Smarkiai trūkstant pareigūnų, kaimuose ir miesteliuose jų tiesiog nebelieka, iš rajonų pareigūnai vyksta dirbti į didmiesčius, o įvairūs chuliganai esą jaučiasi nebaudžiami, todėl ir siautėja. Policijos generalinis komisaras kritiką atmeta, sako, kad nors policininkų ir trūksta, bet darbas organizuojamas gerai.
Trakų rajone į paskutinę kelionę artimieji ir draugai išlydi penktadienį avarijoje žuvusį policijos pareigūną.
Vaikų turėjęs vyras dirbo Trakų komisariate, policininku jis dirbo ilgai. O penktadienį ryte jam važiuojant per Rūdiškes, į jį rėžėsi BMW su 4 nepilnamečiais. Vienas jų vairavo automobilį, viršijo greitį, nesilaikė kelių eismo taisyklių, o pačią avariją ir paskutines akimirkas iki jos, jaunuoliai dar ir filmavo.
Pareigūno šeima liko be vyro ir tėvo. Policijos bendruomenė liko be ilgamečio kolegos. Policija avarijos aplinkybių ir ar paaugliai buvo blaivūs, visuomenei neatsako.
„– Kokios žinomos jums aplinkybės, jie visą naktį ten lakstė, tie jaunuoliai blaivūs, išgėrę? — Šiuo metu anksti kalbėti apie aplinkybes, yra ikiteisminis tyrimas pradėtas“, – teigia generalinis komisaras Renatas Požėla.
Komisaras tik paneigė sklandančius gandus, kad žmonės buvo pranešę policijai dar prieš avariją, jog po apylinkes laksto jaunuoliai su BMW.
Ilgametis pareigūnas kritikos negaili
Iš karto po šios skaudžios nelaimės, vienas ilgametis policijos pareigūnas feisbuke išsakė kritiką dabartinei policijos sistemai. Tačiau jis vis dar yra statutinis pareigūnas ir turi gauti leidimą kalbėti viešai iš savo vadovų, tai yra policijos vadovybės. Deja, bet nors Lietuvos policija ir deklaruoja, jog viena iš jos vertybių yra atvirumas, tačiau tokio leidimo, kalbėti viešai, savo kolegai policijos vadovai nedavė.
Tad belieka tik cituoti jo įrašą feisbuke, kurio pagrindinė mintis ta, kad trūkstant policininkų, rajoninių miestelių gatvėse įsigali nevaržomas siautėjimas.
„Šiandien tokio Trakų rajono reagavimo skyriaus pareigūnai, kurie šiaip turėtų reaguoti į apskritai visus Trakų rajone daromus teisės pažeidimus, o ne tik susijusius su eismo priežiūra, ženklią dalį laiko priversti praleisti sostinėje, nes pajėgas apskrityje valdantys jau nebe visada pajėgia turimomis pajėgomis Vilniuje užkamšyti skylių. Nebelieka kam reaguoti. Rajonas pusei nakties, o kartais ir ilgiau, lieka apskritai tuščias. Jūs supratote teisingai. Būna periodų, kai visame rajone nebūna nė vieno tuo metu dirbančio policininko“, – tvirtina policijos pareigūnas Vaidas Giršvildas.
„Šitoje vietoje, turbūt, yra dvi tiesos. Taip, pareigūnų yra sumažėję ir jų mažėjo iš metų į metus, šie metai yra išimtis ir ačiū Dievui, aš tikiuosi, kad pareigūnų mažėjimas yra sustabdytas, tačiau kita tiesa, kad nepaisant pareigūnų mažėjimo, mes taip darbą organizuojame, kad mes užtikriname policijos funkcijų vykdymą ir atokiuose rajonuose, ir kalbant apie prevencinę veiklą, ir apie ikiteisminius tyrimus“, – tvirtina generalinis komisaras Renatas Požėla.
Kritikos žeria ir profsąjunga
Ilgametis pareigūnas leidžia suprasti, kad policijos vadovų bandymai raminti visuomenę, ne visada yra teisingi.
