Dviračio vagišių septintą ryto užfiksavo prie vienų poilsio namų Nidoje sumontuota kamera. Iš pradžių vyriškis lyg niekur nieko užkandžiaudamas praeina pro šalį. Po kiek laiko grįžta ir pakėlęs prie sienos paliktą neprirakintą dviratį bando jį nusinešti. Atsargiai kelią jį pro automobilį, stengiasi mašinos neužkliudyti.
Neaišku, ar bijodamas, kad suveiks signalizacija, ar rūpinasi svetimu turtu. Bando dviratį stumti bet suvokia, kad jo ratas prirakintas prie rėmo, tad dviratį tvarkingai atremia į sieną ir nukeliauja. Toks vagišiaus elgesys labai prajuokino poilsio namų savininką.
Poilsio namų savininkas Borisas Januševskis pasakoja: „Pamačiau, kad dviratis nuvežtas visai kitur. Jis buvo surakintas. Na, galvoju, kas paims, vaikų klausiau, sako neėmė. Atsisukau kamerą, žiūrim – žmogelis vieną sykį praėjo, veidas yra, viskas yra, bet nerašiau policijai, galvoju, nepavogė. Tai atsisukau, žiūriu neša dviratį, bet gerai, mašinų neužkabino gražiai. Išgėręs, matosi. Pamatė, kad surakintas ir numetė, ir nuėjo.“
Tačiau ne visiems vagišiams taip nepasiseka. Neringos policininkai pasakoja, kad atvykę poilsiautojai įsivaizduoja, jog atkeliavo į rojaus kampelį, kuriame vagys neegzistuoja, tad savo ar išnuomotais dviračiais nesirūpina. Palieka tiesiog atremtus į sieną. Kad buvo per daug atsilaidavę, pripažįsta ir patys poilsiautojai, tiesa, tvirtina pasimokę iš kitų skaudžios patirties dviračius jau prižiūri kur kas atidžiau.
„Nidoj galvodavom, kad niekas čia nevagia ir saugu yra. Bet paskutinius kelis metus girdėjom, kad vagia, tai dabar prirakinam dviratį“, – teigia poilsiautojas.
„Bandė, tada bute gyvenom, į butą įsilaužti. Vieną kartą pavyko, o antrą kartą kaimynų šuniukai nubaidė, tai pasisekė“, – sako kitas.
„Tiesiog surakinam, kažkaip pasitikim žmonėmis, kad ne visi vagys. Nors iš pažįstamų yra, kad dviračius paėmę. Tiesiog, neberado dviračio, nupjauta grandinė ir nebėra“, – sako poilsiautojai.
O būtent brangius dviračius vagys ir nusižiūri. Anot policininkų, ilgapirščiai puikiai išmano, kurie dviračiai yra vertingiausi, tokius ir čiumpa. Būna, kad pavogę keturis dviračius niekdariai jų savininkams padaro žalos už dešimt tūkstančių eurų.
Neringos policijos tyrėja teigia: „Šią vasarą Neringoje pas mus registruota yra 11 atvejų. Iš jų du ikiteisminiai tyrimai yra mūsų, Neringos policijos komisariato atliekami, vienas yra Klaipėdos apskrities policijos komisariate atliekamas.“
Tačiau dviratininkų bendrijos nariai sako, kad ne visada kalti išsiblaškę šių transporto priemonių savininkai. Ne mažiau kaltės tenka ir valdininkams, kurie įrengia dviračių laikiklius, prie kurių galima prirakinti tik dviračio ratą. Profesionalus vagis jį atsukti gali greičiau nei per minutę.
Lietuvos dviratininkų bendrijos tarybos narys Saulius Ružinskas teigia: „Trūksta gerų dviračių stovų. Yra daug tų „ratlaužių“ vadinamų, ypatingai prie prekybos centrų, kur galima tik priekinį ratą įkišti ir jį prirakinti. O dviratį prirakinti, tai tokių stovų labai trūksta ir pačiam miesto centre ir prie prekybos centrų.“
O kartais vagys net tinkamai prirakintus dviračius tiesiog išrenka dalimis. Nidoje sklando istorija apie žmogų, kuris ryte rado tik tinkamai prirakinto dviračio rėmą. Kitos dalys buvo dingusios. Specialistai aiškina, kad taip vagims siautėti padeda patys žmonės, kurie susigundo nusipirkti vogtą dviratį. Kol šis požiūris nepasikeis, ilgapirščiai siautės ir toliau.
„Žmonės, nepirkit vogtų dviračių, tada ir jūsų dviračio niekas nevogs. Jei perkate dviratį, kuris kainuoja 3000, o perkate už 300, jis tikrai vogtas bus“, – teigia S. Ružinskas.
O kol taip yra, specialistai dar kartą dviračių savininkams primena – dviračius reikia rakinti su tinkama spyna. Ne kokiu troseliu, kurį įveiks vagišiaus replės, o metaline, grūdinto plieno „U“ formos spyna.