• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seime liko vienas balsavimas, kad būtų priimtos Farmacijos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma leisti vaistininkų padėjėjams vaistinėse dirbti vieniems, juos prižiūrint nuotoliniu būdu. Iniciatyvai nepritariantis parlamentaras Tomas Tomilinas sako, kad jos autorius Antanas Matulas gina verslų interesus, taip rizikuodamas šalies sveikatos sistema.

Seime liko vienas balsavimas, kad būtų priimtos Farmacijos įstatymo pataisos, kuriomis siūloma leisti vaistininkų padėjėjams vaistinėse dirbti vieniems, juos prižiūrint nuotoliniu būdu. Iniciatyvai nepritariantis parlamentaras Tomas Tomilinas sako, kad jos autorius Antanas Matulas gina verslų interesus, taip rizikuodamas šalies sveikatos sistema.

REKLAMA

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininko, konservatoriaus Antano Matulo ir Seimo Demokratų „Vardan Lietuvos“ frakcijos atstovo Tomo Tomilino diskusija – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“.

Pone Tomilinai, jūs balsavote prieš pono Matulo siūlomą iniciatyvą ir dar pasakėte, kad „stumiamos pataisos kvepia cinizmu ir verslo interesais“. Gal galėtumėte praplėsti, kodėl jūs pasisakote prieš šias pataisas?

T. Tomilinas: Aš ilgą laiką stebiu šitą diskusiją tarp profsąjungų ir verslų. <...> Atkreipiu dėmesį, kad net tarp valdančiųjų nėra sutarimo ir čia yra vienas netiesioginių požymių, kad man čia kvepia tokiais interesais, kuriuos stumia būtent savininkai, bandydami apsaugoti savo pelnus paslaugos kokybės sąskaita. Tai tikrai ne pirmi metai, kai vyksta diskusija.

REKLAMA
REKLAMA

Mano tikslas labai paprastas. Aš manau, kad turi gerėti socialinės sąlygos vaistininko darbo vietoje, kas yra ir labai aiškus ir viešas profsąjungų tikslas. Žmogus neturi būti vienas, vienas viską daryti – vienas valo grindis, vienas ir parduoda vaistus, ir konsultuoja, ir taip toliau. Europos direktyva suteikia tokią galimybę iš esmės sukurti situaciją, kai yra du žmonės vaistinėje – vienas padeda, kitas yra pagrindinis ir suteikia labai rimtą pagalbą žmonėms.

REKLAMA

Nepamirškime, apsinuodijimų skaičius nuo alkoholio yra didesnis, bet antras pagal apsinuodijimų statistiką pas mus yra nuo vaistų. Reiškia, kad jei kokybiška paslauga išnyksta iš vaistinės, mes turėsime dar didesnę problemą.

Bet ponas Matulas sako, kad vaistininkų ir taip nėra, tai tos kokybiškos paslaugos iki šiol nebuvo.

T. Tomilinas: Tai reikia juos ruošti ir nereikia prieštarauti Europos direktyvai, kuri labai aiškiai pasako, kad vaistinės paslauga turi būti kokybiška. Yra manipuliuojama visą laiką, kai yra kalba apie savininkų pelnus – ypač tinklų, ne kažkokių atskirų vaistinių, kur priklauso vienam ar kitam vaistininkui – kažkodėl priešpastatoma su regionais.

REKLAMA
REKLAMA

Aš esu didelis regionų gynėjas. Aš pats rinktas mažame regione. Man labai rūpi regionų interesai. Tačiau kai pasikalbu su žmonėmis regionuose – ypač su tais, kurie supranta situaciją – tai jie reikalauja nepritarti šitam projektui, nes iš regiono pasitrauktų vaistininkai. O ilgainiui taip ir bus. Ilgainiui šitas projektas yra nukreiptas į vaistininkų pasitraukimą iš ten, kur nepelninga. Ir ilgainiui šitas projektas sudarys didžiules problemas regionams, kur neapsimokės išvis būti vaistininku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pone Matulai, vaistininkų santykinai turime daugiau nei vokiečiai ar danai, vaistininkų, atrodo, pakanka, tai kodėl tie vaistininkai nėra regionuose?

A. Matulas: Žinote, man kvepia tokiu dideliu cinizmu, ypač iš kolegos Tomilino kalbos. Dėl daug apsinuodijimų vaistais neva yra kalti farmakotechnikai, nors per mano beveik 30 metų veiklą Parlamente...

T. Tomilinas: Aš niekada nesakiau taip.

A. Matulas: Prašau dabar manęs netrukdyti. Per 30 metų nė vieno skundo dėl farmakotechnikų veiklos ar padarytos klaidos nebuvo. Europos Sąjungos direktyva, priimta 2006 metais numato, kad farmakotechnikų veikla turės būti kontroliuojama, kontrolės mechanizmą nustato valstybė ir tokios šalys, kaip Danija, Suomija, Švedija, Portugalija pasirinko būtent nuotolinį kontrolės mechanizmą. Tai ten pagal apklausas yra laimės, gerovės valstybės. Tikriausiai nesiginčysime apie ekonominį ir gyvenimo lygį.

REKLAMA

Tai negi dabar mes galime imti kažkokius vidurkius, nežiūrėdami, kaip gyvena žmonės regione, koks susisiekimas, koks ekonominis pragyvenimo lygis, ir staiga priimti įstatymą, pagal kurį galimai virš 100 vaistinių neliks, apie 200 farmakotechnikų gali nelikti? Tai jūs išgirskite jų skausmą.

T. Tomilinas: Ponas Matulas pats supriešina vaistininkus su farmakotechnikais, mes to visiškai nedarom. Kaip tik kalbame apie tai, kad socialinės garantijos žmogui, dirbančiam vaistinėje ir jo galimybė dirbti, tvarkyti savo darbo laiką ir derinti su šeimos laiku, būtų geresnės, kad jis nebūtų paliktas vienas.

REKLAMA

Nueikite Vilniuje į vaistinę ir pakalbėkite su vaistininku, kaip jis ten išgyvena, nešdamas milžiniškus pelnus savininkams. Lygiai tas pats yra regionuose. Regionuose dar daugiau tinklinių vaistinių negu Vilniuje.

Matulas gina tinklų interesus, tinklų teisę dar labiau sutaupyti mūsų paslaugų regionuose ir visur kitur sąskaita. Jis nemato, kad prieš jo pasiūlymus balsuoja netgi premjerė, ministrų korpusas. Ta prasme, tai turėtų kažką reikšti, jeigu jo idėjų ir jo argumentų visiškai nepriima net jo paties partijos aukščiausi vadovai. Tai kažką reiškia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu mes galvosime tik apie savininkų interesus sumažinti kaštus, tai mes niekada neturėsime nei geros kokybės, nei normalios sveikatos priežiūros ir sveikatos sistemos. Mes į kiną dabar einam ne dėl kino, o dėl popkornų, mes į degalinę važiuojame ne dėl kuro, o dėl kavos, tai dabar palaukit – vaistinė nėra prekybos tinklas.

Visą pokalbį, kuriame dalyvavo ir vaistininkė Vaiva Bražinskienė, žiūrėkite straipsnio pradžioje.

tv3.lt

nepotizmo viršūnė
nepotizmo viršūnė
Aha, ir dar dukterėčia sveikatos viceministrė
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų