Ketvirtadienio popietė Lenkijoje, Suvalkų mieste. Dar prieš kelias savaites tokiu metu lietuvių čia būtų daug daugiau. Dabar – vienas kitas. Šimtus kilometrų iš Pasvalio į Suvalkus atvažiavusi Sigita neslepia nuostabos – manė, kad parduotuvės bus sausakimšos tautiečių.
„Vaje, vaje, viską šluoja. Na ir mes galvojame, kad važiuokime. Čia gal žmonių daug bus. Nėra tų žmonių, nėra čia tų lietuvių tiek daug. Nesupratau, žinokit“, – kalba Sigita iš Pasvalio.
Ir kainos Sigitą nustebino – tikėjosi daug pigiau apsipirkti.
„Atkreipiau dėmesį, kad mėsos kaina – nieko pigiau čia. Ką iš rūbelių. Anūkytėms, anūkams. Kažką tik taip pasipirkti“, – sako Sigita.
Kad pastaruoju metu kainos ir Lenkijoje sparčiai auga, pastebėjo ir kiti lietuviai, važiuojantys pas kaimynus apsipirkti. Labiausiai nustemba išvydę degalų kainas. Jos jau ne taip ženkliai skiriasi nuo kainų Lietuvos degalinių švieslentėse.
„Labai kuras kyla, iš tikrųjų. Pieno produktai, irgi pakilusios kainos. Mes dėl pieno produktų dažniausiai važiuojame apsipirkti“, – pasakoja Vida iš Kauno.
Dar neseniai, prieš kelias savaites, degalai Lenkijoje buvo pigesni net 30 eurocentų už litrą. Dabar – vos dešimčia centų pigiau. Ekonomistai nesistebi – karas Ukrainoje, ekonomine prasme, palietė ir Lenkiją. Kaip ir visą Europą.
„Labiausiai šiandien dienai lemia karas. Jeigu pandemiją išgyvenome ir turėjome infliacijos dozę, tai dabartinis kainų pokytis yra karas“, – komentuoja ekonomistas Marius Dubnikovas.
Apsipirkti Lenkijoje mėgstantys lietuviai sako, kad dabar, prieš kelionę, reikėtų gerai atlikti namų darbus. Šluodami viską iš eilės nuo lentynų – vargu, ar sutaupysite.
„Daugiausia, tai pirkome vaikui. Higienos priemonių ir sauskelnių. Nepasakyčiau, kad viskas labai pigiau. Yra kai kurių prekių pigiau, bet kai kurių arba tokios pat kainos arba net brangiau, jeigu ne akcija. Bet jeigu ne akcija – tai pas mus kitą kartą tas pats produktas yra pigiau“, – sako Ernesta iš Kauno.
Ir apkeliauti tenka ne vieną Suvalkų parduotuvę.
„Žmona lankstinukus skaitė, tai žiūrėjome. Lyginome. Mes „Biedronkoje“ buvome, „Lidl“, čia atvažiavome ir tada jau namo keliausime“, – sako Stasys iš Kauno.
Lietuviai važiuoja ir į statybinių prekių parduotuves. Ir čia kai kas pigiau nei Lietuvoje, bet taip pat reiktų pasiskaičiuoti. Vytautas džiaugiasi šviestuvų į naujus namus pigiau radęs. Nors manė, kad gausiau apsipirks už mažesnę kainą.
„Nu jo. Kyla kainos ir čia. Galvojome, kad pigiau bus. Aliejus dar pigesnis, mėsa. – O iš statybinių, buitinių kas? – Šviestuvai, va, tokie. Nieko daug ir nepirkome“, – kalba Vytautas iš Pasvalio.
Kaunietė Vida su vyru kas mėnesį į Lenkiją važiuoja apsipirkti. Jie žino kur ir kas pigiau, tad džiaugiasi, kad vis dar pavyksta sutaupyti.
„Kiek mes čia praleidome? Kokius 300 eurų, gal ir tiek ne. Bet apsipirkome. Lietuvoje už tiek neapsipirktume, niekada. Taip, kad apsimoka važiuoti. – Ne tik maisto pirkote? – Ne tik maisto. Pirkome ir gėlyčių, ir ką mes čia daugiau… Degtinės nepirkome“, – sako Vida iš Kauno.
Tiesa, ir alkoholis Lenkijoje vis dar gerokai pigesnis nei Lietuvoje. Kai kurio alaus skardinė – vos 50 eurocentų. Degtinės ar viskio butelis – ir 5 eurais pigiau. Bent kol kas pigesni ir kiaušiniai. Pigiausi – apie pusantro euro. Nuo vasario Lenkijos Vyriausybė pusmečiui nusprendė netaikyti pridėtinės vertės mokesčio maisto produktams ir sumažino akcizą degalams. Skelbta, kad tai kova su infliacija. Viską sumaišė karas Ukrainoje. Kainos sparčiai auga.
„Paimkime paprastą skaičių. Maisto PVM ir taip buvo lengvatinis – vos 5 procentai. Ir valdžia labai skambiai nuėmė tuos penkis procentus nuo kainos. Bet kai produktai brangsta dešimtimis procentų, o kartais net ir kartais brangsta – tai tie penki procentai absoliučiai nieko negelbėja“, – teigia M. Dubnikovas.
Ekonomistai sako, kad kainų kritimo Lietuvoje ar Lenkijoje artimiausiu metu neverta tikėtis. Prognozuojama, kad viskas dar labiau brangs.