Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ atsargos karininkas Vygintas Ušinskas ir atsargos karininkas, karybos ekspertas Aurimas Navys plačiau papasakojo, kodėl šiuo metu koncentruojamasi Bachmute ir koks tolimesnis jo likimas.
Pone Ušinskai, prieš keletą savaičių grįžote iš Ukrainos ir nuo plataus masto invazijos, kuri prasidėjo prieš metus, ten buvote ne kartą, tai gal galėtumėte papasakoti, kur buvote, ką matėte ir ką ten darėte.
V. Ušinskas: Jei kalbame apie Ukrainą paskutinės kelionės metu, tai buvau tik Bachmuto rajone. Aš ten atlikau žvalgybinius skrydžius su dronais, žvalgybiniais dronais. Ten mes testuojamės, žiūrime, kaip kas dirba ir t.t. Iš to, ką mes matome, jau tada buvo aišku, kad situacija kritinė. Jie turės palikti Bachmutą, ką mes dabar matome realiai. Iš Bachmuto jie vėliau ar ankščiau turės atsitraukti, nebent kažkas pasikeis į tą kryptį, kurios mes dar patys nežinome.
Pone Navy, kaip dėl to Bachmuto? Ar ukrainiečiai turės atsitraukti ir kodėl toje vietoje mes matėme ilgus, varginančius, intensyvius mūšius?
A. Navys: Pirmas dalykas – situacija prie Bachmuto tikrai yra ne šiandien susiklosčiusi, ką ir minėjo ponas Vygintas, kad situacija taip klostosi ilgą laiką, mes kalbame apie 2–3 mėnesius. Tiek Rusijos driskių pajėgos, tiek Ukrainos gynėjai buvo kaupiami ir bandė atstovėti didelio intensyvumo mūšius.
O kodėl taip buvo daroma? <...> Tai operacine prasme yra labai svarbus punktas, kai jau dabar iš abiejų pusių tiek sukaupta pajėgų, tai nebūnant nei karininku nei su karyba susijusi žmogumi galima suprasti, kad, kai į vieną vietą sutrauki daug pajėgumų, tai kitoje vietoje jie būna sumažinti.
Negali išilgai 1300 kilometrų fronto linijos visur vienodai išlaikyti pajėgas, tai be abejo, kad Bachmutas buvo ta vieta, kur rusams veržiantis Soledarą, užėmus Soledarą buvo nuspręsta, kad ta vieta yra labai svarbi ir ten reikės sulaikyti pajėgas, kurios veržiasi.
Pone Vygintai, kodėl 2015 metais į Ukrainą vykote su ginklu ir kovojote, o dabar elgiatės kitaip?
V. Ušinskas: Aš ir dabar padedu Ukrainos kariuomenei. Tai, ką darai su ginklu, yra pirma linija, o už kilometrą ar du už linijos, jei tu dirbi su štabais, tai tau nereikia ginklo su savimi nešiotis. Kaip pasakė vienas generolas, kiekviename mūšyje ginklų atsiras, tai aš ir laikausi tos politikos – kam man jį tampytis, jei šiuo momentu man jo nereikia.
Kiek žinau, netrukus vėl vyksite į Ukrainą. Tai į kurį regioną ir su kokia misija?
V. Ušinskas: Apie regionus tikrai negaliu kalbėti, realiai – fronto linija. Aš dirbu su dronais, žvalgybiniais dronais, tai mes tą ir darome – skraidome, renkame informaciją, jei ji aiški ir patikima, tai reiškia, kad kažką radome, o vėliau pagal mūsų procedūras darome tai, ko mus išmokė Lietuvos kariuomenė, veikiame pagal NATO struktūras, tai padedame jiems planuotis.
Daugiau sužinokite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.