Rusijos centrinis bankas padidino palūkanų normas iki aukščiausio per du dešimtmečius lygio – 21 proc., nes Maskva stengiasi stabdyti ekonominį karo Ukrainoje ir daugybės Vakarų sankcijų poveikį.
Infliacija yra daugiau nei dvigubai didesnė už vyriausybės nustatytą keturių procentų tikslą, iš dalies dėl didžiulių išlaidų karui, o rublio vertė pastaraisiais mėnesiais smuko.
„Dabar matome reikšmingų ekonomikos lėtėjimo signalų, ypač būsto statybos ir investicijų srityje“, – Rusijos naujienų agentūros citavo valstybinio banko „Sberbank“ generalinio direktoriaus Germano Grefo žodžius, pasakytus investuotojų forume.
Jis įspėjo centrinį banką, kad šis „nepersistengtų“ su palūkanų normomis, nes dėl to „būtų sunkiau grįžti į ekonomikos augimo bėgius“.
Gruodžio 20 dieną vyksiančiame posėdyje reguliuotojas turėtų nuspręsti dėl skolinimosi išlaidų, o kai kurie analitikai mano, kad bankas gali padidinti palūkanų normas iki 23 proc.
Rusija smarkiai padidino karines išlaidas karui Ukrainoje – šios išlaidos padėjo ekonomikai atsispirti ilgalaikės recesijos prognozėms, tačiau taip pat sukėlė didelį darbo jėgos trūkumą ir nuolatinę infliaciją.
Centrinio banko vadovė Elvira Nabiulina palūkanų normas pavadino „galinga kovos su infliacija priemone“.
Tačiau ekonomistai sako, kad, kadangi infliaciją skatina rekordinės valstybės išlaidos karui Ukrainoje, didesnės palūkanos turi mažiau įtakos kainų kilimui pažaboti negu rinkos ekonomikos sąlygomis.