Šiaudo griebiasi ir rusiški prekybos tinklai – riboja dalies maisto produktų pardavimus vienam asmeniui – cukraus, aliejaus, druskos, kruopų.
O McDonald’s uždarymo išvakarėse Rusijoje tūkstančiai rusų plūdo paskutinį kartą suvalgyti vakarietiškų mėsainių. Ašarojančios Rusijos žvaigždės ir influencerės atsisveikino ir su „Instagramu“, kuris rusams nebepasiekiamas. O rublis jau tapo toksiška valiuta – jos nebenori turėti niekas – net ta pati Baltarusija bodisi keisti rublius.
Su greitojo maisto restoranu savotiškai atsisveikino ir pirkėjai – milžiniškose eilėse Maskvoje rusai laukė tam, kad paskutinį kartą nusipirktų vakarietiškų mėsainių ir bulvyčių.
O kol rusai stoviniavo eilėse, pianistas Luka Safranovas tiesiog prisirakino prie McDonald’s durų ir niekur nesitraukė, kol jo neišsivedė didžiulės policijos pajėgos.
„Jie atsidarys po pusantro mėnesio tik kitu pavadinimu. – Jie neturi teisės užsidaryti. Tai, kad jie užsidaro, yra išdavystė, mane išdavė“, – sako L. Safranovas.
O Rusijos žmonės iš parduotuvių lentynų šluoja tualetinį popierių – tiesiog šimtais ritinėlių veža parduotuvių krepšiuose. Prekybos tinklai Rusijoje jau riboja kai kurių maisto produktų pardavimą: draudžia pirkti tris pakuotes miltų, druskos ar kitų ilgo galiojimo prekių. Kai kurie draudžia įsigyti ir daugiau kaip dvi pakuotes tualetinio popieriaus.
„Šiaip tie, kas dar pamena sovietmetį – tai yra visiškai pažįstama aplinka, kuomet prekių trūksta, yra ribojamas kiekis ir galimybės jų įsigyti. Rusija imasi intervencijų, kaip tolygiau paskirstyti tuos išteklius“, – teigia „INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.
Rusijos parduotuvėse pasijus ne tik vakarietiškų prekių deficitas, bet ir milžiniškas kainų šuolis. Jau matyti, kaip per pirmas Putino karo Ukrainoje savaites parduotuvių lentynose pabrango importinės prekės: grąžtai, dažai, virduliai, telefonai, kompiuteriai ir maisto produktai – kai kai kur netgi dvigubai.
„Sakyčiau, nuo 30 procentų iki kokių 100 procentų ar netgi daugiau procentų. Vidutiniškai ir bus apie 50–60 procentų. Aišku, Rusijos statistikos departamentas nerodys tokių skaičių, nes jie bus labai negražūs“, – komentuoja „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Nuo kovo 14 d. rusai netenka galimybės naudotis ir socialiniu tinklu „Instagram“. Šalies prokuratūra pradėjo tyrimą jį kontroliuojančios bendrovės „Meta“ atžvilgiu. Kai kurios Rusijos žvaigždės ir influenserės jau graužiasi nagus.
Kol influenseriai rauda, iš Tailando pajūrio kurortų išskristi negali apie 7 tūkstančiai turistų iš Rusijos. Daugelis jų negali apmokėti ir sąskaitų dėl nebeveikiančių kortelių, sugrįžti namo dėl atšauktų skrydžių. Tailando kurorte – Pukete – rusai bando išsikeisti ir rublius, tačiau to padaryti tiesiog neįmanoma.
O Putinas jau griebiasi paskutinio šiaudo – pasirašė įstatymą, kuriuo leidžia lizinguojamus užsienio kompanijų lėktuvus pasivogti – registruoti kaip rusiškus ir naudoti vidiniams skrydžiams.
„Bet kokį turtą, kuris dar yra likęs šalyje, pasilaikyti sau ir, aišku, klausimas, koks bus saugumas tų skrydžių, jei nebus tiekiamos detalės, jeigu nebus tiekiama parama atnaujinimui. Tai, be abejo, rizikos labai didžiulės“, – kalba Ž. Mauricas.
Tiesa, vienintelė gija, kuri dar palaiko Rusijos ekonomiką – tai eksportuojamos žaliavos.
„Bambagyslė, kuri dar maitina Rusiją užsienio valiuta yra energetikos nešėjai – tai nafta ir dujos. Džiugu matyti, kad įmonės pačios nenori teptis ir neperka rusiškos naftos, bet su dujomis situacija kita – dujos vis dar perkamos“, – sako I. Genytė-Pikčienė.
„80 procentų eksporto Rusijoje yra žaliavos. Nafta pagrindinę dalį sudaro, dujos, tada dar yra mediena, metalai, plastikai, chemijos pramonė – produktai, kuriems reikalingos pigios dujos gaminti“, – aiškina Ž. Mauricas.
Ekonominė krizė neaplenkė ir Baltarusijos – Baltarusijos premjeras atvyko į Maskvą pas Rusijos premjerą prašyti pinigų. Baltarusija jau atvirai kalba, kad jei Rusija pinigų neduos – kils didžiulės problemos, mat sankcijos skaudžiai palietė Lukašenkos valdomos šalies eksporto pramonės sektorius – mašinų gamybą, medžio perdirbimą, statybinių medžiagų pramonę.
O palaikymas ir parama Ukrainai neblėsta visame pasaulyje. Prancūzų aktyvistas Pjeras Afneris prasmuko į Putino dukros Katerinos Tichonovos vilą Prancūzijoje. Šioje prabangioje viloje – 8 miegamieji ir 3 vonios kambariai. Prancūzų aktyvistas pakeitė durų spynas ir pakvietė viloje pasisvečiuoti pabėgėlius iš Ukrainos.