Dėl rekordinės infliacijos reikia jau „birželio pabaigoje“ užbaigti ECB obligacijų pirkimo programą, pareiškė Bundesbanko vadovas Joachimas Nagelis.
„Ir jeigu tai birželį patvirtins ir gaunami duomenys, ir mūsų naujos prognozės, raginsiu liepą žengti pirmąjį žingsnį normalizuojant ECB palūkanų normas“, – pažymėjo jis.
JAV federalinio rezervo sistema (FRS) ir kiti centriniai bankai jau didina palūkanų normas, siekdami kovoti su infliacija, kuri, įvairių šalių ekonomikai atsitiesus po COVID-19 pandemijos, gerokai padidėjo, o po Rusijos invazijos į Ukrainą vasario pabaigoje dar labiau įsibėgėjo.
Euro zonos centrinio banko palūkanų normų padidinimas būtų pirmasis per daugiau kaip dešimtmetį.
Šiuo metu šios normos yra rekordiškai mažos, o indėlių palūkanų norma net yra neigiama ir tai reiškia, kad bankams tenka mokėti už savo indėlius euro zonos centriniame banke.
Balandį metinė infliacija euro zonoje pasiekė rekordinius 7,5 proc. ir gerokai viršijo ECB nustatytą tikslinį 2 proc. lygį.
Naujausią infliacijos šuolį nemaža dalimi lėmė staigus energijos kainų pakilimas dėl Rusijos invazijos į Ukrainą.
Savo paskutiniame posėdyje ECB, atsižvelgęs į naujausius infliacijos duomenis, nusprendė obligacijų pirkimo programą užbaigti „trečiąjį ketvirtį“.
Kitas ECB pinigų politikos formuotojų posėdis, kuriame bus sprendžiama dėl tolesnių euro zonos centrinio banko žingsnių, įvyks Amsterdame birželio pradžioje.