„Kai kitą kartą viešoje erdvėje bus bandoma raminti tautą, kad po eilinių reformų policijoje visuomenė nieko nepajus ir mažuose miesteliuose žmonės gali jaustis saugūs, prisiminkite šią ar bet kurią kitą panašią nelaimę, kurios, kažkodėl, paprastai įvyksta rajonų pakraščiuose įsikūrusiuose kaimuose, mažuose miesteliuose, kur „gyvą“ policininką paskutinį kartą žmonės matė prieš tris metus, kai reikėjo kažkam nukabinti daržinėje pasikorusį vietinį pijoką“, – teigia policijos pareigūnas Vaidas Giršvildas.
„Policija turi atsirasti tada, kai jos labiausiai reikia, aš kalbu apie reakciją į įvairius įvykius“, – sako generalinis komisaras Renatas Požėla.
Kritiką policijai žeria ir profsąjunga. Sako, kad pareigūnų trūksta ne vien dėl demografinių šalies bėdų – neapsikentę, tarnybą palieka ir patyrę policininkai.
„Ko gero, turėtume prisiminti ankstesnius reformų darytojus policijoje, kurie sakė „bus daugiau policijos pareigūnų gatvėse“, tie patys lozungai, ir to pasekoje realiai tarnybą paliko beveik 2 tūkstančiai pareigūnų, mes turėjome mažėjimą nuo 9 tūkstančių iki 7 tūkstančių, tai natūralu, kad tų policijos pareigūnų daugiau gatvėse neatsirado“, – tvirtina policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
„Tikrai yra priimti atitinkami vidiniai žinybiniai teisės aktai, kurie taip įpareigoja policijos komisariatus organizuoti darbą, kad būtų aplankoma ir atokiausia savivaldybė, atokiausia seniūnija, vienkiemiai, žmonės, kurie atokiai gyvena, tai, manau, ir su sumažėjusiais pajėgumais, mes tas funkcijas pakankamai galime vykdyti“, – sako generalinis komisaras Renatas Požėla.
Svarstoma dar viena policijos reforma
Visuomenės apklausos rodo, kad daugiau nei pusė gyventojų policija pasitiki, pareigūnus reitinguose lenkia tik ugniagesiai gelbėtojai.
„Kaip vertinate? Puikiai. Nes feisbukas labai gerai, vaizdai parodomieji irgi, palydėjo kokį nors kūdikį į ligoninę vežamą, irgi viskas tvarkoje, bet apklaustumėte tie, kas susidūrė, kas tapo nusikaltimo auka, kas buvo apvogtas, kieno artimą žmogų sužalojo toks chuliganas kelyje, tai jie turės kitą nuomonę“, – sako buvęs generalinis komisaras Saulius Skvernelis.
Skvernelis taip pat sako, kad vien pareigūno buvimas šalia, jo matymas, ar žinojimas, kad jis netoliese, veikia kaip prevencija. O dabar esą net parkuose sutemus žmonėms baisu: „Nebaudžiamumo atmosfera vėl įsigalėjo ir supranta tie, kas linkę pažeisti įstatymą, kad būti sulaikytam policijos, yra nulinė, prevencijos jokios nėra.“
„Pats finansavimas policijai augo tikrai labai ženkliai, daugiau negu 40 procentų didėjo per visus tuos 3 metus ir jeigu lyginti praeitos Vyriausybės laikotarpį, tai finansavimas didėjo 6 proc., pas mus apie 40 proc.“, – tvirtina vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Policininkų šiuo metu yra virš 7 tūkstančių, o anot Generalinio komisaro, trūksta maždaug 1200 pareigūnų.
„Tie patys policijos pareigūnai šiai dienai daugiau užtikrina tą reagavimą, atsižvelgiant į reagavimo laiką, kad visuomenei būtų teikiama paslauga, visiškai yra nutolstama nuo bendravimo su visuomene, jų eilinių klausimų sprendimo, tos pačios prevencijos, nusikaltimų užkardymo“, – sako policijos profesinės sąjungos pirmininkė Roma Katinienė.
Šiuo metu Seime svarstoma dar viena, nauja policijos reforma. Norima panaikinti 10 apskričių komisariatų ir vietoj jų įkuriant 5 didmiesčių apygardas. Kitaip tariant, policijos struktūrą ir vėl norima stambinti bei centralizuoti, tačiau tam dar reikės ir Seimo palaiminimo.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
o atlyginimai kokie,kokia rizika darbe ju,o dar seimas ardanti padaryta sistema su panomis darbuotojomis naktiniai budejimai,o jas per ivykius pacias reiki a gelbeti.Ka ta valdzia peza.Geda.