su savo veidu“, – sakė jis.
Apgavystė
Viena iš šio sukčiaus aukų – Londone gyvenantis didžėjus, prodiuseris ir renginių organizatorius MNEEMO (tikras vardas Jaroslavas Garovoj). Jis buvo vartai apsimetėliui gyvai pasirodyti scenoje.
„Per bendrus ryšius susipažinau su didžėjumi, vardu NOTSOBAD. Apsimetėlis save pozicionavo kaip prodiuserį, išeinantį iš šešėlio ir tapusį viešuoju projekto veidu. Jis teigė esąs iš prodiuserių, susijusių su milijonus „Spotify“ klausytojų turinčia „Lithuania HQ“ leidybine kompanija, rato“, – sakė MNEEMO.
„NOTSOBAD pažadėjo padėti reklamuoti mano muziką ir sujungti mane su leidybinėmis kompanijomis. Mainais už tai jis paprašė pasirodymų mano renginiuose, kad galėtų įsitvirtinti Londone. Jis neprašė jokių pinigų, o tai atrodė neįprasta, darant prielaidą apie jo „Spotify“ profilio lygį.“
Atrodė, kad tai naudinga abiem pusėms. MNEEMO pabandė surasti jį internete ir elektroniniu paštu išsiuntė patvirtinimą Lietuvos kompanijai. Karolio pavardės profiliuose nebuvo, ją buvo galima rasti tik metaduomenyse. Apsimetėlis paaiškino, kad Karolis yra „tik vienas iš komandos prodiuserių“.
Taip gimė partnerystė.
„Šį bendradarbiavimą ypač judino tikėjimas, kad kuriame istoriją. Pirmieji gyvi pasirodymai Londone būtų žymėję naujo NOTSOBAD, atlikėjo, turinčio įsitvirtinusių „Spotify“ sekėjų, pradžią.
Turėjau išteklių, kad jo debiutas būtų sėkmingas ne tik kaip didžėjus ir renginių vedėjas, bet ir per savo prodiuserinę įmonę“, – pridūrė MNEEMO.
Tačiau greitai kilo tam tikrų pradinių abejonių – tariamasis NOTSOBAD iš tiesų atrodė gana prastai.
„NOTSOBAD ir toliau dalijosi savo projektų demonstracinėmis versijomis, tačiau jų kokybė buvo kur kas žemesnė už tai, ko galima tikėtis iš žmogaus, tikrai susijusio su originaliu NOTSOBAD skambesiu“, – teigė didžėjus.
Jis taip pat vengė naudoti aiškias savo nuotraukas reklaminėje medžiagoje.
„Jis primygtinai reikalavo neryškių ar užtamsintų vaizdų, dažnai dėvėdamas akinius nuo saulės arba nusukdamas veidą nuo fotoaparato.“
Atrodė, kad jam labiau rūpėjo padaryti įspūdį aplinkiniams, o ne pasiekti profesinės sėkmės.
Privačių „Soundcloud“ nuorodų statistika rodė, kad jis nesilaikė pažado išsiųsti MNEEMO demo versijas prodiuseriams – niekas jų neatidarinėjo. Apsimetėlis verčiau prašė pagalbos savo paties abejotinos kokybės projektams.
„Apsimetėlis ėmė pristatinėti naujus projektus, kurie, kaip jis teigė, taps hitais. Jis primygtinai skatino ir mane pasukti link afro house, teigdamas, kad tai – muzikos ateitis. Pasitikėdamas jo vizija, pradėjau kurti „Afro House“ kūrinius ir ieškoti bendradarbiavimo galimybių. Atrodo, kad jis ieškojo galimybių kurti šalutinius projektus naudodamasis užmegztais ryšiais“, – sakė MNEEMO.
Tam tikrų abejonių ėmė kilti, kai aktorius buvo pagautas savo muzikoje pakartotinai naudojantis nemokamais vokalo pavyzdžiais. Kai kurie jo kūriniai buvo pažymėti arba pašalinti dėl pretenzijų dėl autorių teisių.
Akis atveriantis pasirodymas
Esminis lūžis buvo spalio 18 d. „Afro House“ vakarėlis klube „B London Club“. Prieš renginį netikrasis NOTSOBAD elgėsi keistai, konfliktavo su partneriais, atsisakė pateikti svečių sąrašą ir grasino atšaukti savo pasirodymą.
