Priešuždegiminis vaistas, kurį vartoja sergantys sąnarių ligomis, Lietuvoje pastarosiomis dienomis tapo labai paklausus. Jo veikliąją medžiagą hidrochlorokviną, kuria gydoma maliarija ir artritas, JAV prezidentas Donaldas Trumpas pavadino galinčiu padėti gydant sunkius koronaviruso susirgimus. Ypač, jei hidrochlorokvinas vartojamas kartu su antibiotiku azitromicinu.
„Gali būti, kad daugiau niekas nebemirs. Kai turi naują vaistą, negali žinoti, kas nutiks, reikia bandymų, bet šis labai galingas vaistas naudotas įvairiomis formomis ir rodo labai gerus rezultatus. Mes skubiai padarysime šį vaistą plačiai prieinamą“, – sako JAV prezidentas Donaldas Trumpas.
Trumpo žinią patvirtina ir Prancūzijos medikai, išgydę nuo koronaviruso sunkius ligonius su hidrochlorokvinu ir azitromicinu. Lietuvos vaistinėse hidrochlorokvino dar yra, jo 60 tablečių dėžutė be kompensacijos kainuoja 11 eurų. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija jau suskubo uždrausti jį pardavinėti, galimai baimindamasi, kad žmonės jį be reikalo iššluos iš vaistinių, mat šis nėra tinkamas saugotis nuo koronaviso ar sergantiems besimptome jo forma.
„Nuo penktadienio uždraustas parduoti vaistinėse be recepto. Būtinai turi būti kompensuojamas. Jo negali rasti žmonės, laikome ypatingiems atvejams. Kauno klientai labai dažnai skambina ir klausia, kurioje vaistinėje jo galima įsigyti. Jo kiekiai mažėjo, parduota vis daugiau, bet nuo šiol vaisto įsigyti paprastai nėra galimybės“, – pasakoja „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.
Štai farmacininkai jau gavo tokius sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos laiškus:
„Uždrausti karantino Lietuvos Respublikoje paskelbimo laikotarpiu recepte išrašyti nekompensuojamąjį vaistinį preparatą, kurio bendrinis pavadinimas Lopinaviras/Ritonaviras, ar vaistinį preparatą, kurio bendrinis pavadinimas Hidroksichlorokvinas.“
Kokios šio vaisto atsargos yra Lietuvoje ir kokiems ligoniams jis bus nuo šiol skiriamas, Sveikatos apsaugos ministerija žada paaiškinti antradienį.
„Yra visas sąrašas medikamentų, kuriuos Lietuva įsigis papildomai, kaupdama rezervą. Nežinau, ar konkretus vaistas yra numatytas. Sąrašą ruošia medikai ir farmacininkai. Pacientams sudaryti galimybes savigydai nereikėtų. Jei medikai pasakys, kad toks vaistas yra tinkamas gydymui, jis bus skiriamas“, – teigia ministras A. Veryga.
Tuo metu Amerikos medikai perspėja nevartoti šio vaisto profilaktiškai, jis padeda tik jau sergantiems pneumonija nuo koronaviruso. Profilaktiškai jis neveikia.
„Ne, įrodymai, apie kuriuos kalbama, yra anekdotiniai. Mes siekiame išlaikyti balansą tarp efektyvumo ir saugumo“, – kalbėjo instituto direktorius Anthony Faucy.
Į Vilniuje esančią valstybinę laboratoriją atkeliauja taip trūkstami dar 5000 koronaviruso reagentų. Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai tikina jų tebeieškantys po visą pasaulį. O tuo metu, kai Lietuvoje reagentų labai trūksta, aiškėja, kad ne kur kitur, o Vilniuje įsikūrusi kompanija reagentus gamina, tačiau ne lietuviams, o amerikiečiams.
„Thermo Fisher" padalinys Lietuvai įsikūręs Vilniaus pakraštyje Paneriuose. Čia gaminama daugybė labai svarbių medicinai ir sveikatos apsaugai modernių medžiagų. Šiuo metu Lietuvai labai trūksta koronaviruso reagentų, tačiau įmonė neatskleidžia, kodėl jų Lietuvai nepagamina ir ar galėtų iš viso pagaminti.
Farmacijos gigantas „Thermo Fisher" apsiėmė aprūpinti Ameriką koronaviruso reagentais. Jau prieš savaitę bendrovė pranešė turinti pusantro milijono testų, per savaitę ji giriasi pajėgi pagaminti apie 2 milijonus testų, o vėliau apsukas padidins dar labiau – iki 5 milijonų reagentų per savaitę.
TV3 Žinioms pradėjus domėtis, kodėl Vilniuje esanti įmonė Lietuvai iki šiol reagentų negamina, „Thermo Fisher" ir Lietuvos vyriausybė paskelbė, kad pasirašė sutartį su „Thermo Fisher" ir testus tieks ir Lietuvai.
„Atkreiptinas dėmesys, jog šis testas JAV buvo patvirtintas tik kovo 13 d., todėl paleisti naujo testo komponentų gamybą per keletą dienų yra išties didelis iššūkis, už kurį dėkojame mūsų partneriams“, – sako premjero patarėjas Giedrius Surplys.
„Thermo fisher" padalinys Vilniuje, anot vyriausybės, gamina tik dalį testams reikalingų komponentų, o kiti komponentai ir įranga gaminama kitose užsienio šalyse. Visgi vyriausybė tikisi, kad jau kitą savaitę Lietuvos medikai pradės juos naudoti ir per parą ištirs beveik 500 mėginių.