„Jo didžėjaus įgūdžiai geriausiu atveju buvo vidutiniški, ir aš nemačiau tos vertės, kurią jis iš pradžių žadėjo atnešti“, – sakė MNEEMO.
„Nors netikras NOTSOBAD ir toliau save pristatinėjo kaip žvaigždę, turinčią svarbių ryšių, jo veiksmai ir pažadų nevykdymas rodė visai kitokį vaizdą.“
Šio renginio metu MNEEMO susipažino su muzikos prodiuseriu Luke'u Poweriu, dar žinomu kaip Badscandal. Badscandal buvo pramonės profesionalas ir turėjo bendrų draugų su tikruoju NOTSOBAD pramonės atstovu. Tai padėjo sujungti taškus.
„Apsimetėlis padarė pirmą didelę klaidą, kai pradėjo bendrauti su žmonėmis, kurie iš tikrųjų pažinojo tikrąjį NOTSOBAD“, – sakė MNEEMO.
Nors MNEEMO nemokėjo netikram NOTSOBAD pinigų už jokius pasirodymus, jis laikėsi savo susitarimo dalies, nors mainais negavo nieko vertingo.
„Santykiai su apsimetėliu niekada nebuvo itin rimti. Jie visada buvo atsitiktiniai, paremti pokalbiais socialiniuose tinkluose ir retkarčiais susitikimais per renginius. Nebuvo jokių finansinių sandorių ar įsipareigojimų, todėl nebuvau visiškai įsitraukęs į viską, ką jis darė.“
Luke Power „Cybernews“ patvirtino, kad spalio pradžioje susidūrė su apsimetėliu.
Jie greitai rado bendrą kalbą – muzikos kūrimą – ir susitarė susitikti.
„Taigi nuėjau į jo pasirodymą ir čia būdami kalbėjomės apie muziką. Jis supažindino mane su MNEEMO, kuris buvo įsitraukęs į afro house ir padėjo NOTSOBAD gauti pasirodymus. Mainais NOTSOBAD ketino padėti MNEEMO su jo muzika. Tik vėliau supratau, kad jis mumis pasinaudojo“, – pasakojo Luke.
Melai ir neatitikimai ėmė ryškėti techninio pokalbio apie muzikos kūrimą metu. Apgavikas atsakinėjo, kad didžėjui trūksta kompetencijos.
„Jis neturėjo jokio supratimo, apie ką kalba“, – teigė Luke.
Luke iš karto nustojo kalbėti su apsimetėliu. Vėliau jis gavo dar keletą žinučių, bet į jas neatsakė. Jis tikėjosi susidurti su juo, kai istorija bus paviešinta.
„Muzika yra labai konkurencingas ir tikrai labai sunkus darbas. Tu nežinai, kas yra tavo draugai. Matydamas, kaip kažkas šitaip įskaudinamas, supykau dėl Karolio, dėl manęs ir dėl MNEEMO“, – sakė ‚Badscandal‘.
„Iš Karolio buvo atimtas jo darbas, manimi buvo manipuliuojama, taip pat ir MNEEMO pagal idėją, kad apgavikas gaus galimybę kažką padaryti. Tiesą sakant, tai tikrai siaubinga“.
Luke, MNEEMO, May ir kitiems tapo aišku, kad apsimetėlis sukūrė netikrą tapatybę, kad įgytų patikimumą ir užsitikrintų galimybes.
Jungtinės Karalystės house muzikos bendruomenei apsimetėlis žinomas kaip Latvijos pilietis Ilja Griškevičius (Ilja ). Cybernews negalėjo patvirtinti jo tapatybės ir bandė susisiekti su juo dėl komentaro.
Jis taip pat neatsakė į el. laišką, SMS žinutę ar žinutes „Telegram“ ar „LinkedIn“. Vietoj to jis ėmė trinti paskyras.
Atrodo, kad apsimetėlio schemoje buvo numatytas atsarginis planas. Pasinaudodamas platforma ir pasitikėjimu, apsimetėlis siekė sukurti savo projektą kaip teisėtą prekės ženklą ir tęsti veiklą šioje srityje net ir po to, kai buvo demaskuotas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!